Başkan Arslan Muhasebeciler Gününü Kutladı

Nevşehir Mali Müşavirler Odası Başkanı Şerafettin Arslan 1 Mart Muhasebeciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Nevşehir Mali Müşavirler Odası Başkanı Şerafettin Arslan 1 Mart Muhasebeciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

  Başkan Arslan Mesajında;     

"Değerli meslektaşlarım; Mesleğimizin yasal statüye kavuşmasının 33. yılını buruk kutluyoruz çünkü  bu güne kadar 3 ü ilimizde olmak üzere 145 meslektaşımız covid 19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden  meslektaşlarımıza ve tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve meslek camiamıza baş sağlığı, hastalarımıza acil şifalar diliyor, dünyayı  etkisi altına alan bu illetten bir an önce kurtulmayı temenni  ediyorum. 

Meslek örgütümüz anayasamızın 135. maddesine göre kamu kurumu niteliğinde olup 1 mart 1989 tarihinde meclise sunulan ve 3568 sayılı kanunla statüsüne kavuşmuş akademik bir sivil toplum örgütüdür.

Meslek yasamızın Meclis’e sunulduğu gün olan 1 mart muhasebeciler günü 1-7 Mart muhasebe haftası olarak kutlanmaktadır.

Mesleğimizin yasal statüye kavuşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, aramızdan ayrılanlara Allahtan rahmet diliyorum.

Muhasebe mesleği ülkemizde mensubu olunan en zor akademik bir meslektir.

Çünkü meslek mensubu olabilmek için en az lisans seviyesinde eğitim, staja başlayabilmek için zorlu bir sınav, 3 yıl staj, staj sonrası yeterlilik sınavı ve bu sınavları başardıktan sonra mensubu olunan bir meslek olup, 260  üyesiyle ilimizin 120 bini aşkın üyesiyle ülkemizin en büyük  akademik meslek örgütlerinden biridir.

 Meslek Örgütü olarak;

Maliyenin güçlenmesine katkı sunan, İş dünyasına bilgisiyle yön veren, Ürettiği değeri toplumla paylaşan, vergi bilincinin oluşmasında önemli rol oynamanın yanı sıra;

Başta Hazine ve Maliye bakanlığı, Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı olmak üzere bir çok bakanlık  kurum ve kuruluşa veri akışı sağlayan önemli bir mesleği icra ediyoruz

Dürüstlük, tarafsızlık, mesleki yeterlilik ve sır saklama ilkelerimiz, mesleğimiz onurumuzdur.

Çabamız; güçlü işletmeler, güçlü kurumlar güçlü Türkiye için.

 Bu onurlu mesleğinin icracıları, pandemi  sürecinin fedakar ve gizli kahramanları  meslektaşlarımın ve ailelerinin gününü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum" dedi.

28 Şub 2022 - 15:20 - Gündem