Asya Parlamenter Asamblesi Nevşehir'de Başladı

Asya Parlamenter Asamblesi İkinci Başkanlık Divanı Toplantısı ve Temel Dokümanlar Çalışması bugün başladı

Asya Parlamenter Asamblesi İkinci Başkanlık Divanı Toplantısı ve Temel Dokümanlar Çalışması bugün başladı

11-14 Ekim tarihlerinde Ürgüp'te bir otelin kongre salonunda başlayan Asya Parlamenter Asamblesi İkinci Başkanlık Divanı Toplantısı ve Temel Dokümanlar Çalışmasına Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel Nevşehir AK Parti Milletvekili Mustafa Açıkgöz Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı Kuveyt, Filistin , İran , Ürdün Pakistan Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’den parlamenterler katıldı

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel Konuşmasında;

"Saygıdeğer Parlamento Başkanları, Değerli Parlemantolar Arası Birlik Başkanı, Kıymetli Parlamenterler, Değerli Milletvekillerimiz Basınımızın Güzide Temsilcileri ve kıymetli misafirlerimiz…

Ülkemizin dönem başkanı olduğu, Asya Parlamenter Asamblesi’nin Başkanlık Divanı ve Temel Dökümanlar Çalışma Grubu Birleşik Toplantıları vesilesiyle tarih ve doğanın iç içe olduğu ve kadim uygarlıkların zenginleştirdiği kültür birikimi ile Türkiye’nin dünyaya açılan önemli kapılarından biri olan Kapadokya Bölgesine ana merkezlik yapan Nevşehir’de sizleri ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Peri bacaları, vadileri, yer altı şehirleri, kiliseleri, hanları ve kültürel yapıları ile binlerce yıllık bir medeniyetin izlerini taşıyan, ayrıca sağlık ve inanç turizmiyle de hem Türkiye turizmi hem de dünya turizmi açısından çok önemli bir değere sahip olan Nevşehir, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından marka kentler içerisinde değerlendirilmektedir. 

Her yıl yaklaşık 4 milyon turist tarafından ziyaret edilen Nevşehir’de sizleri ve ülkelerinizin vatandaşlarınızı ağırlamaktan da büyük mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim.

İnanç turizmimizin adeta timsali olan Anadolu erenlerinden Nevşehir’de yaşamış Hacı Bektaş Veli’yi de değinmek, siz değerli parlamenterlerimizi bir araya getiren bu anlamlı toplantının amacı ile örtüşen felsefesi ile tanıştırmak bizim için çok kıymetli.

Hacı Bektaş Velî, gerek örnek hayatı gerekse eserleri ile Anadolu’nun son derece çalkantılı bir döneminde Anadolu insanını etkileyen sosyal hayatına yön veren, çağları aşan düşünce ve öğretileriyle evrenseli yakalamış ve böylelikle insanlığa rehber olacak nitelikte derin bir miras bırakmıştır.

Öğretileri yüzyıllardan beri insanlığa ışık tutmakta olup, hoşgörü çerçevesinde herkesi eşit gören ve sevgi ve saygıyı yücelten, Hünkar Hacı Bektaş Velî, “gelin canlar bir olalım” diyerek bu kadim topraklarda birlik ve beraberliğe, kardeşliğe ve özde insan olmaya vurgu yapan, inanç ve düşünce dünyasında önemli bir yere sahip olan ender şahsiyetlerdendir.

Asya Parlamenter Asamblesi Üyeleri olarak Asya Kıtasında istikrarın ve refahın artırılması hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen müzakerelerin yapılan toplantıların, ülkelerimizin ve vatandaşlarımızın barış ve huzur içinde yaşayabilecekleri bir dünyanın inşası için önemli katlılar sağlayacağına yürekten inanıyoruz.  

Asya Parlamenter Asamblesi Ülkeleri ile geçmiş tarihimize dayanan kültürel yakınlığımızın gerçekliğiyle dostane ilişkilerimizin geliştirilmesi ve iktisadi işbirliğimizin devamlılığı sayesinde Asya devletleri, güçlenerek özgürleşecek ve dünyamızın geleceğine yön verebilme potansiyelini artıracaktır.

Dünya üzerinde yaşanan belirsizlikler ve küresel sorunlar tüm coğrafyalar gibi Asya'yı da etkilemekte. Ortak sorunlarımıza ortak çözümler ararken bizleri bir araya getiren sebepleri unutmadan samimiyetle çözüm aramak önemli önceliklerimizdendir.

Asya Parlamenter Asamblesi Ülkelerinin siz değerli temsilcileriyle kurduğumuz yakın ilişkilerin, önümüzdeki süreçte ülkeler arasındaki iletişime de önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. 

Bugün burada gerçekleştirilen toplantının Asya Parlamenter Asamblesinde bulunan tüm üye ülkelerde;  barışın, güvenliğin, istikrarın ve kalkınmanın karşılıklı anlayış, diyalog, işbirliği ve dayanışmayla kalıcı bir biçimde tesis edilmesine katkı sağlamasını dileyerek saygılarımı sunuyorum" dedi.

 Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk konuşmasında;

"Şair diyor ki; Düşte güzelsin, rüyada şirin. Dillerde turistik, sevgide derin. Kalkınmış, modern, hülyada yerin. Diyarısın turistlerin, Turistik Ürgüp.

Sayın Valim, Sayın APA Türk Grubu Başkanım, Sayın Milletvekillerim dünyanın birçok ülkesinden gelen kıymetli parlamenterler ve Basın mensupları, “Asya Parlamenter Asamblesi 2. Başkanlık divanı ve temel dokümanlar çalışma grubu Toplantısına", Ürgüp’ümüze hepiniz hoş geldiniz.

Şairinde bahsettiği gibi dünya turizminin en önemli bölgesi olan;

 Roma’dan, Selçukluya, Firiglerden, Osmanlıya, Hititlerden Bizans’a, ( ossiana, prokopi, Başhisar, Burgut kalesi ve Ürgüp ) ismi ile günümüze gelen, 60 milyon yıllık coğrafi yapısıyla, insan yaşamının ilk izlerini taşıyan, bu tarih yolculuğunda; vadileri, peri bacaları ile doğal,

Kayaç yerleşim yerleri, ibadethaneleri, konakları, hamamları ile tarihsel,

Balon, ATV, at ve jeep safarileri ile fantastik ve beşerî yapısı ile bizlere bir masalı ve kahramanlarını andıran, UNESCO dünya mirasları koruma listesinde yer alan, dünyanın 8. harikası, tarihin bizlere armağanı Kapadokya da masal kent Ürgüp’ümüzde sizleri ağırlamaktan kıvanç duyuyorum.

Ürgüp;

 Eşi benzeri olmayan coğrafyası, tarih, kültür, ibadet, aktivite, spor, eğitim ve festival turizmi ile, Bölgenin en geniş konaklama kapasitesine, Ülkemizin en mistik ve özel otellerine, Dünyanın birçok ülkesinden gelen misafirlerimizi gurbetten gelen evladı gibi kucağına basan insanına sahip, medeniyetler beşiği, dünya turizminin gözde bölgesi güzel atların güzel diyarıdır.

Biz Anadoluluların bir kültürü vardır. Her birimizin evlerinde fazladan bir odası vardır. İçerisinde en iyi eşyaların olduğu, her zaman evin en temiz ve en düzenli odası olan misafirlerini en iyi şekilde ağırlamalarını sağlayan bu odanın adı “MİSAFİR ODASI”dır.  Ürgüp’ümüzde her yıl 150’yi aşkın ülkeden milyonlarca turisti ağırlayan Türkiye’nin misafir odasıdır.

Bu topraklar, güneşin en görkemli doğduğu, en ihtişamlı battığı, vadilerin fizana uzandığı, balonların arşa yükseldiği, peri bacaların masalları ile, kırmızı rengin gökyüzüne adeta şiir yazdığı topraklardır.

Tekrardan Ürgüp’te sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyor, Böylesine özel bir organizasyonu, böylesine özel bir bölgede yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi APA Türk Grubu Başkanlığımıza şahsım ve Ürgüplü hemşerilerim adına teşekkür ediyor, Dünyanın birçok ülkesinden gelen siz kıymetli misafirlerimize hoş geldiniz diyor ve yapılacak olan toplantının dünyaya ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum" dedi.

Nevşehir AK Parti Milletvekili Mustafa Açıkgöz;

"Sayın Başkanım, Sayın Valim, Çok Kıymetli Misafirlerimiz, Değerli Basın Mensupları hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Öncelikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’un heyetinize selamlarını ve muhabbetlerini iletiyorum.

Yine sadece siyaset dünyamıza değil; kültür ve düşünce hayatımıza zarif katkılar sunan, fikir ve aksiyon insanı, -zarif-naif-kibar- dava insanı İsmet Uçma abiye rahmet diliyorum, tüm sevenlerinin başı sağ olsun.

Dünyada bir eşi ve benzeri olmayan, insanın ruhunu dinlendiren, eşsiz güzelliklerin diyarı, masalsı şehir Kapadokya/ Nevşehir’e hoş geldiniz. Sadece doğal güzellikleriyle değil birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, 3. Yüzyıldan itibaren Hristiyanların eğitim merkezi olan ayrıca Horasan’dan başlayan maneviyat-kültür-tasavvuf yolculuğuyla bugün şehrimizde bulunan Hacıbektaş ilçesinde biten Pir Hacı Bektaş Veli Hazretlerini de içinde barındıran maneviyat dolu bir şehir, Nevşehir…

“Yetmiş iki milleti bir gör” diyen, insancıl yaklaşan; “İncinsen de incitme” diyen, hoşgörü sahibi “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” diyerek birlikteliğin önemini vurgulayan, “Ademin ademliği akıl-haya ve ilim iledir” diyen aklın-ahlakın ve ilmin önemini anlatan, dünyanın çok ihtiyacı olan, daha başka öğütlerde de bulunan, Asya’nın bağrından Anadolu bozkırına BARIŞ-HOŞGÖRÜ-SEVGİ ve MUHABBET getiren dünya insanının ortak değeri Pir Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin şehri, Nevşehir’e/ Kapadokya’ya hoş geldiniz.

Bugün sözde çok medeni olduğunu iddia eden, ilimde-fende-teknolojide- astronomide-matematikte-tıpta her konuda ilerde olduğunu iddia edenlere bunların gerçek kaynağının kendisi olduğunu iddia eden ve bunları dünyanın kullanımına sunan Batılılar yani Avrupalılar aslında her biri Asyalı ve Müslüman olan bilim adamlarından almışlardır.

Tıpta; İbn-i Sina’dan / El Buruni; Palileo’dan tam 400 yıl önce dünya dönüyor demiştir.

Hazimi ve El Cezeri; Newton’dan 500 yıl önce yer çekimini

Battanî: astronomi-matematik

Uluğbey-El Harezmi; dünyanın güneş etrafında dönüşünü bugünkü bugünkü saatten 5 saat farkla bulmuşlardır.

İbn-i Haldun; Felsefe sözlüğü

Farabi; matematik astronomi

El-Kindi; Filozof

… gibi daha birçok isim aslında Batılılara ve tüm dünyaya kaynak olmuşlardır.

Hacı Bektaş Veli’nin Horasan’dan başlayan maneviyat, kültür, tasavvuf yolculuğu bugün yaşadığımız ilimizde, Hacıbektaş ilçemizde dünyaya “Savaş yerine Barış, Düşmanlık yerine Dostluk, Kin yerine sevgi ve hoşgörü anlayışı” olarak gönüllerimizde devam ediyor. “Yetmiş iki milleti bir gör.” mesajıyla bizler; Türk-İslam geleneğimizde hâkim olan “Yaratılanı severiz, Yaratan’dan Ötürü” felsefemize göre hareket ediyoruz.

 Türkiye’nin Asya bölgesine ve dünyaya yönelik genel politikası; Mazlumların gür sesi, masumların sığınağı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde her platformda dile getirdiğimiz gibi insan yaşamının ön planda tutulduğu, ülkelerinin bağımsız, siyasi ve ekonomik istikrara sahip, kendi aralarında ve komşularıyla işbirliği içinde, uluslararası toplumla bütünleşmiş ve demokratik değerleri benimsemiş devletler olarak varlıklarını sürdürmelerini desteklemek şeklinde ifade edebiliriz.

 “Barışın ve Kalkınmanın Yükselen Yıldızı Türkiye’dir”

 Huzurun, barışın, istikrarın güvenli limanı olan Türkiye; bölge ülkeleriyle olan tarihi, kültürel, kader bağları sayesinde gücünü milletinden alan, geçmişten geleceğe uzanan güçlü bir ülkedir. Asya Parlamenter Asamblesinde bulunan ülkelerle ilişkilerimiz ise tüm dünyaya model olarak önerdiğimiz ve uyguladığımız “Kazan-Kazan” mantığı üzerinedir. Herkes için yaşanabilir bir dünya arzusundayız.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kaleme aldığı “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” kitabından bazı evrensel mesajları sizlere aktarmak istiyorum. “Dünya ne tek kutuplu ne de iki kutupludur, ne hâkim bir kültürün ne de birkaç imtiyaz sahibi aktörün kültürel hegemonyası altındadır. Çok kutuplu, çok merkezli, çok kültürlü, daha kapsayıcı ve adil bir dünya inşa etmek mümkündür…” Asya kıtasında barış, huzur, kalkınma ve bölgesel işbirliği ne kadar güçlü olursa; dünyada da insanlar daha mutlu ve daha güçlü olurlar.

 Asya Parlamenterleri Asamblesinde bulunan tüm üye ülkelerde;  barışın, güvenliğin, istikrarın ve kalkınmanın karşılıklı anlayış, diyalog, işbirliği ve dayanışmayla kalıcı bir biçimde tesis edilmesini diliyorum.

 Asya Parlamenter Asamblesi 2. Başkanlık Divanı Toplantısının hayırlara vesile olmasını diliyor, katkı sunan siz değerli katılımcılarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor; saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum" dedi.

HABER : FULDA SARIYER

KAMERAMAN : MUHAMMED ALİ KASIM

12 Eki 2021 - 09:54 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket NEVŞEHİR'İN BELDELERİ ARASINDA EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARI SİZCE KİM?