Unutmayalım Hepimiz Birer Engelli Adayıyız

Nevşehir'in çeşitli siyasi parti başkanları, STK'lar ve idari amirleri Engelliler Haftası dolayısıyla iyi temennide bulunan mesajlar yayımladılar.

Nevşehir'in çeşitli siyasi parti başkanları, STK'lar ve idari amirleri Engelliler Haftası dolayısıyla iyi temennide bulunan mesajlar yayımladılar.

Onların insan onuruna uygun yaşamalarını sağlamak hepimizin görevi  

NEVŞEHİR(MHA) Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, Engeliler Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı. 

Başkan Korkmaz, mesajında, her bireyin birer engelli adayı olduğunu unutmaması ve herkesin bu doğrultuda hareket etmesi gerektiğini belirterek "İnsanlığın ortak sorunu olan ve bir gün her insanın başına gelme ihtimali olan engellilik hali ancak toplum tarafından bilinçli hareket edilerek engelsiz bir yaşam haline dönüştürülebilir. Bu sebeple engellilere yönelik hizmet anlayışı artarak sürdürülmeli, engelsiz bir yaşam için engellilere yardımcı olmak konusunda öncelik verilmelidir. Engelli vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmek, onların insan onuruna ve sosyal adalete uygun bir yaşam sürmelerini sağlamak, rehabilitasyonlarına yardımcı olmak, hepimizin ortak sorumluluğudur ve insan haklarına saygının gereğidir. Toplumun en hassas meselelerinden biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili sorunların çözümünde duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, Engelliler Haftası’nı kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımız ve ailelerini saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.  

 

Onlara yaşamları boyunca sahip çıkmalıyız  

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı, engelliler haftasını kutlayan bir açıklama yaptı.  

Pınarbaşı, “Engelli vatandaşlarımıza sadece bir hafta değil, tüm yaşamları boyunca sahip çıkmalıyız. Kendimizi onların yerine koyarak düşünmeli ve engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği bir dünya kurmak için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Ülkemizin en önemli duyarlılıklarından biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili farkındalığın 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftasında daha da artması dileğiyle, Engelliler Haftasını kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu. 

 

Engelliler haftası toplumsal duyarlılığı artırmalı  

NEVŞEHİR(MHA) Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı İlhan Kaya, engellilerin sadece belirli gün ve haftalarda değil, yılın tamamında hatırlanması, destek olunması gerekliliğine dikkat çekti.  

Başkan Kaya, “10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası, engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekilmesi, engelli bireyler için yapılması gerekenlerin gündeme getirilmesi ve çözüm yolları bulunması açısından önemli bir haftadır. Yaşayan her bir bireyin her an bir engelli olabileceğini hiçbir zaman hafızalarımızdan çıkarmayalım. Nüfusumuzun yüzde 12 sini oluşturan engelli vatandaşlarımızın, toplumsal yaşamdan kendilerini soyutlamadan hayatlarını sürdürmeleri, üretken olmaları, sağlık, eğitim, ulaşım ve rehabilitasyon gibi tüm ihtiyaçlarının karşılanması toplumumuzun ortak görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm engelli kardeşlerimiz ve ailelerini sevgiyle kucaklıyor, Engelliler Haftasının toplumsal farkındalığı ve hassasiyeti arttırmasını temenni ediyorum” dedi. 

 

Başkan Güneş’ten engelliler haftası kutlama mesajı  

NEVŞEHİR(MHA) Karapınar Belediye Başkanı Yasin Güneş, 10-16 Mayıs engelliler haftasını kutlayan bir mesaj yayımladı.  

Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engelli vatandaşları çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletin olduğu kadar herkesin en önemli hedeflerinden biri olması gerekliliğine dikkat çeken Karapınar Belediye Başkanı Yasin Güneş, “Engelli olmak insanların istemleri dışında oluşan bir durumdur. Doğuştan olabildiği gibi, sonradan da karşılaşılabilir. Doğuştan ya da hastalık, kaza neticesinde bedensel, zihinsel ve sosyal yeteneklerini kaybeden bu insanlarımıza engelleri nedeniyle engel olmak yerine fırsat eşitliği tanıyarak mücadele etmelerine olanak sağlamalıyız. Hepimizin birer engelli adayı olduğu dünyamızda, engelli vatandaşları toplumun dışına itmek medeni toplumların içine düşmemesi gereken önemli bir durumdur. Tüm engelli vatandaşlarımıza aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diler, selam ve saygılarımı sunarım” ifadelerinde bulundu. 

 

Unutmayalım hepimiz birer engelli adayıyız  

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Çiftci, engelliler haftasını kutladı.  

Çiftci, “Engelli olarak nitelendirilen vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi için çaba harcanması, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Bu bilinçle eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan, kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe kadar çok ciddi ve çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Hepimiz engelli olmak için bir potansiyeliz bu nedenle toplum olarak engellilere bakış açımızı insani yönde değiştirmeliyiz. Gereken ilgi ve desteği sağlamalı ve onları yalnız bırakmamalıyız. Engelli vatandaşlarımızla ilgili duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, Engelliler Haftası’nı kutluyorum’’ dedi. 

 

Toplum olarak onlarla empati kurmalıyız  

NEVŞEHİR(MHA) Engellilik konusunun, yalnızca engelli vatandaşları ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendirdiğine değinen Ortahisar Belediye Başkanı Mustafa Ateş, toplum olarak engellilerle empati kurmak gerekliliğine de vurgu yaptı.  

Ateş, “Engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında var olmalarını ve kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri için birey ve toplum olarak onlarla empati kurmalı, karşılaştıkları sorunların çözümüne katkıda bulunmalı ve onlara toplumun bir parçası olduklarını hissettirmeliyiz. Engellilerimizin problemlerine çözüm aramak, onların temel ihtiyaçlarını karşılamak ve toplumla bütünleşmelerini sağlamak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerle; engelli bireylerimize şefkat ve özveriyle bakarak onları topluma kazandıran, emekleri ve sabırları saymakla bitmeyen değerli ailelerine, engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunların çözümünde ve duyarlılığın artırılmasında katkısı olan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, yerel yönetimlerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve katkısı olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür eder, bütün engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine en içten sevgi ve selamlarımı sunarım” ifadelerinde bulundu. 

 

Onların hayatını kolaylaştırmak hepimizin görevi  

NEVŞEHİR(MHA) Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kamil Gülmez, engellilerin toplumda söz sahibi olabilmeleri için herkesin üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekti.  

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, “Engelli kardeşlerimize ihtiyaç duydukları anda yardım elini uzatmak, teşvik etmek, gayretlerini takdir etmek, sorunlarının çözümünde destek olmak ve her adımda onların yanında olarak hayatlarını kolaylaştırmak hepimizin görevidir. Engelli kardeşlerimizin toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri kaldırmak, kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak, aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğudur. Sosyal devlet anlayışı gereği evrensel kriterler doğrultusunda engelli kardeşlerimizin toplumsal yaşama tam katılımlarını sağlamak amacıyla spor, edebiyat, sanat, eğitim ve iş hayatına katılımlarını sağlamak ve destek çıkmak öncelikli görevimizdir. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu, engelli kardeşlerimizi toplumun ayrılmaz birer parçası olarak görmekten geçer. Bu düşüncelerle Engelliler Haftasının toplumsal farkındalığı ve hassasiyeti arttırmasını temenni ediyor, tüm engelli kardeşlerime ve ailelerine sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyor, sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu. 

 

Onlar toplumumuzun vazgeçilmezleri  

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Genel Meclisi Başkanı Gürbüz Dinç, engellilerin toplumun önemli bir temel taşı olduğuna dikkat çekerek Engelliler Haftasını kutladı.  

Ülkemizde engellilerin önemli kazanımlar elde ettiğine dikkat çeken İl Genel Meclisi Başkanı Dinç, “Ülkemizde engellilerimize yönelik uygulanmaya başlanan pozitif ayrımcılıkla beraber engellilerin toplum içerisinde önemli bir yere gelmesi sağlandı. Onlara sağlanan başta iş imkanlarının artırılması engellilerimizin hayata daha sıkı bir şekilde sarılmalarını sağladı. Günümüzde hemen hemen herkesin bir engelli adayı olduğu göz önünde bulundurulduğunda engelli Vatandaşlarımızın topluma adaptasyonu için 7’den 70’e hepimize önemli görevler düştüğü de asla unutulmamalı. Onlar toplumumuzun vazgeçilmez unsurları arasındadır” ifadelerinde bulundu. 

 

Engellilik konusunda duyarlığın artırılması şart  

NEVŞEHİR(MHA) Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Hakan Gündüzpolat, engellilik konusunda toplum duyarlılığının artırılmasının şart olduğunu dile getirdi.  

Gündüzpolat, "Ülkemizin huzuru, refahı; ülke içinde yaşayan tüm bireylerin mutluluğuyla sağlanır. Engellilerimizin toplumsal hayata katılım sağlamaları tüm toplumu zenginleştirecek ve güçlendirecektir. Nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan engelli vatandaşlarımızın, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi için yürütülen çalışmalara; Yerel Yönetimlerin, Sivil Toplum Kuruluşlarının, basın ve yayın organları ile toplumun her kesimindeki bireylerin, destek olması gerekmektedir. Ülkemizin en hassas meselelerinden biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, Engelliler Haftasını kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgiyle ve saygıyla selamlıyor, kendilerine mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum" diye konuştu.  

11 May 2021 - 13:43 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket NEVŞEHİR'İN BELDELERİ ARASINDA EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARI SİZCE KİM?