NEVÜ Akademik Başarı Sıralamasına Giremedi

2020 yılının Mart ayında Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörlük görevini teslim alan Prof.Dr.Semih Aktekin’in iki yıl içinde üniversiteyi nereden nereye getirdiğini herkes merak ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

2020 yılının Mart ayında Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörlük görevini teslim  alan Prof.Dr.Semih Aktekin’in iki yıl içinde üniversiteyi nereden nereye getirdiğini herkes merak ediyor.

Geçmiş bilgilere göre; Rektör Aktekin göreve geldiğinde Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi, akademik başarı sıralamasında üniversiteler arasında 76. sırada yer alıyordu. Ancak 2020-  2021 verilerine bakıldığında NEVÜ akademik başarı sıralamasında oldukça geriledi ve 101. sıraya kadar düştü. Buna sebep olarak da üniversite içerisindeki mobbing, baskı ve çeşitli usulsüzlükler gösterilebilir.

Peki bu sene İngiltere merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan “ Dünya Genç Üniversiteler Sıralaması-2022" de üniversitemiz kaçıncı sırada yer almıştı?

En İyi Genç Üniversiteler Sıralaması’na NEVÜ Giremedi

Dünya genelinde 50 yaşın altındaki üniversiteleri eğitim kalitesi, bilimsel araştırmaları, bibliyografik atıfları, uluslararası görünürlüğü ve endüstriyel gelirlerine göre ele alan THE, en iyi Genç Üniversiteler Sıralaması’nı resmi internet sitesinden duyurdu.  Türkiye’den 50 üniversite sıralamaya girerken Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi sıralamaya giremedi.

Böyle durumlarda insanın aklına Altın Ahududu ödülleri geliyor. Bilirsiniz; dünyanın en iyi filmleri Oscar Ödülü alırken, en kötü filmleri de Altın Ahududu Ödülü alıyor.  Altın Ahududu Ödülleri (Golden Raspberry Awards) ya da en bilinen şekliyle Razzie Ödülleri'nin fikir babası John Wilson'dır. Akademi Ödüllerinin tersine yılın en kötü film, yönetmen ve oyuncularına dağıtılan ödüllerdir.

NEVÜ’ye Özel Altın Ahududu Ödülü

Razzie ödülleri düşük bütçeli filmleri hedef almaz. Hollywood'un yüksek bütçeli, çok şey beklenen büyük prodüksiyonları bu ödülün hedefi olur. Sylvester Stallone, Kevin Costner, Sharon Stone, Halle Berry gibi oyuncular bu ödülün sahibi olmuşlardır. Seçim, Akademi Ödüllerinde olduğu gibi 5 aday arasından yapılır. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi de büyük imkanlara rağmen Rektör Semih Aktekin ile zoru başarıyor ve büyük başarısızlıklara imza atıyor. 

Acaba sadece NEVÜ’ye özel Altın Ahududu gibi bir ödül mü düzenlense? Altın ahududu ödülünde son üç yılın zirvesinde biz olurduk kesin ama en azından ödülümüz var diye gururlanırdık.

17 Şub 2022 - 10:36 - Eğitim