NEVÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şamil Yeşilyurt Talim Terbiye Kurulu Üyesi Olarak Görevlendirildi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şamil Yeşilyurt Milli Eğitim Bakanlığı MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığına kurul üyesi olarak görevlendirildi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şamil Yeşilyurt Milli Eğitim Bakanlığı MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığına kurul üyesi olarak görevlendirildi.

MEB TALIM TERBIYE KURULU

Milli Eğitim Bakanlığının bilimsel danışma ve inceleme organı olan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı eğitim sisteminin tüm kademelerini temsil edecek nitelikte bir Başkan ile on üyeden oluşur. Kurul Başkan ve üyeleri dört yıllık süreyle atanır. Bu süre her defasında bir yıl olmak üzere en fazla üç defa uzatılabilir. Kurul Başkanı ve üyeleri en az dört yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş eğitim alanında yaptığı çalışma ve yayınlarla temayüz etmiş öğretim üyeleri en az on yıl süreyle öğretmenlik veya okul yöneticiliği yapmış olanlar ve kamu görevlileri arasından seçilir.

Talim ve Terbiye Kurulu evrensel değer ve standartları göz önünde bulundurarak kalite eşitlik ve etkililik ilkeleri ile millî ve toplumsal değerlere dayalı bir eğitim sistemi oluşturmak amacıyla eğitim sistemini eğitim ve öğretim plan ve programlarını ders kitaplarını hazırlamak hazırlananları incelemek veya inceletmek araştırmak geliştirmek ve uygulamaya ilişkin görüşlerini Milli Eğitim Bakanına sunmakla yükümlüdür.

Bakanlık birimlerince hazırlanan eğitim ve öğretim programları ders kitapları yardımcı kitaplar ile öğretmen kılavuz kitaplarını inceleyerek veya inceleterek sonucunu Milli Eğitim Bakanına sunan Talim ve Terbiye kurulu yurtdışı eğitim ve öğretim kurumlarından alınmış ilköğretim ve ortaöğretim diploma ve öğrenim belgelerinin derece ve denkliklerine ilişkin ilke kararlarını da Milli Eğitim Bakanının onayına sunar.

Ayrıca eğitim ve öğretimle ilgili konularda Milli Eğitim Bakanlığının diğer birimleri tarafından oluşturulacak politika ve stratejilerin belirlenmesinde işbirliği yapan Talim ve Terbiye Kurulu Millî Eğitim Şûrasının sekreterya hizmetlerini de yürütür.

DOÇ. DR. ŞAMIL YEŞILYURTUN ÖZGEÇMIŞI

Kayseride dünyaya gelen ve ilk orta ile lise öğretimini burada tamamlayan Doç. Dr. Şamil Yeşilyurt daha sonra Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans yeni Türk edebiyatı alanında yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. Diğer yandan 2010 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Avrupa Birliği Ekonomisi üzerine yüksek lisans eğitimi gören Doç. Dr. Şamil Yeşilyurt  Ahmet Mithat Efendinin Romanlarında Yapı ve Tema başlıklı doktora çalışması ile 2013 yılında en iyi araştırma inceleme ödülünü kazandı.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli kurumlarda öğretmenlik Talim ve Terbiye Kurulu ders kitabı inceleme komisyon üyeliği ve Erciyes Üniversitesinde okutmanlık yaptıktan sonra 2013 yılında çalışmaya başladığı Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Yardımcı Doçent olan Şamil Yeşilyurt 2018 yılında ise doçent oldu.

Hâlen Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesi görevini sürdürmekte olan Doç. Dr. Şamil Yeşilyurtun yayımlanmış 14 adet kitap ve kitap bölümü ile çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi bulunmakta.

.

01 Ara 2020 - 17:42 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler CT Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı CT Haber değil haberi geçen ajanstır.Nevşehir'in Marka İşletmeleri

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?