Sağlık-Sen Covid-19 Salgınının Sağlık Çalışanlarına Etkisini Araştırdı

NEVŞEHİRMHA Covıd-19 ile mücadele sürecinde sağlık çalışanları araştırmasını kamuoyuyla paylaşan Sağlık-Sen Nevşehir şube başkanı Hakan Gündüzpolat sağlık çalışanlarımızın iş yükü artmış alım gücü düşmüş stres ve tükenmişlik hissi yaşamaya başlamıştır. Araştırma bulgularımız sağlık çalışanları açısından alarm zilleri çalan bir tablonun varlığını ortaya koymaktadır dedi.

NEVŞEHİRMHA Covıd-19 ile mücadele sürecinde sağlık çalışanları araştırmasını kamuoyuyla paylaşan Sağlık-Sen Nevşehir şube başkanı Hakan Gündüzpolat sağlık çalışanlarımızın iş yükü artmış alım gücü düşmüş stres ve tükenmişlik hissi yaşamaya başlamıştır. Araştırma bulgularımız sağlık çalışanları açısından alarm zilleri çalan bir tablonun varlığını ortaya koymaktadır dedi.

GÜNDÜZPOLAT Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi SASAM tarafından hazırlanan COVID-19 ile Mücadele Sürecinde Sağlık Çalışanları Araştırması Sağlık-Sen Genel Başkanı tarafından basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Basın toplantısına Sağlık-Sen Genel Sekreteri Durali Baki ile Genel Başkan Yardımcıları İdris Baykan, Mahmut Faruk Doğan, Şemsettin Karadoğan ,Yusuf Dural ve Yasin Barutcu da katıldı.

Sağlık çalışanlarının ağır çalışma koşullarından sosyal yaşamlarına kadar birçok bulgunun yer aldığı anket çalışmasıyla ilgili Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş Araştırmamız sağlık çalışanlarının çok zor bir süreçten geçtiğini ortaya koymaktadır dedi.

Sağlık çalışanlarının yüzde 97si yorulduğunu söylüyor

Ağır çalışma koşullarının sağlık çalışanlarının kişisel sosyal ve aile yaşamlarını olumsuz etkilediğini söyleyen Durmuş Oysa sağlıkla iştigal edenlerin yani görevi hayat kurtarmak olan sağlık çalışanlarının tam tersi bir duruma sahip olmaları gerekmektedir. Maalesef araştırma bulgularımız sağlık çalışanları açısından alarm zilleri çalan bir tablonun varlığını ortaya koymaktadır. Pandemiyle birlikte artan iş yükünden dolayı yorulduğunu veya çok yorulduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 977. Uyku sürelerinin ve kalitesinin düştüğünü dile getirenlerin oranı ise yüzde 814. Bu verileri başta yetkililer olmak üzere herkesin iyi tahlil etmesi gerekir diye konuştu. Durmuş bu durumu sağlık çalışanları açısından Alarm zilleri çalıyor noktasında olduğun söyledi.

Sağlık çalışanlarının alım gücü düştü

Araştırmaya göre sağlık çalışanlarının ekonomik durumlarının da kötüye gittiğini kaydeden Durmuş çalışanların yüzde 75inin önceki yıllara göre diğer memurlardan daha düşük ücret aldığına dikkat çekti.  Durmuş Geçtiğimiz yıllara göre alım gücünün düştüğünü söyleyenlerin oranı ise yüzde 87nin üzerinde açıklamasında bulundu.

Sağlık çalışanları kutsal mesleklerinden soğuyor

Açıklamasında sağlık çalışanlarının en büyük sorununun adaletsiz döner sermaye sistemi olduğunu dile getiren Durmuş  bu hususta şunları söyledi Sağlık çalışanlarına can suyu olması gereken döner sermaye sistemini yani ek ödemeyi adaletli ve yeterli bulmayanların oranı yüzde 982. Buradan soruyoruz çalışanların neredeyse tamamının memnun olmadığı bir sistemi ayakta tutmak mümkün mü Araştırma döner sermaye sistemine sağlık çalışanlarının bakışını bu yönüyle bir defa daha teyit etmiştir. Bu sistem sağlık çalışanları açısından aslında yok hükmündedir değerlendirmesinde bulundu. Durmuş devamında şunları kaydetti: Ekonomik kaygı taşıyan bir kimsenin işine motive olmasını ne kadar bekleyebilirsiniz Yani işini hakkıyla yapmasına rağmen hak ettiği ücreti alamayan bir kimseden iş verimliliği motivasyon çalışma barışı ve huzuru konularında ne bekleyebilirsiniz  Sonuç ortada. Başta ekonomi olmak üzere araştırmamızla ortaya konan pek çok sorun nedeniyle sağlık çalışanları kutsal mesleklerinden soğuyor.

Kaygılar istifayı düşündürüyor

Yaşanan sorunlardan dolayı sağlık çalışanlarının istifayı düşündüğünü vurgulayan Durmuş Araştırmamıza göre sağlık çalışanlarının yüzde 27si istifa etmeyi düşünüyor. Bunun sebebi ise yoğun çalışma temposu salgın korkusu gelir kaybı ücret adaletsizliği mobbing ve şiddet olaylarına dayanıyor diye konuştu.

Tükenmişlik hissi artıyor

Sağlık çalışanlarının yaşanan sorunlarla birlikte ruhsal olarak da sarsıldıklarını söyleyen Durmuş Tükenmişlik hissi yaşadıklarını belirtenlerin oranı yüzde 80inin üzerinde. Huzursuz olduklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 91in üstünde. Çağın en yaygın hastalığı stresi yaşadıklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 924. İşte vahim tablo ortada açıklamasını yaptı.

Sorunların çözümünü zamana yaymak işin doğasına aykırı

Sağlık çalışanlarının sorunlarının görmezden gelinmemesi gerektiğini vurgulayan Durmuş şu ifadeleri kullanarak sözlerini tamamladı: Sağlık-Sen olarak biz sahada bu ve benzer tablonun tanığıyız. Mücadelemiz bu tablonun çok geç olmadan ters yüz edilmesi içindir. Bu sorunların ortadan kalkması sağlık çalışanlarının yüzlerinin gülmesi mümkün. Yeter ki kararlı irade ortaya konsun. Sayın Bakana dünkü ziyaretimizde bu hususları bizzat aktardık. Elbette hemen çözülecek sorunlar var zaman alacak çözümler var. Can kurtarmak için zamanla yarışan insanların sorunlarının çözümünü zamana yaymak da işin doğasına aykırıdır açıklamalarında bulundu.

13 Mar 2021 - 12:29 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?