10 Nisan Tarihte Bugün Neler Oldu?

Tarihte bugün doğanlar ve vefat edenler, ve meydana gelen önemli olayları sırayla sizler için araştırdık. Peki, Tarihte bugün ne oldu? 10 Nisan hangi önemli olaylar oldu?

Tarihte bugün doğanlar ve vefat edenler, ve meydana gelen önemli olayları sırayla sizler için araştırdık. Peki, Tarihte bugün ne oldu? 10 Nisan hangi önemli olaylar oldu?

1815: Endonezya’da Sumbawa adasında Tambora volkanik dağı püskürdü. Dağdan çıkan lavlar, küller ve dumanların doğrudan etkilerinin yanı sıra, açlık ve salgın nedeni ile 100 bin kişi hayatını kaybetti.

1845: Türk Polis Teşkilatı kuruldu.

1912: Titanic ilk seferine çıktı. Döneminin en üstün teknolojisiyle yapılan kibir abidesi bu yolcu gemisi ilk seferinde battı ve binden fazla yolcusu öldü.

1927: Binaların numaralandırılmasına ve sokakların adlandırılmasına ilişkin yasa kabul edildi.

1928: İsmet İnönü ve 120 milletvekilinin teklifi üzerine Anayasa'dan dini terimlerin kaldırılması hakkındaki kanun kabul edildi. ' Türkiye devletinin dini İslam'dır' cümlesi, Anayasa metninden çıkarıldı. Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı, yemin ederken 'vallahi' yerine 'namusum üzerine söz veririm' demeye başladı.

1972: İran'da 7 şiddetinde deprem meydana geldi. Yaklaşık 5 bin kişinin öldüğü depremde Firuzabat ve Cehrum kentlerinde binalar yerle bir oldu. Deprem sırasında erkekler tarlada çalıştığı için kırsal bölgede ölenlerin çoğu kadınlar ve çocuklar oldu.

1974: Genel af yasa önerisi, TBMM'de kabul edildi.

1982: Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, Norveç'te yayımlanan bir gazeteye verdiği demeç gerekçesiyle gözaltına alındı. Ecevit 16 Nisan'da tutuklandı.

2003: İzmir'in Urla ilçesinde 5,6 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

2007: İçinde 178 yolcusu bulunan Diyarbakır- İstanbul seferi yapan uçak, hava korsanı tarafından kaçırıldı.

2010: Türkçe dışındaki dillerde propagandaya hapis cezasını kaldıran yasa değişikliği Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2010: Polonya'nın başkenti Varşova'dan Rusya'nın Smolensk kentine giden Rus yapımı Tupolev Tu-154 tipi uçak, havaalanına 1.5 kilometre kala düştü. Uçaktaki 94 kişiden kurtulan olmadı. Uçakta Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve eşi de bulunuyordu.

2014: Hayatını İslam’a hizmete adayan, bölgenin tanınmış kanaat önderlerinden Muhammed Sudan Hoca, tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde vefat etti. Sudan Hoca, Türkiye'deki İslami mücadelenin mümtaz öncülerinden biriydi.

2020: 30 BÜYÜKŞEHİR VE ZONGULDAK'TA 2 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMADA 31 İL İÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARI ALINDIĞI BELİRTİLDİ. KARARLA İLGİLİ 31 İL VALİLİĞİNE GENELGE GÖNDERİLDİ. (31 İLDE 2 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI!)

10 Nis 2022 - 09:57 - Gündem