Nevşehir CHP Kadın Kolları Kadına Şiddete Dikkat Çekti

 Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları İl Başkanı Yeliz Topraktepe 2020 Yılında kadın cinayetlerinin devam ettiğine dikkat çektiği açıklamalarında Cinsiyet Eşitliği konusunda tüm Türkiye genelinde örgütlenmeye devam ettiklerini belirtti.

 Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları İl Başkanı Yeliz Topraktepe 2020 Yılında kadın cinayetlerinin devam ettiğine dikkat çektiği açıklamalarında Cinsiyet Eşitliği konusunda tüm Türkiye genelinde örgütlenmeye devam ettiklerini belirtti.

Topraktepe açıklamalarında Ocak ayında 27 kadın cinayeti ve 7 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-Yıldız Teknik Üniversitesi profesörü Bedri Gender Elazığ depremin gerekçesinin çocuk yaşta evlendirmenin yasaklanması olduğunu açıkladı. İlgili kişi hakkında üniversite tarafından inceleme başlatıldı.

-Deve sidiği şifalıdır şeklinde garip açıklamalar yapan Yalova Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Ebubekir Sifil bu defa da erkeğin birden fazla eşinin olabileceğini söyledi bunun meşru olduğunu iddia etti.

-Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı üniversiteler ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından desteklenen bir bilim projesinin afişinde erkek öğrencilere yöneliktir yazdı ve kız öğrencileri yok saydı.

-Düzce Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı hakkında kadın düşmanı açıklamalar listesine bir yenisini ekledi ve kadın sporcuların kendini teşhir ettiğini iddia etti ve Dünya şampiyonu olsan ne yazar. Dinimize göre kadınlar kendi aralarında spor yapabilirler erkekler huzurunda açık saçık olarak değil dedi.

-Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen Las Tesis eyleminde kadınlara karşı şiddet uygulanan tek ülkenin Cumhurbaşkanı başka ülkelerdeki polisler hakkında coplarla bayanları dövüyorlar bunları ekranlardan izledik. Türk polisi yapsa dünyayı ayağa kaldırırlar dedi.

Şubat ayında

22 kadın cinayeti ve 12 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-Diyanet İşleri Başkanlığının sözde kadına şiddetle mücadele kapsamında kurduğu aile ve dini rehberlik bürolarına başvuran kadınlara akla ziyan tavsiyelerde bulunduğu ortaya çıktı. Basındaki habere göre görevli kişi şiddet nedeniyle boşanmak isteyen bir kadına Dayanılmaz hale geldiyse büyüklerinizle istişare edin. Biz diyoruz ki aile büyükleriyle sıkıntıyı aşmaya çalışın diyor. Şiddete maruz kalındığında ise polisi aramak yerine Uygun dille sebebini sorun. Çok büyük bir sorun değil bu konuşarak çözebilirsiniz. önerisinde bulunuyor. Şiddet gördüğümde ne yapmam gerekir diye soran kadına ise Vurursa tepki vermeyin oradan uzaklaşın. Odanıza çekilin. Nasıl istiyorsan öyle yapayım diye olayı örtmeye çalışın ama uygun zamanda açın. Suçlayıcı dille konuşmayın. Konuşmanın sonunda Peki polisi aramak gerekir mi diye sorulduğunda ise telefondaki kişi Yok bu tür şeyleri çözersiniz inşallah. Allaha emanet olun diyor.

-Adalet Bakanlığının ikinci yargı paketi çalışmasına göre aile uyuşmazlıklarına da zorunlu arabuluculuk getirilmesi hedefleniyor. Boşanmalarda şiddet varsa arabuluculuk olmaması gerektiği halde mahkemelerin iş yükünün hafifletilmesi gerekçe olarak sunuluyor.

-TÜİKin bu ay açıkladığı rapora göre son 1 sene içinde evlilik oranı azalırken boşanma oranları arttı. Geçen sene öldürülen 474 kadından 114ü boşanmak veya ayrılmak gibi kendi hayatlarına dair karar almak isterken öldürüldü.

Mart ayında

-29 kadın cinayeti ve 9 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-Covid-19 salgını ile birlikte karantina önlemleri ile başlayan eve kapanma uygulamaları birçok sorunu beraberinde getirdi. Kadınların iş yükü daha da arttı.

-Televizyonda yayınlanan bir programda konuşan İlahiyatçı Ali Rıza Demircan korona virüsün nedeninin evlilik dışı ilişki ve eşcinsellik olduğunu iddia etti.

-Korona virüs salgını nedeniyle başlayan uzaktan eğitim programında çocuklara Adnan Menderesin idam sahnesi detaylı şekilde izletildi yayınlanan görüntüler kamuoyu tarafından büyük tepki çekti. Tepkilerin ardından açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise görüntülerin denetleme ihtiyacı duymadığı bir ekip tarafından hazırlandığını ifade etti.

-TRT EBA TV yayınlarındaki kadın öğretmenler kıyafetleri bahane edilerek kadın düşmanı tartışmalarının hedefi haline geldi. Yine EBA TVde öğrencilere cinsiyetçi bir eğitim verildi. Videoya göre masayı hazırlama ve ütü yapma gibi ev işleri erkek seslendirmesiyle komut olarak veriliyor ve kadın oyuncu tarafından bu işler yerine getiriliyor.

-Düşünce kuruluşu Freedom Houseun hazırladığı Dünyada Özgürlükler 2020 raporuna göre Türkiye son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu.

Nisan ayında

-20 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay Çocuklarım aç nasıl evde kalayım diyen kadına düşmanca bir tutum sergileyerek Geber cevabını verdi. Kamuoyunun tepkisi sonrasında görevden alındı.

-Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş camide yaptığı bir konuşmasında homofobik ve cinsiyetçi ifadeler kullandı. Erbaş tarafından yayımlanan Ramazan Günlükleri isimli kitapta da üniversite gençleri özel hayatlarıyla ilgili konularda hedef gösterildi.

-Diyanetin açıklamasının ardından Almanyada yaşayan Metin Çakır isminde bir tıp doktoru eşcinselliği hastalık olarak nitelendirdi. Tepkilerin ardından hastane doktoru görevden aldığını belirtti.

Mayıs ayında

- 21 kadın cinayeti ve 18 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

- Gazi Üniversitesi Dekanı Orhan Acar çevrimiçi eğitim sırasında kamera ve mikrofonunun kapalı olduğunu zannedip çaktırma kızların resimlerini de görüyoruz dedi. Gazi Üniversitesi dekan hakkında soruşturma başlatınca Orhan Acar görevinden istifa etti.

-AKPli İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hamdullah Arvas Muğlada katledilen Zeynep Şenpınarın ardından kadın düşmanı bir açıklamada bulundu. Kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışarak Hikaye aynı özgürlük düşkünü bir kadın ve gayrimeşru yaşantısı içinde geçen bir ölüm hikayesi dedi. Aynı akşam binlerce kadın sosyal medyada ona gereken cevap verdi.

-Diyanet İşleri Başkanlığı çevrimiçi olarak yayımladığı Aile Hayatımız isimli bir dokümanda kadınlarla erkeklerin birlikte dans etmemelerini el ele halay çekmemelerini horona durmamalarını öğütledi ve bunların İslama aykırı olduğunu iddia etti.

Haziran ayında

-27 kadın cinayeti ve 23 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-Bir kadın evli olduğu erkeğin şiddetinden kaçarak başvurduğu karakolun yönlendirdiği sığınma evine yerleşti. Aynı karakolda görevli olan ve evli olduğu erkeğin arkadaşı olan polis memuru şiddet uygulayıcısı erkeğe sığınma evinin adresini verdi.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan Onur Ayı hakkında yaptığı bir açıklamada toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden kişilere ithafen Bu tür marjinal akımları destekleyenler bizim gözümüzde aynı sapkınlığın ortaklarıdır dedi.

Temmuz ayında

-36 kadın cinayeti ve 11 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi aleyhine birçok açıklama yapıldı.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Nasıl usulünü yerine getirerek imzalanmışsa usulünü yerine getirerek sözleşmeden çıkılır dedi.

AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı Kadın erkek eşitliği koca bir tantanadır. İstanbul Sözleşmesi başka toplumsal sıkıntıların kapısını araladı dedi.

Eski AKP milletvekili Yasin Aktay Bu sözleşmenin etkinliği arttıkça kadına yönelik şiddette de bir artış olduğunu görebiliyoruz.

Ağustos ayında

-27 kadın cinayeti işlendi ve 23 kadın şüpheli şekilde öldü.

-Spiker Melih Şendil Futbol o kadar ataerkil bir oyun ki mesela kadınlara voleybol oynamak çok yakışıyor ama şahsen benim düşüncem kadınlar futbolda olmamalı. Basketbol da bence erkek oyunu ifadelerini kullandı. Tepkiler sonrası özür diledi.

-Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Aile Eğitim Programı için hazırladığı Aile ve Evlilik Hayatı belgesinde Günümüzde çiftler aşk duygusunu çabucak tüketmekte ve aşkın bitmesini boşanma sebebi olarak görmektedirler ifadeleri kullanıldı.

Eylül ayında

-16 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-Sakaryanın Akyazı ilçesinde bulunan dergâhta çocuk istismarı olayı ortaya çıktı. Tutuklanan Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullahın her şeyi itiraf ettiği ses kaydı bulundu. Nurallah olayın büyütülmemesi için çocuğun babasına 70 bin lira vermeyi teklif etti. Baba şikâyetten vazgeçmeyince müritler tarafından sert bir şekilde darp edildi.

Ekim ayında

-21 kadın cinayeti ve 8 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-GATAnın Başhekim Yardımcısı Ali Edizer Medeni Kanunu hedef alarak erkeklere ikinci eş almayı önerdi. Gelen tepkiler üzerine Edizer görevinden alındı.

-Resmi Gazetede yayımlanan 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında sadece kadınlara yönelik açılması planlanan bir kadın üniversitesi projesi yer aldı.

Kasım ayında

-29 kadın cinayeti ve 10 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-Bütçe tartışmaları gündemi kaplarken bütçenin genelinin halka ait olmadığı kadın ve çocuklar açısından ise hiçbir önlem alınmadığı görüldü. Bütçe görüşmelerinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının katipliğini adı Nadira Kadirovanın şüpheli ölümüyle anılan Şirin Ünal yaptı. Kadın dernekleri buna büyük tepki gösterdi.

-SMA hastası çocukların aileleri Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşmek için Ankaraya geldiler. Aileler bakanlığa dahi yaklaştırılmadı. Güvenlik güçleri Demagoji yapmayın. Burada konuşmakla bir şey olmaz dedi.

-Türkiye İzmir depremini konuşurken AKP Genel Başkanı Erdoğan 3 çocuk temennisinde bulundu Her fırsatta söylediğim 3 çocuk temennisi hayati öneme sahiptir dedi.

Aralık ayında

-15 kadın cinayeti ve 1 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

-Pandemi nedeniyle zorunlu olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanan hamile işçiler eğer yasada değişiklik yapılmazsa 90 prim gününü dolduramadıkları için analık ödeneğinden yararlanamayacaklar.

-Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi DİSK-AR 2020 Asgari Ücret Raporunu açıkladı. Rapora göre kadınların yarısı asgari ücret ya da bu ücretin altında çalışıyor. Özel sektörde ise her dört kadından üçü asgari ücret civarında ve altında ücret alıyor.

-Uşakta kadınlara yapılan çıplak arama Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemindeydi. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin Türkiyede çıplak aramaların olmadığını ve Meclisin terörize edildiğini söyledi. Buna karşın birçok kadın görüntülü ve sözlü beyanda bulunarak çıplak aramaya maruz kaldığını belirtti.

-Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sofuoğlu üniversiteler fuhuş yuvası dedi. Kadınların ve kamuoyunun büyük tepkisine yol açan bu açıklama sonrasında Savcılık Sofuoğlu hakkında resen soruşturma başlattı.

-Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi değişikliği yasalaştı. Kanuna göre terörle mücadele kapsamında soruşturma açılan dernek yöneticileri İçişleri Bakanlığınca görevden alınabilir dernek faaliyetleri durdurulabilir ve uzaklaştırılan kişiler yerine kayyum atanabilir. Düzenleme yardım toplama şartlarına aykırı faaliyetler için oldukça yüklü miktarda idari para cezaları öngörüyor.

-Ve dün bir günde üç kadın katledildi. Rakamlardan değil insan hayatından bahsediyoruz.

Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın katledildi 161 kadın da şüpheli şekilde öldü. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller can almaya devam etti. Kadınlar en çok ateşli silahlarla evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden itaat etmeye zorlayan zihniyet katillerini de üretti. Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var Tercihimiz eşit özgür demokratik adil bir yaşamdan yana Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak Türkiyenin her bir köşesinde örgütleniyoruz. Hızla artan kadın üyelerimizle her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara Yaşam Hak destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara Yalnız değilsin biz varız diyoruz. Kadın dernekleriyle kenetlenerek örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz. 2021 yılında dipten gelen bir dalgayla kadınların ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyor hepinizi en içten dileklerimizle selamlıyoruz dedi.

30 Ara 2020 - 12:09 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?