Eski Başkan ile Yeni Başkan Karşı Karşıya

Geçmiş Dönem Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Hacıbektaş Cumhuriyet Meydanı'nın isminin Kent Meydanı olarak değiştirildiğini iddia ederek tepki gösterdi ve Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhuriyet Meydanının yapılış hikayesini paylaştı

Büyütmek için resme tıklayın

Geçmiş Dönem Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Hacıbektaş Cumhuriyet Meydanı'nın isminin Kent Meydanı olarak değiştirildiğini iddia ederek tepki gösterdi ve Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhuriyet Meydanının yapılış hikayesini paylaştı

Eski Başkan Ali Rıza Selmanpakoğlu yaptığı paylaşımda;

“ATATÜRK CUMHURİYET HACIBEKTAŞ ve SAAT KULESİ

Hacıbektaş Cumhuriyet Meydanı'nın isminin Kent meydanı olarak değiştirildiği saat kulesi yapıldığı gündemde. Konuyu analiz edelim amaç nedir inceleyelim.

-Atatürk 22 Aralık 1919 da Hacıbektaş'a geldi Alevi liderlerinden Cemalettin Çelebi'nin konağında bir gece kaldı ve Çelebiye kurtuluştan sora cumhuriyeti ilan edeceğini söyledi.

-Ertesi gün türbede Hünkarı ziyaret etti Dedebaba Salih Niyazi baba ve dervişlerle görüşme yaparak onlara zaferden sonra cumhuriyeti kuracağını devrimler yapacağını söyledi bu müjdeler Hacıbektaş için en büyük onurdur. Kurtuluştan sonra ilçe merkezine Cumhuriyet meydanı denildi böyle anıldı bugünlere gelindi

-Cumhuriyet Meydanı'na zaman içinde Atatürk heykeli yapıldı, Atatürk’ün konakladığı ev müze oldu, alevi Bektaşi kültürünün simgesi yaklaşık 100 yıllık çam ağacı bakım altında korundu, yerden 30 cm yükseltide Akıl Bilim Adaletin simgesi üçlü fıskiyeli su havuzu yapıldı. Su arılığı aydınlanmayı gelişmeyi temsil ediyordu

-meydanın önce cumhuriyet olan ismi kent meydanı olarak dönüştürüldü bir algı yaratıldı. Sözü edilen çam ağacı kesildi, fıskiyeli üçler havuzu kaldırıldı yerlerine saat kulesi dikildi. Saat kulesi Atatürk heykelinin görselliğini olumsuz etkiliyor.

-Saat kulesi kilise ile kralların iş birliği ile teokratik otokratik baskı yönetiminin ortaya getirdiği karanlık çağın simgesidir. Osmanlıda özellikle ll Abdülhamit'in tahta çıkışının 25’inci yılı kutlamaları için İzmir'de 1901 yılında yapılan kule en ünlüsüdür saatini Alman Kralı ll wilhelm hediye etmiştir denilir wilhelm Bağdat demiryolu projesini kabul ettirmeyi istiyordu iki yıl sonra inşasına başlandı. Ayrıca ferman vererek Abdülhamit İstanbul’da 20, İzmir' de 7 kulenin dışında birçok saat kulesi yapılmasını sağlayarak saltanat ve halifelik gücünü pekiştirmiştir orta çağ karanlığının simgesi saat kulesinin Hacıbektaş’ta Atatürk’le bütünleşmiş Cumhuriyet meydanına, meydanın adı değiştirilerek yapılması nasıl bir anlayışın ürünüdür. Düşündürücüdür Kaldırılmalıdır.

- Kule sözde dört kapıyı temsil ediyormuş tamamen bilgisiz yanlışı, dört kapı üst üste değil çıkıldıkça küçülmez tersine iç içedir son kapı hakikat kapısı olup birliğin mükemmelliğin toprak gibi mütevazılığın erdemliliğin kapısıdır

-yaratılan algı Yılda 600000 kişinin ziyaret ettiği kişileri etkilemek ve Atatürk’ten insanları uzaklaştırmak değilse nedir?

-yıllardır bu algıyı yaratmak isteyenlere fırsat vermedik. Verilemez.

SON SÖZ:

-Emperyalistler bölüp parçalar, İşbirlikçiler gülüp saçmalar -Bilgisiz yanlışta direnir kalır, Aydınlar araştırır durmaz yol alır” dedi.

Bu paylaşımın üzerine Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok İse” Buradan sayın Selmanpakoğlu’na seslenmek istiyorum. Sağda solda midenden konuşmaya, sosyal medyada yalan yanlış algı yaratmaya çalışma” diyerek açıklamada bulundu.

Başkan Altıok Açıklamasında; “Kamuoyuna zorunlu açıklama.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Halkımızın büyük teveccühüyle Belediye Başkanı seçilerek görevimi yaklaşık 2 buçuk yıldır elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum.

Bu süre zarfında gerek Hacıbektaş Belediyemizin Türkiye’de kişi başına düşen borçta 1. Olması (65 milyon 400 bin TL) gerekse yıllardır biriken sorunlarını çözmek adına ekibimizle birlikte gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.

İlk günden itibaren yapacağımız çalışmaları Kardeş Belediyelerimiz, Hayırseverlerimiz ve Hacıbektaş halkımızla birlikte yapacağımızı söyledik. Bu minvalde Hacıbektaş’ımıza 2 buçuk yıl içerisinde 50 milyon TL ye yakın yatırım yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu arada da Belediyemizi ekonomik anlamda yatırım yapabilecek duruma getirmek içinde mali disiplin oluşturmaya çalıştık. Göreve geldiğimizde sadece esnafımıza günü geçmiş 1.500.000 tl ( 1 buçuk milyon ) borcumuz vardı ve bu borcu 250.000 tl ye düşürdük.

Aynı şekilde çalışan personellerimizin en az 3-4 ikramiye alacakları vardı ve biz bu alacakların tamamını ödeyerek borç yükümüzü tamamen çözmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Çok yakın zamanda da Hacıbektaş Belediyemiz tarihinde ilk defa kendi öz kaynaklarıyla 1.000.000tl (Bir milyon) TL’yi bulacak Yol çalışmalarına başlanılacaktır.

Göreve talip olduğumuz ilk günden itibaren bir hayalimiz vardı. Medeni bütün Şehirlerde olan bir Kent Meydanı inşa etmek. Seçilir seçilmez bu hayalimizi gerçekleştirmek için çalışmalara başladık ve ilk etabını tamamlayarak halkımızın kullanımına açtık. Buna çok inanıyorum ki 2. Etabını tamamladığımız da iç Anadolu bölgesinin en güzel Meydanını tamamlamış olacağız.

Projemizin adını Kent Meydanı olarak tanıttığımız içinde birkaç defa bu şekilde paylaşım yaptık.

Fakat üzülerek izliyorum ki seçildiğim günden bu yana kaybetmenin hazımsızlığını bugüne kadar atamamış eski Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu ve şürekası meydanın ismini değiştirdiğimiz anlamına gelen yalan söylemler paylaşmaya devam etmektedirler.

1- Meydanımızın adını değiştirdiğimiz bir Meclis kararımız yoktur.

2- Meydanımızın ismi Cumhuriyet Kent Meydanıdır.

3- Meydanın Otopark olarak mı bu şekilde mi daha güzel olduğunu Halkımızın takdirine bırakıyorum.

4- Bizleri Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığıyla suçlamak hiç kimsenin haddine değildir.

5- Sayın P..koglu bana Atatürk ve Cumhuriyet’ten vurmaya kalkma şuraya bi #ALTIOK bırakırım altından kalkamazsın.

Diğer bir konuda Saat Kulesi.

Evet insanların bir yapıta bakış açıları farklı farklı olabilir. Bizim beğendiğimizi bir başka kişi beğenmeyebilir.

Fakat bunu Cumhuriyet dönemiyle hesaplaşmak gibi bir algıya dönüştürmeye çalışmak en hafif tabiriyle akıl tutulmasıdır. Kimse bizi Cumhuriyet sevgisiyle sınamaya kalkmasın buna asla izin vermeyeceğimizi buradan hatırlatmak isterim.

Ayrıca 100 yıllık ağaç kestiğimiz kesinlikle yalandır. Kesilen 3 adet ağacın resimleri mevcuttur ve isteyen herkese resimleri yollayabilirim.

Hele ki Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerinde Baba Zulaları çıkartıp #dansöz oynatanların neyin özentisi içerinde olduğunu da Halkımızın takdirine bırakıyorum.

Son söz olarak Her Şey Sevmek ve İnanmakla Başlar diyerek çıktığımız bu eşsiz görevi yapmaya ve Halkımıza hizmet etmeye 7 gün 24 saat çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla.

Not: Buradan sayın Selmanpakoğlu’na seslenmek istiyorum. Sağda solda midenden konuşmaya, sosyal medyada yalan yanlış algı yaratmaya çalışma.

Gel tüm Halkımızın katılımıyla senin 15 yıllık bizim 2 buçuk yıllık dönemimizi masaya yatıralım ve halkımızda hakemlik yapsın.

Ben hesap vermeye hazırım sende hazır mısın? Ben dosyaları hazırlamaya başladım. Eğer istersen senin hazırlaman için Belediyemizden bir oda tahsis edebiliriz “dedi.

Bu açıklamanın ardından eski Başkan Selmanpakoğlu’ndan yanıt gecikmedi.

Selmanpakoğlu;

“HACIBEKTAŞ'DA CUMHURİYET ADI DEĞİŞTİRİLEMEZ

Hacıbektaş belediye başkanı Yoldaş Altıok ilçenin "Cumhuriyet meydanının adını "kent" meydanı adıyla açılışını yaparak değiştirdi. Kavşak ortasına orta çağ karanlığının simgesi saat kulesi dikti. Kule Atatürk heykelinin görselliğini önemli ölçüde geri plana düşürdü. Kule için doğruluğun simgesi yılların çam ağacı ile başka ağaçları da kestirdi. Akıl bilim adaletin en yüce güç olduğunun simgesi üçlü fıskiyeyi ve arılığın gönül temizliğinin simgesi 30 cm yükseklikteki su havuzunu kaldırdı. Bu değişikliklerin Atatürk’ten ve cumhuriyetten uzaklaşma algısı yaratacağını söyledim Meydanın adının CUMHURİYET MEYDANI olarak kalmasını kulenin kaldırılmasını önerdim Yılda gelen 600 bin ziyaretçi üzerinde algı yaratacağını belirttim.

Belediye başkanı medyada yayınlanan bildirisinde:

1- beni eleştirerek halk huzurunda açık tartışmaya davet etti. Kesinlikle ben memnun bile olurum önce şu dört hususu yapmalı

  A-meydanın adı CMHURİYET MEYDANI olmalı

 B- saat kulesi Cumhuriyet meydanından kaldırılmalı (çok istiyorsa kendisinin ya da birlikte planladıklarının evlerinin önüne dikebilirler)

C -ilçenin girişinde merkezinde gelen ziyaretçileri çevirerek kurban kesmek ve satmak için koşuşturan rahatsızlık verenleri engellemiştik şimdi her adımda bunlar var. Kaçak kesim yapmayı önlemelisiniz yasal işlem yapmazsanız şaibelerden kurtulamazsınız bunları önleyin.

D-parti genel başkanından müsaade almalısınız ki bana neden buna uydun demesinler. istediğiniz kadar millet vekili getirebilirsin medenice cumhuriyet meydanını ve saat kulesini ve kacak kurban kesenlerin insan sağlığını ve ziyaretçilerin huzurunu bozduğunu tartışalım ilave olarak istediğin konuyu seç.

ŞİMDİ SUÇLAMALARINA GELELİM:

1_kaybetmenin hazımsızlığını bugüne kadar atamamış diyor. Ben üç dönem seçildiğimde demek ki kendileri hazımsızlarmışlar ki cumhuriyet adını değiştiremezsin dediğimi hazmedemediler. Eğer onun gibi olsaydım kent meydanı diye açılışını yaptıklarında genel başkana buranın adı cumhuriyet meydanı derdim. Hatasını düzeltmesini beklemezdim.

2 _meydanın adı cumhuriyet kent meydanıdır, altı oku bırakırım altından kalkamazsın diyerek şu ortamda partiyi öne sürüyor. Kusura bakmasın Cumhuriyet okunu kırmaya kimsenin gücü yetmez o oku kırarak mı beni tehdit ediyor. Meydana bu kez Cumhuriyet Kent meydanı diyerek yarım dönüşle sözde hatayı düzelttiğine inandırmaya çalışmaktır. Konu kent sözcüğü kullanılarak çözümlenmez inkara gerek yok iki buçuk ay önce Hacı Bektaş Veli'yi anma etkinliğinde yayımladığı programda meydanın adını altı yerde kent meydanı diye yazmış yalan yanlışla konuşan kim oluyor. Çevir yanlışım kapansın adım adım alıştırırız kent tepki gördü şimdilik cumhuriyet kent diyelim susturalım sonra kente alışırlar anlayışı şark kurnazlığıdır saat kulesini İzmir’e yaptıran sultanın projesini Hacıbektaş halkı aydındır bilir akıl hocaları da bildiği gibi adım adım kent meydanına dönüştürmeleri kabul edilemez.

3_Babazula'yı çıkarttı dansöz oynatıp neyin özentisi içinde diyor. babazula muhteşem bir konser sundu gerilikle gelişmeyi karanlıkla aydınlanmayı işledi Türkiye’nin her yerinden gelenler anlayarak düşünerek izlediler. İlhan Selçuk'un kardeşinin oğlu Murat Ertel'den (Babazulanın kurucularından) bu konserinin ana temasının ne olduğunu Selçuk kardeşlerin anma etkinliğinde kendisine sorarak biraz öğrenebilir. Babazulanın konserindeki cumhuriyet aydınlanmacılığı ve laikliğin öneminin dile getirilişini anlamayanların cumhuriyet meydanının adını değiştirmesi kabul edilemez

Yukarda belirtilen ve tartışılan konuları hiçbir zaman siyasi polemik konusu yapmam ancak Hacıbektaş’ın menfaatleri kültürel hafızası cumhuriyetle ve Atatürk'le özdeşleşmesi tahrip edilemez sevgiyle kalın” dedi.

Bu açıklamaların ardından sosyal medyada devam eden bu atışmalar sona erecek mi yoksa Mevcut Başkan Altıok, Eski Başkan Selmanpakoğlu’na cevap verecek mi merak konusu.

25 Eki 2021 - 16:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket NEVŞEHİR'İN BELDELERİ ARASINDA EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARI SİZCE KİM?