Başkan Urgenç CT Haber'in Sorularını Yanıtladı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde  13/b-4 maddesi doğrultusunda yapılan yer değişiklikleri ile ilgili basın açıklamasında bulunan Nevşehir TES Başkanı Tayfur Urgenç, daha sonra basın mensuplarının sorunları cevapladı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde  13/b-4 maddesi doğrultusunda yapılan yer değişiklikleri ile ilgili basın açıklamasında bulunan Nevşehir TES Başkanı Tayfur Urgenç, daha sonra basın mensuplarının sorunları cevapladı.

CT Haber TV ekibimizden Yasin Şahin sorularını TES Başkanı Urgenç'e yönlendirirken Başkan da şeffaf cevaplar verdi.

Siz de NEVÜ'de Ülkücülere baskı ve zulüm yapıldığını düşünüyor musunuz?

Evet, zaten yapılan çalışmalar, akademik ve idari personele yapılan görevde yükselmeler, kadro ilanları ve yapılan bu 13/4-b görevlendirmelerine baktığımızda Türk Eğitim Sen üyelerine yönelik, Ülkücü ve Türk milliyetçilerine yönelik bir mobbingin açıktır ve beyan bir şekilde ortadadır. 

Geçtiğimiz günlerde Gazeteci Celal Eren Çelik'inin kaleme aldığı konuda Rektör Semih Aktekin'in Profesörlük kadrosu ile ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu okuduk. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz ve bu hassas konuda sendika olarak Savcılığa ihbarda bulunmayı düşünüyor musunuz?

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu köşe yazısını hem yerel medyadan hem de bu kişinin yazısını ulusal haber sitelerinden okuduk. Çok ciddi iddialar. Bu iddia bile şuan Prof. Dr. Semih Aktekin'in Rektörlük ve Profesörlükle alakalı meşruiyetini tartışmaya açmaktadır. Dolayısıyla burada Rektörlükten beklenen en önemli hususiyet bununla alakalı açıklama yapılmasıdır. Ama ne hikmetse bu yazı da gündeme düşeli 3 - 4 gün oldu, ülke gündemini meşgul ediyor. Bu konu ile alakalı herhangi bir açıklama yok, herhangi bir süreç yok, yalanlama yok. Bu konu ile alakalı herhangi bir çalışma yok. Tabi ki Türk Eğitim Sen olarak, Türk Eğitim Sen bilimsel özerkliğe, demokratik hoşgörüye önem veren bir STK'dır. Burada da Türk Eğitim Sen üzerine hangi görev düşecek ise bunu yerine getirecektir. 

Üniversitede yaşananlar dikkate alındığında sürecin artık yönetilemez olduğu aşikardır. Bu konuları genel merkez ile paylaştınız mı? Sizce Rektör Aktekin en son yaptığı görevlendirmeler ile kendisini ziyaret etmeyen Genel Başkan Talip Bey'e parmak mı salladı?

Şimdi ben bu kadar bunu sokakta, mahallede top oynayan çocuklar topumu alıyorum gidiyorum maç bitti. Böyle bir algılama ve anlayışla bir rektörün çaba içerisinde olacağını düşünmüyorum. Tabi ben böyle bir mantıkla hareket ettiğini düşünmüyorum ama bu yaşanan tüm gelişmeler Türk Eğitim Sen Genel Merkezi'ne iletilmiştir ve siyasi muhataplarımıza da iletilmiştir. Bundan sonraki süreci hep birlikte takip edeceğiz. Sürecin yasal ve hukuki zemini neler birlikte değerlendireceğiz. Eylemsel süreçlerimizi birlikte değerlendireceğiz.

16 Nis 2022 - 16:54 - Gündem