CHP Kadın Kolları "Sedef Kabaş Yalnız Değildir "

CHP Kadın Kolları 81 ilden tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'a dayanışma mektubu gönderdi.

CHP Kadın Kolları 81 ilden tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'a dayanışma mektubu gönderdi.

Cumhuriyet Halk Partisi  Nevşehir Kadın Kolları Başkanı Yeliz Topraktepe ve beraberindeki heyet , 'Cumhurbaşkanı'na hakaret iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'a dayanışma mektubu gönderildiğini açıkladı. 


Yeliz Topraktepe yaptığı açıklamada  "Bilindiği gibi; gazeteci Sedef Kabaş hakkında televizyon programında söylediği bir atasözü nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Davet edilse gideceği bilindiği halde, avukatına bile ulaşamadığı bir saatte, gece 02.00’de evine giden polisler tarafından gözaltına alındı. İfadesinde, ‘Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur’ demesine rağmen siyasi bir karar doğrultusunda tutuklandı. Hem de ‘’kaçma ve saklanma ihtimali yüksek’’ olduğu gerekçesiyle…" ifadelerini kullandı.

'DAYANIŞMA MEKTUPLARIMIZI GÖNDERİYORUZ'

"Göz önünde olan, fikrini ve sözünü her zaman açıkça, korkusuzca ifade eden bir gazeteciyi; kaçma ve delil karartma şüphesiyle tutuklu yargılamaya karar verdiler" açıklamasında  bulunan Topraktepe, "Sedef Kabaş’ın bugün hala hukuka aykırı olarak tutukluluğu devam ediyor. Ülkemizin her yanını saran korku ikliminden basın emekçileri de payını alıyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 153'üncü sırada yer alıyor. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bugün 81 ilden, 973 ilçeden sevgili Sedef Kabaş’a dayanışma mektuplarımızı gönderiyoruz. Bu ülkede hukukun üstünlüğüne, irfanı ve vicdanı hür hakimlerin varlığına olan inancımızı yitirmeden hep birlikte sesleniyoruz: Yalnız değilsin Sedef Kabaş; Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları var!" ifadelerini kullandı. 

 
 
 
 
 

26 Şub 2022 - 14:45 - Gündem