Danıştay’dan Göreme Vadisi Hakkında Karar!

Halkın Kurtuluş Partisinin HKP Cumhurbaşkanı Erdoğanın imzasıyla Milli Park olan Göreme Vadisinin Milli Park olmaktan çıkartılmasına karşı Danıştaya açtığı yürütmeyi durdurma istemi reddedildi.

Halkın Kurtuluş Partisinin HKP Cumhurbaşkanı Erdoğanın imzasıyla Milli Park olan Göreme Vadisinin Milli Park olmaktan çıkartılmasına karşı Danıştaya açtığı yürütmeyi durdurma istemi reddedildi.

UNESCOnun 1985 yılında Dünya Miras Listesine aldığı ve 1986 yılından itibaren de Bakanlar Kurulu kararı ile milli park statüsü verilen GÖREME VADISININ21 Ekim 2019 tarihli 1673 sayılı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile milli park olmaktan çıkarılması üzerine Halkın Kurtuluş Partisi HKP avukatları yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için Danıştaya başvurmuştu. Yürütmenin Durdurulması talebinin reddedilmesi üzerine HKP avukatları Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna itiraz etti.

DANIŞTAY TETKİK HÂKİMİ: YÜRÜTME DURDURULMALI

Danıştay Tetkik Hakimi Muhammed Şeker iki sayfalık görüşünde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin yasaya ve hukuka aykırılığı nedeniyle davacı olan HKPnin taleplerinin kabul edilmesini dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasının kararının verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tetkik Hakimi Muhammed Şeker görüşünü Anayasanın 63. üncü maddesine DEVLET TARIH KÜLTÜR VE TABIAT VARLIKLARININ VE DEĞERLERININ KORUNMASINI SAĞLAR BU AMAÇLA DESTEKLEYICI VE TEŞVIK EDICI TEDBIRLERI ALIR. BU VARLIKLAR VE DEĞERLERDEN ÖZEL MÜLKIYET KONUSU OLANLARA GETIRILECEK SINIRLAMALAR VE BU NEDENLE HAK SAHIPLERINE YAPILACAK YARDIMLAR VE TANINACAK MUAFIYETLER KANUNLA DÜZENLENIR. hükmüne ve 14/04/1982 tarih ve 2658 sayılı sayılı Kanunla katılmamız uygun bulunan UNESCO tarafından 16/10/1972 tarihinde DÜNYA KÜLTÜREL VE DOĞAL MIRASININ KORUNMASINA DAIR SÖZLEŞMEye atıfta bulunarak gerekçelendirmiştir. Tetkik Hakimi Davaya konu olan Göreme Vadisinin de 1985 yılında UNESCO dünya mirası listesine alınmış olması nedeniyle bu sözleşmede yer alan hükümler çerçevesinde irdelenmesi gerektiğini vurguladı.

Tetkik Hakimi var olan yasalarda ve imza koyduğumuz uluslararası sözleşmelerde Göreme Vadisinin korunduğunu Kanunda Milli Parklar bakımından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün yetkilerinin yeni kurulan Kapadokya Alan Komisyonuna bulunmadığını Bu durum her ne kadar Kanunun amacının bir ölçüde eksik gerçekleşmesi sonucunu doğruracak olsa da Kanunda yapılan bir düzenleme hatasından hareketle alanın koruma statüsünün ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını belirtti.

DİDDKDAN RET KARARI

Danıştay Tetkik Hakiminin hukuki görüşüne rağmen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Halkın Kurtuluş Partisinin itirazını OYBIRLIĞI ile reddetti.

ÖZELLEŞTİRME ALTINDA PEŞKEŞ ÇEKMİŞTİR

Konuyla ilgili HKP Genel Merkezi KAPADOKYA İNSANLIĞIN ORTAK MIRASIDIR YAĞMALAYANLARIN DA YAĞMAYA DUR DEMEYENLERIN DE PEŞINI BIRAKMAYACAĞIZbaşlıklı açıklama yaptı.

Açıklama özetle şu ifadelere yer verildi:

AKPgillertarihi kültürel mirası yağmalamak talan etmek SİT alanı olarak kabul edilen dünyaca korunan bütün SİT alanlarını ranta çevirmek içgüdüsüyle hareket eden bütün bu insanlığın ortak değerlerini peşkeş çekmeye programlanmış bir parti. Bir proje partisi olarak AB-D Emperyalistleri tarafından kurdurulup piyasaya sürüldüğü günden bu güne AKPgiller bu toprakların yeraltı-yerüstü bütün kaynaklarını bütün değerlerini bir mirasyedi gibi har vurup harman savurarak yerli yabancı Parababalarına özelleştirme kılıfı adı altında peşkeş çekmiştir. AKPgiller için bütün bu değerler kültür varlıkları geçmişin yadigârı kurumlar hastaneler fabrikalar limanlar ormanlar dağlar madenler sanayi tesisleri Yağma Hasanın Böreğidir. Yiyorlar durmadan doymuyorlar.

KARAR NE HUKUKA NE DE VİCDANA UYGUNDUR:

Bu karar ne varolan yasalara ne hukuka ne de vicdana uygundur. Bu karar AB-D Emperyalistlerinin yerli satılmışlar eliyle yarattığı Kanser Düzenine uygun bir karardır. Bu kanser düzeninin metastazlarıdır yerli yersiz akarsularımız üzerine yapılan HESler Kaz Dağları başta olmak üzere dağlarımızı çoraklaştıran ormanları yok eden siyanürlü altın arama şirketleri Dünyaca ünlü Salda Gölünün Eğirdir Gölünün ranta yaylalarımızın Uzungölün yapılaşmaya açılması kadim coğrafya üzerinde yer alan bu topraklardaki tarihi dokunun yok edilmesi kentlerimizin çarpık kentleşmeye kurban edilmesi

04 Oca 2021 - 10:12 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Korkmaz - Halkın Kurtuluş Partisinin HKP , o da ne, sanal bir varlık, yaratık.

Toplumsal karşılığı olmayan ,adına parti denen saçma organizasyonlar kapatılmalıdır.

Kendi kendine dava açmış. saçmalamış.

Kapadokya Orman alanı da değildir, milli park da değildir.

Burada yaşayan insanların , buradan faydalanmasını engellemeye çalışan her türlü politikaya karşıyız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Ocak 14:52


Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?