Kapadokya Alan Başkanlığı Jeotermal İşinden Haberdar mı?

Yapılan canlı yayında çeşitli konulara değinilirken, konuşulan bir diğer konu da; Alan Yönetimi'nin ve İl Genel Meclisi'nin jeotermal tesislerine izin vermesi oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Her hafta Perşembe günü saat 21.00'da canlı olarak CT Haber TV ekranlarında yayınlanan "Can'lı Gündem" programı birbirinden değerli konukları ile gündemi değerlendirmeye devam ediyor.

Yapılan canlı yayında çeşitli konulara değinilirken, konuşulan bir diğer konu da; Alan Yönetimi'nin ve İl Genel Meclisi'nin jeotermal tesislerine izin vermesi oldu.

Alan Yönetimi çıktığı zaman 'Bu bir tanıtılan yönetimine dönüşebilir' dediğini ifade eden CHP Nevşehir İl Genel Sekreteri Tayfun Ceyhan, "Şu andaki durumda eğer siyasi partiler, millet ittifakı'nın partileri bir ses veriyorsa buna kulak vermek lazım." diyerek iktidara seslendi.

"İl Genel Meclisi'nde 13 Jeotermal Tesisi İhalesi Yapıldı"

"Alan Yönetimi her şeye karışıyor da; geçen hafta İl Genel Meclisi'nde meclise gelip ama görüşülmeden 13 Jeotermal tesisi ihalesi yapıldı. Bunlardan birisi Göreme ile Uçhisar arasına Alan Yönetimi buna neden müsaade etti? Göynük'te de vardı Jeotermal, biz buna karşı değiliz, yapılan işlere değil. Ama insan sağlığına, tarıma ve ekonomiye zarar vererek o bölge bağcılık bölgesi, tarım bölgesi." diye konuşan Ceyhan, "Aydın ayakta, Türkiye'nin değişik yerlerinde insanlar protestolar yapıyor. Cumhuriyet Halk Partili yerel yöneticiler yargıya başvurdu." dedi.

"Uçhisar ile Göreme'nin Arasına Siz Bacaları Diktiniz"

"Şimdi Jeotermal konusunda Alan Yönetimi ne yapıyor? Uçhisar ile Göreme'nin arasına siz bacaları diktiniz. Soruyorum yani ne olur. Alan Yönetimi o zaman görevini yapmıyor demektir. Nasıl izin verdiniz onlara? O ihaleye nasıl izin verdiniz? Açıklama da yok." diyerek çeşitli sorular yönelten Ceyhan, "İl Genel Meclisi'nde jeotermal tesisler için ihale yapılmış. İl Genel Meclisi Başkanı, meclis üyelerine soruyoruz 'haberimiz yok' diyorlar." dedi.

"Alan Yönetimi Özerk Olmalıdır"

Alan Yönetimi'nin işleri normal vatandaş için zulüm haline dönüştürmeye başladığını kaydeden Ceyhan, "Adam yurtdışından gelmiş, burada bir arsa almış. Diyor ki 'memleketime yerleşeceğim' ( Ürgüp'te veya Avanos'ta). Adamcağız 7-8 ay bekliyor ve o arada inşaat maliyetleri de yükseliyor." diyerek, Alan Yönetimi 'nin özerk ve siyasal kaygılardan uzak olması gerektiğini vurguladı.

Programın tamamını izlemek için;

08 Nis 2022 - 18:30 - Gündem