NTSO Başkanı Parmaksız’dan Kuyum Ticareti Hakkında Açıklama

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Parmaksız açıklamasında; “14 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe giren Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik ile üyelerimize 31.12.2021 tarihine kadar Ticaret İl Müdürlüğü’nden yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi. Yetki belgesi alınabilmesi şartlarından biri de; kuyumcunun(şirketlerde ortak/yetkilisi) veya kuyum işletmesinin tam zamanlı çalışan en az bir personelinin ilgili ustalık belgesine sahip olması. Dolayısı ile gerekli şartların sağlanmasında ivedilikle hareket edilmesi gerekmekte. Bu kapsamda Nevşehir Valiliğimiz öncülüğünde İl Mili Eğitim Müdürlüğümüz, Mesleki Eğitim Merkezi ve Ticaret İl Müdürlüğümüz ile koordinasyon içinde çalışmaktayız. Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin Odamızca hazırlanan bilgi notu ışığında hareket etmelerini talep ederim.” Dedi.

BİLGİ NOTU

14 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “KUYUM TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK” 6. Maddesinde

Yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar

MADDE 6 – (1) Kuyum işletmesine yetki belgesi verilebilmesi için;

a) Meslek odasına kayıtlı olunması,

b) Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması ve yetki belgesi başvuru tarihi itibarıyla vergi dairesine vadesi geçmiş borcunun bulunmaması,

c) Meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyetinin bulunması,

ç) Kuyumcunun veya kuyum işletmesinin tam zamanlı çalışan en az bir personelinin ilgili ustalık belgesine sahip olması,

d) Kuyumcuların;

1) On sekiz yaşını doldurmuş olması,

2) İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,

3) Kasten işlenen suçlardan dolayı toplam beş yıldan fazla hapis cezasına mahkûm edilmemiş veya devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı, kaçakçılık, haksız mal edinme, kumar oynanması için yer ve imkân sağlama suçlarından hüküm giymemiş veya ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması gerekir.

(2) Kuyumcuların, ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarının kuyumculuk faaliyetleriyle ilgili alanlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda birinci fıkranın (ç) bendinde belirtilen ustalık belgesi şartı aranmaz. Ustalık belgesi şartından muafiyet sağlayan alanlar Bakanlıkça belirlenerek internet sitesinde ilan edilir.

(3) Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esasları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir.” Hükümleri yer almaktadır.

Yetki belgesi için istenilen şartlardan “Kuyumcunun veya kuyum işletmesinin tam zamanlı çalışan en az bir personelinin ilgili ustalık belgesine sahip olması” ile ilgili olarak Odamıza kayıtlı;

Gerçek kişi kuyum işletme sahiplerinin kendileri ve/veya tam zamanlı en az bir çalışanının ustalık belgesine sahip olması,

Tüzel kişi(şirket) işletmelerde ise ortağı, yetkilisi ve/veya tam zamanlı en az bir çalışanının ustalık belgesine sahip olması gerekmektedir.

Ustalık belgesi bulunmayan gerçek ve tüzel kişi üyelerimizden faaliyetlerinin ustalık belgesi kapsamına alınma tarihlerine göre;

-Takı İmalatı 22.07.1989

-Vitrin Kuyumculuğu 26.01.1995

-Değerli ve Yarı Değerli Taş İşlemeciliği 25.10.2020

tarihlerinden önce bahsi geçen yönetmelik kapsamında faaliyet göstermek kaydı ile en az iki yıl kaydı olanlara KALFALIK BELGESİ, en az 5 yıl kayıtlı olanlara ise USTALIK BELGESİ doğrudan düzenlenebilecektir. Bu kapsamda; Doğrudan Belge Düzenlenmesi için üyelerimizin;

İmzalı Başvuru Dilekçesi (HES kodu yazılması zorunludur.)

Öğrenim Belgesi aslı veya onaylı örneği ile bir adet fotokopisi

Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi

Bir adet biometrik fotoğraf

Meslek Odasından alınan belgeler(2 veya 5 yıl şartını sağladığını gösterir Oda Kayıt/Faaliyet Belgesi, Ortaklık Teyit Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi vb.) ile EN GEÇ 27 EKİM 2021 ÇARŞAMBA günü mesai bitimine kadar Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezine belirtilen belgeleri teslim etmeleri gerekmektedir. Belgelerinde eksiklik olmayan ve mevzuatta sayılan şartlara haiz üyelerimize ARALIK 2021 içerisinde ustalık belgeleri Mesleki Eğitim Merkezi tarafından tanzim edilerek teslim edilecektir.

Gerçek ve tüzel kişi üyelerimizin tam zamanlı çalışanlarının kalfalık veya ustalık belgesi müracaatları ise sigorta hizmet dökümleri ve MYK belgeleri doğrultusunda Mesleki Eğitim Merkezi tarafından belgelendirilecektir.

Kuyumcuların, ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarının kuyumculuk faaliyetleriyle ilgili alanlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda ustalık belgesi şartı aranmayacaktır.

12 Eki 2021 - 13:49 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket NEVŞEHİR'İN BELDELERİ ARASINDA EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARI SİZCE KİM?