Cumhuriyet Kadınları Derneği Nevşehir'den Kamuoyuna Duyuru

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Nevşehir İl Temsilcisi Meliha Atalay, Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi kapsamında düzenlenen programda birçok değerlendirmede bulundu.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Nevşehir İl Temsilcisi Meliha Atalay, Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi kapsamında düzenlenen programda birçok değerlendirmede bulundu.

ÇOCUKLARIMIZI UYUŞTURUCUYA KURBAN ETMEYECEĞİZ” başlıklı konuşmasında şunlardan bahsetti:

"Genel Merkezi Ankara’da bulunan Cumhuriyet Kadınları Deneğince (CKD)İçişleri Bakanlığının onay ve katkılarıyla düzenlenip/başlatılan “Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi” konulu çalışma, Ülke genelinde ve İlimizde de kararlı olarak yürütülmektedir.

1997 yılında kurulmuş olan CKD’nin, kuruluş amacı şu cümle ile ifade edilmektedir. ”Ulusal Kurtuluş Savaşımız ve Cumhuriyet Devrimleriyle kazanılmış olan Ekonomik ve Siyasal Bağımsızlığın, Özgürlük, Demokrasi ve Aydınlanmanın Korunması/Savunulması, Ülkemiz ve Halk yararına geliştirilmesi için Çalışmaktır”.

Bilindiği gibi Uyuşturucu ve Uyuşturucu bağımlılığı insanlığın başına bela olan en önemli Halk Sağlığı sorunudur. Çok karmaşık bir çıkar/para ve sosyal ilişkileri ağı içinde yaşanmaktadır. Uyuşturucu belasının baş aktörleri şüphesiz emperyalist ülkelerdir. Uyuşturucu sorunu ile mücadele etmek- savaşmak için, örgütlü, kararlı ve Kurumlar arası işbirliği ile ( BİRLİKTE)çalışmak gerekiyor.

Ülkemizde, uyuşturucuya karşı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenliği ve Gümrükler Genel Müdürlüğü gibi kurumlarımız başta olmak üzere çok yoğun ve etkin mücadele yürütülmekte ve büyük başarılar sağlanmaktadır.

Doğal ve sentetik yollarla üretilen uyuşturucu maddelerin, farklı yol ve yöntemlerle vücuda alındıktan sonra (yutarak, içerek, koklamak ve vücuda enjekte etmek vb) ulaşıp etkilediği organ BEYİNDİR. Beyin insan vücudun “kumanda merkezidir” .Bütün hayati fizyolojik fonksiyonlarımız beyin tarafından yönetilmektedir. Uyuşturucu maddeler ,fizyolojik fonksiyonların yanı sıra diğer bütün beyin fonksiyonlarını (düşünme, idrak etme, hafıza, anlama, konuşma, öğrenme, karar verme gibi) da bozmaktadır. Böylece beyin işlemez duruma gelmekte, bilinç parçalanması, benlik-kimlik-kişilik -özsaygı kayıpları olmaktadır.

Bilindiği gibi ülkemiz nüfusunun %15 i, 12/24 yaş grubunda olup çok genç bir nüfusa sahiptir. Uyuşturucuya başlama ,kullanmaya devam etme ve bağımlı duruma gelmedeki en kırılgan/hassas ve yatkın dönem de,12/24 yaş gurubu ergenlik (adölesan), yeni yetmelik dönemidir. Çünkü bu dönem, insan bedeninin çok hızlı büyüme dönemi olup, çocukluktan gençliğe geçiş ,SARSICI, FIRTINALI, uyum sağlanması ve yönetilmesi, zor bir dönemdir. Kendini bulma arayışı ile çocuğun ilgi alanları değişir, dış dünyaya çıkma/açılma isteği güçlüdür. Çocuğumuzun bu sancılı ergenlik dönemini sağlıklı ve güvenli geçirebilmesi, uyuşturucu belasına bulaşmaması, aile değerlerimizi bozmayı hedef alan Emperyalistlerin “yozlaşmış kültürel saldırılarına” maruz kalmaması için en büyük görev ve sorumluluk öncelikle annelere ve tüm aileye düşmektedir.

İşte, Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin yürüttüğü, ”Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi” çalışmasının çıkış noktası burasıdır. Çocuklarımızı uyuşturucudan korumak, uzak tutmak, bu maddeleri hiç denememiş olmalarını sağlamak istiyoruz. Uyuşturucu belasını önlemek için, annelerimizle buluşup onları uyuşturucu konusunda bilgi ve bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

Bunun için çocuklarımızla sağlıklı-yapıcı-güvene ve sevgiye dayalı İLETİŞİM kuralım. Onları dinleyelim-anlayalım, onlarla birlikte zaman geçirelim, etkinlik düzenleyelim yaşamı paylaşalım. Onları suçlayıp, ayıplamayalım, şiddet uygulamayalım. Sürekli öğütler vermeyelim,(her insan kendi döneminin koşullarında yaşar)Onların yanında olalım ve bunu güçlü olarak hissettirelim.

Sonuç olarak uyuşturucunun azı-çoğu, iyisi- kötüsü yoktur. Bağımlılığa giden yol ilk denemeyle başlar ve çok şey olur. Çocuklarımızın en kolay ulaştığı ilk madde ESRAR’dır. İlk zehirdir.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Nevşehir Temsilciği olarak bizler; Avanos İlçemizde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü nün katkıları ile dokuz okulumuzda veliler ve eğitimcilerle buluşma ve söyleşi yapmış bulunmaktayız. Çalışmalarımız devam etmektedir."

02 Nis 2022 - 15:47 - Yaşam