Nevşehir Kamu Kurumlarındaki Şatafata Kim Dur Diyecek?

Nevşehir'de geçtiğimiz haftalar Cumhurbaşkanlığı genelgesi sonrası bazı kamu kurum ve kuruluşlar araç alımı ihalelerini iptal etmeyerek araç alımında bulunmuştur. 

Büyütmek için resme tıklayın

Nevşehir'de geçtiğimiz haftalar Cumhurbaşkanlığı genelgesi sonrası bazı kamu kurum ve kuruluşlar araç alımı ihalelerini iptal etmeyerek araç alımında bulunmuştur. 

Tasarruf diyen Cumhurbaşkanlığı genelgesini takmayan kamu kurumlar kimler? Şatafat meraklısı il müdürleri kimler denetlenecek? Özel kurum olan NEVÜ'deki şatafatı kentimizin siyasileri neden görmezden gelirler. Makam araçlarıyla özel işlerini koşturan rektöründen, il müdürüne kadar bir çok kamu kurum ve kuruluşundaki tasarruf yapmayanlar yerel medyanın ayakta durmasını sağlayan ufak çaplı gelirleri nasıl keseriz derdine düştüler. 

Nevşehir'de kamu kurumlarında ihaleler devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı genelgesi sonrası Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü AÇIK İHALE USULUYLE bir araç alım ihalesi yapıyor. 14 Temmuz tarihinde yapılan ihale 2 adet araç alımı gerçekleştiriyor. Araç alımlarını hem de şoförleriyle birlikte alınıyor. Edindiğimiz bilgilere göre ise Nevşehir SGK İl Müdürlüğü araç sıkıntısı da yok. Zaten tasarruf yapılacak yerde böyle bir alım neden yapılıyor.

YAZIK BU KENTTE 

Nevşehir kamu kurumlarındaki başı boşluk hat safhada kentimizin siyasileri özellikle iktidar partisi siyasiler bu konuda hep pasifler. Açılıştan açılışa koşan il müdürleri kurumları hakkında iki kelam edemiyorlar. Makamlara tahsis edilmiş araçlarla show peşinde protokolde sandalye kapmaca oynayanları neden görmezden geliyorlar. 

Bu konuda Nevşehir Valiliği nasıl bir işlem yapacak merak konusu olurken SGK'daki araç alım ihalesi iptal edilecek mi? bekleyip göreceğiz.  

İHALE EVRAKI

İŞTE O ARAÇ KİRALAMA KONUSUNDA TASARRUF GENELGESİ

Resmi Gazete'de geçtiğimiz haftalarda yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde, kamu kaynaklarının maksadına uygun azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek kullanılmasının her kamu kurumu ve görevlisi için bir görev ve aynı zamanda bir mecburiyet olduğu vurgulandı.
Bu anlayışla kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin olarak tedbirlerin alınmasının gerekli görüldüğü aktarılan genelgede, kamu idareleri ve bu idarelere bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları ile il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile kurdukları birlik, müessese ve işletmeler ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye tabi kamu iktisadi teşebbüsleri ile bunların doğrudan veya dolaylı olarak tek başına veya birlikte ya da ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları her çeşit kuruluş, müessese, birlik, işletme ve şirketler, özelleştirme kapsam ve programına alınmış hisselerinin yarısından fazlası kamuya ait olan özel hukuk hükümlerine tabi kuruluşlar, fonlar, döner sermayeler ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının (Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve TBMM Başkanlığı Genel Sekreterliği hariç) kendi bütçeleri veya tasarruflarındaki diğer kaynaklardan yapacakları yurt içi ve yurt dışı harcamaları ile taşınır ve taşınmazlarının kullanılmasında belirlenen tedbirlere uyacakları kaydedildi.
O genelgede bir çok konularda tasarruf yapılması istenilmekteydi.
Bu tasarrufların içinde ; RESMİ TAŞITLARIN EDİNİLMESİ VE KULLANILMASI genelgede, resmi taşıtların ediniminde ve kullanımında belirtilen hükümler çerçevesinde hareket edileceği vurgulandı.
Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca taşıt edinimleri ihtiyaç analizlerine dayandırılacak, acil ve zorunlu haller dışında her ne suretle olursa olsun yeni taşıt edinilmeyecek. Mevcut taşıtlar da ihtiyaç analizleri ve tasarruf anlayışı çerçevesinde yeniden gözden geçirilecek, ihtiyaç fazlası olan veya ekonomik ömrünü tamamlamış taşıtlar ihtiyacı olan kurumlara devredilecek ya da tasfiye edilecek.
Kamu kurum ve kuruluşları hizmet alımı suretiyle edinecekleri toplam taşıt sayısının kademeli olarak azaltılmasına ilişkin tedbirleri alacak, bu kapsamda 2020 yılındaki taşıt sayılarını 2021 yılından başlamak üzere 2023 yılı sonuna kadar kümülatif olarak en az yüzde 20 oranında azaltacak.
Kanunun izin verdiği haller hariç hiçbir makama yabancı menşeli taşıt, makam aracı olarak tahsis edilmeyecek
Taşıt Kanunu hükümlerinin izin verdiği haller hariç hiçbir makama arazi binek gibi taşıtlar ile yabancı menşeli taşıt, makam aracı olarak tahsis edilmeyecek. Memuriyet mahalli dışındaki görevlere (şehirler arası, merkezden taşraya ve taşradan merkeze vb.) zorunlu durumlar hariç resmi taşıtla gidilmemesi hususunda ilgililer azami özen ve dikkati gösterecek.
Ayrıca memuriyet mahalli dışındaki görevlere başka ulaşım araçları ile gidilmesi halinde aynı yere ilgilinin görevinde kullanılmak üzere taşıt gönderilmeyecek, gidilen yerdeki resmi hizmet araçlarından istifade edilecek.
Söz konusu kanunun ekli (1) ve (2) sayılı cetveli kapsamındaki hizmetlere veya koruma altına alınanlara tahsis edilen taşıtlar dışında kalan ve hizmet aracı olarak kullanılan taşıtlar, münhasıran resmi hizmetlerin yerine getirilmesi amacıyla aynı kurumun birimleri arasında ayrım yapılmaksızın ve mümkün olduğu ölçüde güzergah birleştirmesi yapılarak kullanılacak.
Bu taşıtlar, özel işlerde, tatil günlerinde ve personel servis aracı olarak kullanılmayacak, hiçbir makam, birim ve şahsın kullanımına tahsis edilmeyecek. Bu hükümler 237 sayılı Kanunun 17'nci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında kullanılan taşıtlar hakkında da uygulanacak.
Bu genelgenin uygulanması sonucunda atıl kalan taşıtlar ilgili kurumlarca Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirilecek, Bakanlık atıl taşıtları bütün kurumlara duyuracak, taşıt ihtiyacı öncelikle söz konusu taşıtlardan karşılanacak.
Bu hükümler; kurumlarda üst yöneticiler, il özel idarelerinde ve illerde valiler, belediyelerde ise belediye başkanları tarafından hassasiyetle izlenecek ve denetlenecek, aksine hareket edenler hakkında ilgili mevzuat hükümlerine göre işlem yapılacak.

25 Tem 2021 - 16:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Memur - Ne tasarrufu kardeşim?

Hesabını kim soracak?

Rektör Bitlis’e gitmiş.

Neymiş Bitlis’te Eren üniversitesi ile BİMs çalıştayı yapılacakmış, çalıştay hakkında istişare yapmışlar.Sanki online çalıştay istişaresi yapılamıyor da ancak yüz yüze yapılınca makbul oluyor.Tesadüf bu ya bayram zamanına denk geliyor.

Biz de çok inandık.

Yav. Sen Nevşehir’deki Bimscileri gezdin mi hiç?

Nevşehir Bimsi hakkında hiç bilgi aldın mı?

Senin branşın ne?

Yanında neden mühendislikten bir hoca yok?

Eşin ve çocukların yanında mıydı?

Kimi kandırıyorsunuz devletin makam aracı ile üstüne harcırah da alarak eş, dost, akraba ziyareti yapıyorsun. Allah sorsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Temmuz 19:17


Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket NEVŞEHİR'İN BELDELERİ ARASINDA EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARI SİZCE KİM?