Vekil Sarıaslan: Medaş/Tedaş Görevini İhmal Etmektedir

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, TBMM Genel Kurulunda, Nevşehir'in sorunlarını dile getirmeye devam ediyor.

Video için play'e tıklayın

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, TBMM Genel Kurulunda, Nevşehir'in sorunlarını dile getirmeye devam ediyor.

Sarıaslan, TEDAŞ / MEDAŞ gibi resmi kurumların görev ihmali yaptıkları ve uygulamalarda denetleme olmaması nedeniyle trafo tesislerinin güvensiz bir şekilde kullanılıldığını,bu durumun Nevşehir genelinde,elektirik kesintilerine,tarım arazilerinde yangınlara hatta ölümlü kazalara sebeb olduğunu dile getirerek Enerji Bakanlığını göreve davet etti.

Vekil SarIaslan yaptığı açıklamada, " Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği madde 60 uyarınca "Tüm yüksek gerilim tesislerinde en az bir teknik işlerden sorumlu elektrik mühendisi bulunmalıdır." denilmektedir. Ancak ilimiz Nevşehir genelinde yaklaşık 7 bin trafo tesisi bulunmakta olup bu trafo tesislerinin 1.200 tanesi dağıtım şirketi sorumluluğunda, geriye kalan kısım ise özel trafo tesislerindedir. Elektrik mühendisleri odasından çıkan yüksek gerilim işletme sorumluluğu tescil belgesi sayısı 2020 yılı itibarıyla 57 adettir. TEDAŞ, MEDAŞ gibi resmî kurum ve tescillerin görev ihmali yaptığı görülmektedir. Uygulamada denetleme olmadığı için trafo tesisleri güvensiz bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum ilimiz genelinde yerel elektrik kesintilerine, tarım arazilerinde yangınlara, elektrikte kazalara ve hatta ölümle sonuçlanan vakalara neden olmaktadır. Enerji Bakanlığını bu konuyla ilgili göreve davet ediyorum" dedi.

19 Şubat 2020 Nevşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?