Deva Partisinde Deva Kadında Zirvesi Düzenlendi

Deva Partisi Nevşehir İl Başkanı Alper ATABAY ve Deva Partisi Gülşehir İlçe Başkanı Rukiye KOÇ katılımcı oldular.

Deva Partisi Nevşehir İl Başkanı Alper ATABAY ve Deva Partisi Gülşehir İlçe Başkanı Rukiye KOÇ katılımcı oldular.

Demokrasi ve Atılım Partisi tarafından düzenlenen DEVA Kadında Zirvesi Ankarada yapıldı. Kadının insan haklarının toplumsal refahtaki etkisinin kadının yeni dönemdeki kurucu rolünün bütün yönleriyle ele alındığı etkinlikte DEVA Partisinin kadının güçlendirilmesi için benimseyeceği ve uygulamaya koyacağı politikalar açıklandı.

Demokrasi ve Atılım Partisi Kadın Politikaları Başkanlığı tarafından kadının insan haklarını toplumsal refahtaki etkisini ve kadının yeni dönemdeki kurucu rolünü konuşmak üzere düzenlenen DEVA KADINDA ZIRVESI Ankarada yapıldı. Toplantıda bu konuların ele alındığı oturumlar gerçekleşirken hayatın farklı alanlarından rol model kadınlar kendi hikâyelerini anlattı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DEVA PARTISI KADIN POLITIKALARI BAŞKANI ELIF ESEN Kadınların sorunlarına katılımcı kapsayıcı istişare ve ortak akla dayalı çalışmalar ve projelerle eğileceklerini ifade ederek bu zirvenin bu yaklaşıma bir örnek oluşturduğunu kapsamlı bir program hazırlandığını kaydetti.

ALI BABACAN: YÜZDE 35 CINSIYET KOTASI UYGULUYORUZ

Esenin ardından konuşan DEVA PARTISI GENEL BAŞKANI ALI BABACAN ekonomik dar boğazdan ve politik sıkışmışlıktan ancak kadınların aklı ve emeğiyle kurtulabiliriz vurgusu yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

Karar mekanizmalarındaki çeşitlilik başarıyı artırıyor. Yeni bir siyasi kültürü farklı bakış açıları kazanmış kesimler beraber inşa edebilir. Kadınların siyasete katkısı yeni siyasi kültürün mihenk taşıdır. Siyasetin kadınların nezaket diline ihtiyacı var. Müzakereci ve uzlaşmacı yaklaşımına ihtiyacı var. Kadınların ötekileştirilenlerle empati kurma yeteneğine ihtiyacı var.

Ali Babacan DEVA Partisinde 35 CINSIYET KOTASI uygulandığını belirterek şunları ekledi: Biz kadınları ana kademelerin yardımcı güçleri ya da seçimden seçime sahaya sürülecek yedek kuvvetler olarak görmüyoruz. Yeni bir siyasi kültür için kadınlarla her kademede yan yana çalışıyoruz. Bu yüzden kadınlar kolu kurmadık. Bütün parti organlarında yüksek cinsiyet kotaları koyduk. Pariteyi sağlamayı hedefliyoruz.

DEVA Partisi GMYK Üyesi EVRIM RIZVANOĞLU moderatörlüğünde gerçekleşen Kadının İnsan Hakları başlıklı birinci oturuma konuşmacı olarak DEVA Partisi GMYK Üyesi GÜLÇIN AVŞAR Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi DR. HIDAYET ŞEFKATLI TUKSAL Siyasi ve Hukuki Danışman NESIBE KIRIŞ ve DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı MUSTAFA YENEROĞLU katıldı. Konuşmacılar insan hakları alanında başta şiddet olmak üzere kadınların karşı karşıya kaldıkları sorunları ve çözüm yollarını kapsamlı bir şekilde ele aldılar.

Oturumda DEVA Partisinin fiziksel ekonomik ve duygusal şiddet başta olmak üzere her tür şiddetle mücadele edeceği vurgulandı. Bu kapsamda DEVA Partisi Önleme Koruma Kovuşturma ve Destek Politikaları başlıkları altında dört temel başlıkta çözüm üretecek ve kadınları koruyacak düzenlemeleri hızla hayata geçirecek. Oturumda ayrıca İstanbul Sözleşmesine yönelik yükümlülüklerin ve 6284 sayılı kanunun etkili biçimde uygulanmasının sağlanacağı ifade edildi.

ÜLKEMIZ KADINININ UMUDU OLACAĞIZ

İkinci oturumda Toplumsal Refahta Kadın Etkisi ele alındı. DEVA Partisi İstanbul Kadın Çalışmaları Başkanı BAHAR KAYSERILIOĞLU moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda DEVA Partisi Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı SANEM OKTAR İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi İBRAHIM ÇANAKCI ve DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı DR. ÖZNUR SEVME konuşmacı olarak yer aldı. Oturumda kadınların ekonomik hayattaki rolü burada karşılaştıkları sorunlar ve Türkiyenin sürdürülebilir kalkınma potansiyeline yapabilecekleri katkılar üzerinde duruldu. DEVA Partisinin getireceği çözümler aktarıldı.

Oturumda DEVA Partisinin Türkiyede kadınların umudu olacağı kadını toplumdan ayrıştıran zihniyetle mücadele edeceği kadının her alanda ve özellikle karar mekanizmalarında yer alması için önünü açacak politikalar geliştireceği belirtildi. DEVA Partisinin kadınların ekonomik alandaki varlığını artırmak için uygulayacağı politikalar sıralandı. Bunlar arasında eşit işe eşit ücret parite ve kota uygulamalarıyla çalışma hayatının dengelenmesi esnek ve saat bazlı yeni iş modelleri ile kadını çalışma hayatında hak kayıplarına uğramadan istihdamda tutmak nitelikli uygun fiyatlı ev ya da iş yerine yakın kreş bakım desteği sağlanması işe alımlarda ve işten çıkarmada cinsiyetin neden gösterilmesinin engellenmesi kadın girişimcilerin şirket kurarken ve işlerini büyütürken finansal kaynaklara ve pazara erişimlerinin desteklenmesi kadınların finansal ve yasal hakları ile ilgili okuryazarlığının arttırılması gibi politikalar yer alıyor.

KADIN LIDERLERLE DAHA IYI SONUÇLAR ALINIYOR

Moderatörlüğünü DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi MELTEM GÜRLERin üstlendiği Yeni Dönemde Yeni Zihniyet İhtiyacı Kadının Kurucu Rolü başlıklı üçüncü oturuma ise DEVA Partisi Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı YASEMIN BILGEL Deva Partisi İstanbul Sağlık İşleri Başkanı HABIBE ZORLU ve DEVA Partisi Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı BURAK DALGIN katıldı. Konuşmacılar Türkiyenin önünde uzanan yeni dönemde gereken zihniyet değişikliği ve kadınların ekonomide sosyal hayatta ve siyasette oynaması gereken hayati rol üzerinde görüşlerini dile getirdi.

Bu oturumda fırsatlar ve olası tehditler değerlendirildi. Konuşmacılar iklim krizinin en çok kadınları etkilediğini ve kadınların hayatını ve koşullarını düzelten onların üretime katılmalarını sağlayan çözümlerle çok daha etkin biçimde iklim krizi ile mücadele edebileceğini hatırlattı. Ayrıca kadınların psikolojik dayanıklılığına dikkat çekildi ve bunun kriz ortamlarında özellikle çok işe yaradığı pandemi döneminde kadın liderlerin başta olduğu ülkelerde daha iyi sonuçlar alındığı vurgulandı. Oturumda ayrıca yeni dönemde kadınları da kapsayan eğitimde üretimde karar mekanizmalarında eşitlikçi biçimde onlara yer veren teknolojiye ve finansa erişim kanallarını açan bir yaklaşıma ihtiyaç olduğu ifade edildi. Son olarak her şeyin temelinde farkındalığın yer aldığı vurgulandı ve bir şeyler yapabilmek için öncelikle durumun farkında olmak gerektiğinin altı çizildi.

ROL MODEL KADINLAR HIKÂYELERINI PAYLAŞTI.

DEVA Kadında Zirvesinde DEVA Partisi Hatay Kadın Çalışmaları Başkanı AYŞE KARACA Eğitmen Yaşam Koçu DINÇEL LAÇIN Bolu Kırsal Eko Turizm Organizatörü Bedriye BERBER ENGIN DEVA Partisi Edirne Kadın Çalışmaları Başkanı AYŞE AVŞAR Çiftçi Saadet Özsoy ve Sosyal Girişimci ŞAHADET ÇITIL yaptıkları çalışmaları ve süreç içinde yaşadıklarını anlattılar hikâyelerini katılımcılarla paylaştılar.

06 Mar 2021 - 12:33 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?