Vekil Sarıaslan'dan Anlamlı Tavsiye!

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Avanoslu emekli öğretmen Ahmet Özbek'in kaleme almış olduğu "ÜLKEMDE İNSANLAR AYRIŞIRKEN, AVANOS' TA KUŞLARIN KARDEŞLİĞİ" adlı yazıyı sosyal medya hesabından paylaşarak, çok beğendiğini ifade edip herkesin okumasını tavsiye etti.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Avanoslu emekli öğretmen Ahmet Özbek'in kaleme almış olduğu "ÜLKEMDE İNSANLAR AYRIŞIRKEN, AVANOS' TA KUŞLARIN KARDEŞLİĞİ" adlı yazıyı sosyal medya hesabından paylaşarak, çok beğendiğini ifade edip herkesin okumasını tavsiye etti.

Milletvekili Faruk Sarıaslan, "Değerli dostlar Ahmet Özbek anlamlı bir yazı kaleme almış okumanızı tavsiye ediyorum. Değerli hemşerim Ahmet Özbek yüreğine sağlık." diye söyledi.

Ahmet Özbek'in kaleme aldığı yazı ise şu şekilde:

"ÜLKEMDE İNSANLAR AYRIŞIRKEN,
AVANOS' TA KUŞLARIN KARDEŞLİĞİ:

Bundan 20 yıl kadar önce Kozaklı Kanlıca Belediye Başkanı Harun SARIASLAN  Avanos Belediye başkanımız Sayın Seyhan DURU'ya 4 çift  kaz getirip Kızılırmak için hediye eder..
Başkanımız bu kazları, o zamanki Ziraat Bankası yanındaki Avcılar Kulübüne verir..

Zamanla bu kazlar hemen ırmak kenarı olan avcılar  kulübünden ırmağa inerler, suyu çok sevdikleri için yüzer, yayılır akşam olunca da avcılar kulübüne  gelirlerdi..

Avcılar Kulübü Irmak kenarından yıkılıp kaldırılınca da zamanla  kazlar kendilerini geceleyin Tarihi Köprümüzün üzerindeki adada kendilerini daha güvencede hissederek adayı mekan edinirler..

Bu arada da Avanos Kızılırmak Gazetesi'nin  Kurucu sahibi  sayın Kemal ÇELİK de bir erkek bir dişi iki ördek ile üç tane de kazlarını avcılar kulübüne bu kazların yanına bırakır.

Yirmi  yıllık bu zaman zarfında kazlarımız üreyip çoğalarak sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte tahminen  2000 kadar oldular.

Bu arada da;
Pazarda kuluçka makinesi civcivi olarak satılan Pekin Ördeği yavrularını  çocuklarına, torunlarına alıp büyüten aileler de belli bir süreden sonra büyüyen bu süt beyaz  güzel ördekleri de Kızılırmak'a kazların arasına bıraktılar..
Örneğin iki kez de aile olarak torunlarıma büyüttüğüm pekin ördeklerini ben bıraktım..

Anadolu incisi Avanos'umuz, Kızılırmak'ımız , halkımız ayrılmaz bir bütün iken  bu güzel kuşlarla ve de Asma köprümüzle öyle güzel bir çoklu kompozisyon oluşturdu ki yerli yabancı herkesin tutkusu haline geldi..

Yerli halk, çocuklarını, torunlarını alıp ırmak kenarında hem gezip, hem vakit geçirirken bu güzel kuşları da beslemekten zevk alıp ayrıca mutlu olmaya başladılar.
Bu güzel davranışa Avanos'u gezmeye gelenler de  uydular.
Ayrıca:
Şu an için Belediyemiz de çok soğuk günlerde bu güzel hayvanlara yiyecek veriyor besliyor.
            *
Bu sabah mutat olduğu üzere ırmak kenarında yürürken Avanos'un sanki bir kuş cennetine dönüştüğünü çoktan beri gözlemliyordum ve bu durumu anlatmaya, buradan bir makale yazmaya karar verdim..

         **

Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi
evcil olan  kaz ve ördeklerimize güvenerek  insanlardan da zarar gelmeyeceğini hissederek olsa gerek ki :
Üç dört yıldır yabani ördekler, yabani kazlar, sakarmekeler yabani Angut ( kahverengi renkte olan, siyah olanlar ise su tavuğu, sakar tavuk veya kalinis de deniyor)  birkaç çeşit martı  yerlilerimizin arasına karışarak birlikte yaşamaya başladılar..
Bu güzel birliktelik sonucu göçmen kuş olan sakarmekeler üç  yıldır göçmüyorlar kışı da burada geçirip burada yavrulamaya başladılar.
Halkın verdiği yemleri onlarda kaz ve ördeklerle yemeye başladılar, buna martılar da eşlik ediyorlar..
İlginç olan;
Bizim yerli kaz ve ördeklerimiz de onlardan uçmayı öğrendiler, bir yeden bir yere ırmak üzerinde üçyüz döryüz metre kadar uçmaya başladılar..

Sadete gelir ve özetlersem:

Hem onlar çok mutlu hem biz Avanoslular  çok mutluyuz..

Keşke Avanos'umuzun kuşlarının
sergilediği , başardığı birlik ve beraberliği, beraber mutlu olarak yaşamayı ülkemin insanları da;
türk kürt, alevi sünni, inançlı inançsız, ben  sen o demeden başarabilseler ne güzel olur değil mi?
Birlik beraberlik, paylaşım, birbirine sevgi, birbirine saygı dururken ayrışmak  ve kavga niye?..

Herkesin birbirine saygı duyduğu, birbirini ötekileştirmediği, birlik beraberlik içinde mutlu yaşadığı bir Türkiye  özlemiyle Avanos'un kuşlarından ve benden istisnasız herkese kucak dolusu sevgiler!..."

18 Şub 2022 - 16:22 - Yaşam