TES Başkanı Urgenç Rektör Aktekin'e Seslendi

Nevşehir Türk Eğitim Sendikası Başkanı Tayfur Urgenç, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde 13/b-4 maddesi doğrultusunda yapılan yer değişiklikleri ile ilgili sendika binasında basın açıklamasında bulundu.

Nevşehir Türk Eğitim Sendikası Başkanı Tayfur Urgenç, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde 13/b-4 maddesi doğrultusunda yapılan yer değişiklikleri ile ilgili sendika binasında basın açıklamasında bulundu.

Nevşehir TES Başkanı Urgenç, hukuksuz yer değiştirmelere ve görevlendirmelere tepki göstererek, yetkilileri göre davet etti.

"Yapılan Bu Değişiklikler Açıkça Mobbingdir, İnsan Hakları İhlalidir"

TES Başkanı Urgenç sözlerine, "Malumunuz bilindiği gibi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde fakülte sekreteri, MYO sekreteri, enstitü sekreterinden oluşan 15 kişinin yeri 13/b-4 maddesinin keyfi olarak uygulanması sonucu görev yerleri değiştirilmiştir. Bunun yanında 25 yıldır fakültede görev yapan çalışan sekreter vekiline kadrosu verilmezken görevden alınıp 2018'de üniversiteye belediyeden geçen yapı işlerindeki teknikeri fakülte sekreteri olarak görevlendirilip üniversitede iş barışı bozulmaktadır." diyerek başlarken çalışanlar arası iç huzursuzluğun yaşandığını belirtti.

"Yapılan bu değişiklikler açıkça mobbingdir, insan hakları ihlalidir, üniversitenin çalışanlarının haklarını gasp etmesidir. Üniversite tarafından yapılan bu görevlendirmeler üniversitede huzursuz bir iklimin oluşturulması çalışmasıdır. Sekreter olarak çalışan bu kişilerin bulundukları yerlerin hafızası olduğu gerçeğini kimse unutmamalıdır. Buralarda müdürler değişir, dekanlar değişir, rektörler değişir. Ancak bu çalışanlar üniversitenin kurumsal yapısının korunmasını ve gelişmesini sağlar, çalışanların büyük bir kısmı yeni atanan çalışanlardır. Bu çalışanların hiçbirinin görüşü alınmadan, dekana, müdüre sorulmadan yapılan görevlendirmeler 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13/b-4 maddesinin keyfi olarak uygulandığının açık göstergesidir."  diyen Urgenç, yapılan görevlendirmelerin açıkça bir insan hakları ihlali olduğunu, istek ve ihtiyaç dışı yapılan görevlendirmelerin aynı zamanda geçen ay basına açıkladıkları ankette üniversite çalışanlarının %70 mobbinge uğradığının açıkça sonuçları desteklediğini söyledi.

"NEVÜ Kimsenin Babasının Çiftliği Değildir"

Üniversitede hukuksuzluğa ve adaletsizliğe asla geçit vermeyeceklerini belirten Urgenç, "Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde mobbinge maruz kalan çalışanların sahip çıkacağız. Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi kimsenin babasının Çiftliği değildir. Kurulduğu günden beri üniversitenin gelişmesi ve kalkınması için emek veren, gecesini gündüzüne katıp emeklerini esirgemeyen çalışanların geçici süreyle üniversite yönetenlerin inisiyatifine bırakılmayacaktır. İnanıyorum ki bu baskı günleri geçecek, üniversitede bilim ön plana çıkacak. Güzel günlerde güzel çalışmalar da yapılacaktır. Şehrin ve üniversitenin dokusunun bozulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Hukuksal ve eylemsel tüm gücümüzü ortaya koyup yapılan tüm adaletsizliklere dur diyeceğiz." dedi.

"Şehir ve Üniversite Bir Bütündür"

Rektör Aktekin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yetkilendirmesini kötüye kullandığını ifade eden Urgenç, "Sayın Cumhurbaşkanımızın kendisine verdiği yetkiyi zulüm yapmak için ortaya koyanlar en büyük kötülüğü şehrimize, üniversitemize ve kendisine yetki veren Sayın Cumhurbaşkanına yapmaktadırlar. Şehrin gerçek sahiplerinin, şehrin yöneticilerinin ve siyasetçilerinin bin bir güçlükle kurup inşa ettikleri üniversiteye sahip çıkmaya davet ediyorum. Cumhur İttifakı'nı oluşturan siyasi partilerin il başkanlarına, milletvekillerine, genel merkez yöneticilerine buradan sesleniyorum: Bu üniversiteyi ihya eden, kuran, büyüten idari ve akademik personellere sahip çıkmak üniversiteye sahip çıkmaktır. Bu gerçek unutulmamalıdır. Şehir ve üniversite bir bütündür." diye konuştu.

"Rektör Beyi Buradan Uyarıyorum"

Başkan Urgenç Rektör Aktekin'e seslenerek, "Rektör beyi buradan uyarıyorum; Prof. Dr. Semih Aktekin'i bugün yanlış yönlendirenler, hata yaptıranlar geçmişte Mazhar Bağlı'yı da yanlış yönlendirmişlerdir. Hatta görevden alınmasına neden olmuşlardır, bunun rektör tarafından dikkate alınması gerekmektedir. Rektörün bilgi kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Üniversitedeki akademik ve idari kadrolar ve yükselmeler, görevlendirmeler; ahbap - çavuş ilişkisine göre değil, mensubiyet ilişkisine göre değil, ehliyet ve liyakat esaslarına göre yapılmalıdır. Mensubiyet ve ahbap - çavuş ilişkisine göre yapılan bu görevlendirmeler, yükselmeler ve atamalar şehrimize ve üniversitemize büyük zarar verecektir." dedi.

16 Nis 2022 - 16:10 - Gündem