NEVÜ Rektörü Aktekin, 151.679 Euro'yu Nasıl Elde Etti?

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesinde önce vekaleten daha sonra asil olarak atarak göreve başlayan Prof. Dr. Semih Aktekin, göreve başladığı günden bu zamana kadar üniversite içinde kendi tabiriyle devleti zarara sokmuş hangi akademisyen var ise ona soruşturma açıp sözleşmelerini yenilemediğini her yerde konuşup anlatmaktadır. 

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesinde önce vekaleten daha sonra asil olarak atarak göreve başlayan Prof. Dr. Semih Aktekin, göreve başladığı günden bu zamana kadar üniversite içinde kendi tabiriyle devleti zarara sokmuş hangi akademisyen var ise ona soruşturma açıp sözleşmelerini yenilemediğini her yerde konuşup anlatmaktadır. 

Bu hususta geçtiğimiz günlerde CT Haber TV stüdyolarında olan programda CT İLE YÜZ YÜZE programına katılan Nevşehir CHP İl Başkanı Kamil Gülmez'de telefonda Rektör Aktekin'in kendisine böyle dediğini beyan etmiştir. Ayrıca  NEVÜ Rektörü Semih Aktekin, makamında bir hususta ziyarete gelen Nevşehir MHP İl Başkanı İlhan Kaya'ya da bu bağlamda sözler söyleyerek devleti zarar sokmuş akademisyenleri sözleşme yenilemeyip hakkında soruşturma açarak atacağını söyleyerek Özden Taşğın ve Hasan Çokçalışkan'ı da üniversiteden atacağını söylediği belirtilmektedir. 

Diyelim ki NEVÜ Rektörü gerçekten dürüst, düzgün ve devletini bağlı bir kişi olarak görürsek makam aracıyla eşinin dişlerini yaptırmak için neden Kayseri Erciyes Üniversitesine giden profesör hakkında aynı şekilde soruşturma açıp Üniversiteden atmamıştır. 

CT HABER OLARAK , T.C SAVCILARINA , YÖK ve AB'ye İHBARDA BULUNUYORUZ

Ayrıca NEVÜ Rektörü Semih Aktekin hakkında yaptığımız araştırmalarda bir çok sıkıntılı konuda objektiflerimize takılmaktadır. NEVÜ Rektörü Semih Aktekin ve Erciyes Üniversitesi görevli Mustafa Öztürk ile sundukları Sosyal Bilgiler ve Tarih Eğitimcilerini Çok Kültürlü Avrupa için Eğitmek başlıklı projede adeta intihal yaparak AVRUPA BİRLİĞİNDEN almış oldukları 151.679 Euro hibe desteği konusunda Türkiye Cumhuriyeti Savcılarını, Avrupa Birliğini ve Yüksek Öğretim Kurumunu göreve davet ediyoruz. 

PEKİ BU HUSUSU BİRAZ AÇIKLAYACAK OLURSAK

Sosyal Bilgiler ve Tarih Eğitimcilerini Çok Kültürlü Avrupa için Eğitmek başlığı ile Mayıs 2008 – Kasım 2009 tarihleri arasında yapıldığı iddia edilen projenin sonuç kısmında:

Kayseri ve Trabzon’daki 80 öğretmen için çok kültürlülük konulu 18 hizmet içi eğitim gerçekleştirilmiştir. Çok kültürlülükle ilgili kurs içeriği hazırlanmış ve bu konu Erciyes Üniversitesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde öğretilmiştir. İngiltere’de bu konuda seminerler düzenlenmiştir. Gerçekleştirilen araştırmalar uluslararası konferansta sunulmuş ve bunlar, biri akademik ve diğeri ise kılavuz kitap halinde yayımlanmıştır; şeklinde beyan edilen proje neticesinde çıkarılan kitabın editörlerinden biri olan Semih Aktekin’in aynı zamanda kitap içerisinde iki farklı kitap bölümü bulunmaktadır.

Bu proje kapsamında 221bin 715 Euro destek talep edilmiş ve üst sınırdan 151.679 Euro hibe desteği alınmıştır.

Peki proje tanıtımında açıkça ifade edildiği gibi çalışmalar Mayıs 2008 – Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ise:

1-      Semih Aktekin tarafından kaleme alınan 12. Bölümde: Kitabın bu bölümü, yazarın 18–20 Haziran 2007 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen III. Sosyal Bilimler Eğitimi Kongresi’ne sunduğu aynı başlıklı bildirinin yeniden yazılmış şeklidir.  İfadesine yer verilmiştir. Dolayısıyla bu projeden önce yapılmış ve üstelik daha önce bir sempozyumda sunulmuş çalışmanın projeye sonradan dahil edilerek etik ihlal yapıldığı görülmektedir.

2-      Semih Aktekin hem editörü olduğu hem de iki farklı bölüm yazarlığı bulunan bu kitabı doçentlik başvurusunda acaba kaç puan olarak sunmuştur?

3-      151.679 Euro hibe desteği alan bu proje kapsamında 2009 yılında yayımlanan Çok Kültürlü Bir Avrupa İçin Tarih ve Sosyal Bilgiler Eğitimi isimli kitabın yayınevi bu kitabın basım bedeli olarak Avrupa Birliği’ne ne kadarlık bir fatura kesmiştir? Acaba yüksek tutarlı kesildiği iddia edilen bu fatura Avrupa Birliği’ne gönderildikten sonra kdv si yüksek çıktığı için sehven denilerek iptal edilmiş ve daha düşük tutarlı bir fatura kesilmiş midir? Bundan kimler ne kadar kazanç sağlamıştır?

4-      NEVÜ’de Yerel Medya ve Etik Çalıştayı düzenlenmeyi planlayan Semih Aktekin acaba akademik alandaki çalışmalarında ne kadar Etik davranmıştır?

 

Kaynakların ayrıntısı ve Kanıtlarımız aşağıdaki linktedir..

https://www.ab.gov.tr/48092.html

https://siviltoplumdiyalogu.org/wp-content/uploads/csd_files/csd_01_tr.pdf

https://csd.erciyes.edu.tr/materyaller/tn_02.pdf

https://www.euroclio.eu/wp-content/uploads/2019/09/Teaching-History-and-Social-Studies-for-Multicultural-Europe-ENGLISH.pdf

Not : Bu konuda gerekli mercilerine ayrıca şikayette bulunacağımızın bilinmesi istiyoruz. İlerleyen dönemde de hem NEVÜ Rektörü Semih Aktekin hemde Rektör yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu'nun profesörlüğü hakkında yaptığımız araştırmaları bir haber konusu yapacağız.. Unutmadan söyleyelim SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR

06 Nis 2022 - 12:49 - Eğitim