Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesine İlginç Atamaya YÖK Ne Diyecek?

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi ulusal medya , yerel medya her kesimce konuşuluyor irdeleniyor. Aslında NEVÜ'de olan sıkıntılar söylenirken ne hikmetse kentteki siyasi ve bürokrasi kesim adeta sessiz kalıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi ulusal medya , yerel medya her kesimce konuşuluyor irdeleniyor. Aslında NEVÜ'de olan sıkıntılar söylenirken ne hikmetse kentteki siyasi ve bürokrasi kesim adeta sessiz kalıyor.

AKTEKİN GELDİĞİNDE NEVÜ 75. SIRADA, GEÇEN YIL 101. ŞİMDİ İSE 135. SIRAYA GERİLEDİ


Kimileri Rektör Semih Aktekin'i Cumhurbaşkanı kolluyor aman dokunmayalım diye düşünürken kimileri ise işimize lazım olur diye ses etmiyorlar. Geçtiğimiz günlerde işe alımlarda bir milletvekilimizin çocuğu da Üniversitemize müracaat etmişti. Lakin iş bilmekte üstüne olmayan Rektör ve yönetimi memleketimizin evladını, başarılı bir matematikçiyi işe almak yerine 67'lik dedeyi hem de emekli olan bir kişiyi işe kabul etmiş. Acaba Rektör Aktekin, milletvekilimizi ve kentimizin siyasilerini de mi uyuttu...


ÜNİVERSİTEMİZ KAN KAYBEDİYOR 


Geçtiğimiz dönemlerde NEVÜ Rektörü Semih Aktekin sosyal medya hesabında bir karikatürü paylaşmıştı. O dönem paylaşımına bir anlam verememiştik. Lakin şimdilerde o paylaşımı daha iyi anlıyorum. Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, karikatürde Zürafa’nın denizin içerisinden kıyıda ki hayvanlara yaptığı çağrı aynen şöyle;” Gelin gelin burası boyu geçmiyor” diyordu. 

Şimdilerde anlıyoruz Kurucusu Prof. Dr. Filiz Kılıç'ın başarıyla oluşturduğu bir kurumu, NEVÜ Rektörü Aktekin yaptığı paylaşımından denizin derinlerine çekmek istemiş aslında, buradan böyle bir bakış açısı da çıkarabiliriz. 

JET HIZIYLA YAPILAN ATAMAYA EĞİTİM SENDİKALARI YİNE SESSİZ Mİ KALACAK?


İşte tam bu paylaşımdaki durum gibi NEVÜ'de işe alımlar oluyor. Bu işe alımlarda bir tanesi var ki buraya dikkat çekmek istiyoruz... Erciyes Üniversitesinden 04.12. 2021 günü emekli olan Profesör Doktor M. Şevki Aydın, Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversite'sinde ki Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi ilanına başvuruyor, tüm ön aşamalar bitiyor, dosya hakemlere gidiyor, hakemler olumlu dönüyor, yönetim toplanıyor, profesörün atamasını uygun buluyorlar. Nevü Personel Daire Başkanı, Genel Sekreter ve Rektör kararını imzalıyor. Profesör Doktor Şevki Aydın 17 Ocak'ta göreve başlıyor. Buraya kadar özetlediğimiz olay da hızı görüyor musunuz? Ahlaksızlığı görüyor musunuz? 67 yaşındaki Erciyes Üniversite'sinden emekli M. Şevki Aydın emekli olmadan çıkılan ilana başvuruyor. İlan aşamasında emekli oluyor, emekli ikramiyesini vs. ücretlerini Erciyes Üniversite'sinden alıyor daha sonra NEVÜ'ye gelip göreve başlıyor. Göreve alınan kişi üniversitemize önceden gelse emekli olmamış olacak, ikramiye almadan işe başlamış olacak. Bu iş şeytanın bile aklına gelmez. 

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörü Semih Aktekin'e soruyoruz;

* Bir çok konuşmasında gençlerin önünün açılması ve gençlere istihdam sağlanmasını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, böyle bir atamayı duysa ne yapardınız?

* Cumhurbaşkanı Erdoğan sizi böyle atamalar yapın diye mi atadı? Bu atama ile ilgili nasıl bir açıklama yapacaksınız?

* Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi bölümünden emekli olmuş bir şahsı neden İlahiyat Fakültemize almayıp, Eğitim Fakültemize aldınız?

* İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş bu işe alınan şahsı kabul etmedi mi de Eğitim Fakültesine aldınız? 

* Eğitim Fakültesinde 2 hoca doçentlik (Vedat Aktepe ve M. Hayri Sarı) 1 hoca ise öğretim üyesi kadrosu (Serhat hoca) beklerken 67'yaşındaki birini göreve atamak ne derece doğru? Hocaların kadro beklentilerini vermemek eğitim anlamında şevklerini kırmaz mı?

* Bu atamayı Erciyes Üniversitesindeki Mustafa Öztürk ile ortak mı planladınız? Erciyes Üniversitesinden emekli olmuş bir akademisyeni ikramiyesini aldıktan sonra üniversitemize alarak adeta burada ikinci hayata başlatmakla neyi elde etmek istiyorsunuz?

* Emekli olup işi anlamıyla tüm hakkını almış birinin yeniden bir işe girmesi dinimiz anlamında HARAM - HELAL'lik anlamında nasıl değerlendirilir? 


Aklımızdaki deli soruları soruyoruz biliyoruz ki cesaret edip cevap veremeyeceğinizi. Hakkımız varsa bu konularda hakkımızı helal etmiyoruz. 

22 Oca 2022 - 20:27 - Gündem