6 Nisan Tarihte Bugün Neler Oldu?

Tarihte bugün doğanlar ve vefat edenler, ve meydana gelen önemli olayları sırayla sizler için araştırdık. Peki, Tarihte bugün ne oldu? 6 Nisan hangi önemli olaylar oldu?

Tarihte bugün doğanlar ve vefat edenler, ve meydana gelen önemli olayları sırayla sizler için araştırdık. Peki, Tarihte bugün ne oldu? 6 Nisan hangi önemli olaylar oldu?

1326: Bursa Orhan Bey tarafından fethedildi.

1453: İstanbul Fatih Sultan Mehmet tarafından kuşatıldı

1199: İngiltere'nin Fransız asıllı kralı I. Richard (Birinci Rişar) öldü. I. Richard katıldığı Haçlı Seferleri sırasında katliamlar yapmış eli kanlı bir kraldır. Selahaddin Eyyubi kendisini esir almış ama kendi faziletinin gereği affedip salmıştır.

1814: Napolyon Bonapart, imparatorluk tahtını bırakarak Elba Adası'na sürgüne gönderildi.

1872: Pertevniyal Lisesi, ''Mahmudiye Rüştiyesi'' adı altında eğitim-öğretime başladı.

1909: Kuzey Kutbu'na ilk kez ayak basıldı.

1909:  'Serbesti' gazetesinde, İttihat ve Terakki Cemiyeti karşıtı yazılar yazan gazeteci Hasan Fehmi gece arkadaşı Ertuğrul Şakir Bey ile Beyoğlu’ndan Sirkeci’ye giderken öldürüldü. Büyük bir cenaze töreninin ardından II. Mahmut Türbesi’ne defnedildi.

1917: ABD, Almanya’ya savaş ilan etti ve I. Dünya Savaşı’na Müttefikler’in yanında girdiğini açıkladı.

1920:  Ankara'da Anadolu Ajansı kuruldu.

1953: Türkiye Genç Milli Futbol Takımı dünya üçüncüsü oldu.

1984: IMF ile yeni Stand-By anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre Türkiye, 4 taksitle 240 milyon dolar kredi alacak. Aynı gün, TARİŞ, zeytinyağına yüzde 12 zam yaptı. Telefon ve telgrafa yüzde 100, çimentoya yüzde 25 zam yapıldı.

1991: Irak’tan kaçarak Türkiye'ye sığınanların sayısının giderek arttığı açıklandı. 100 bin kişinin sınırı geçtiği, 50 bininin de yolda olduğu bildirildi. Mülteciler, Çukurca'da oluşturulan kamplara yerleştirildi.

1994: Ruanda ve Burundi Devlet Başkanları’nın bindikleri uçak, bir roket saldırısı sonucu düştü. Suikastın ardından Hutu ve Tutsi kabileleri arasında çıkan çatışmalarda, yaklaşık 1 milyon kişi katledildi.

2001: Ekonomik kriz esnaf ve orta halli tüm iş adamlarını vurdu. Türkiye'nin her tarafında ayaklanmayı andıran esnaf gösterileri düzenlenmeye başlandı. Binlerce orta ölçekli fabrika ve on binlerce işyeri kapandı.

2005: Celal Talabani, Amerika tarafından Irak Devlet Başkanlığı'na atandı.

2006: Irak'ın Kerkük kentinde ortaya çıkarılan 8 toplu mezarda Saddam döneminde katledilen toplam bin ceset ortaya çıkarıldı.

2012: Zaman aşımından düşen Sivas Mağdurları Davası'nda mahkemenin gerekçeli kararı belli oldu. Gerekçeli kararda, 5 sanığın Madımak Oteli’nin yakılmasıyla ilgisi olmadığı, sadece gösteri sonrası 111 kişi hakkında dava açılmış, onlarca masum insan yok yere ağır cezalara çarptırılmıştı.

2012: Mali’de 22 Mart’ta yapılan askeri darbenin ardından ülkenin kuzeyindeki Timbuktu kentini ele geçiren Ensar Hareketi, şeriat ilan ettiğini bildirdi.

2013: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 2012 yılı telefon görüşmeleri rakamlarını açıkladı. Aylık kişi başı 291 dakika cep telefonu görüşme süresi ile Avrupa’da en çok konuşan ülke Türkiye oldu.

2014: Nijerya’da silahlı bir grup sabah namazı öncesi bir camiye saldırı düzenledi. Camiyi tahrip eden saldırganlar 20 kişiyi katletti.

2016: Pakistan’da, şiddetli yağışlar nedeniyle 212 kişi hayatını kaybetti. Yağış ve seller ayrıca bin 500 evin hasar görmesi veya yıkılmasına neden oldu.

2019: İrlanda’da bayan polislerin başörtüsü takmasına izin çıktı…

2019: Noterlerin hafta sonları da hizmet vermesine yönelik uygulama hayata geçirildi…

06 Nis 2022 - 09:51 - Gündem