Türkiye'nin Bağışçılık Karnesi Açıklandı

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı TÜSEV tarafından yayımlanan rapor Koç Üniversitesi Sivil Toplum ve Hayırseverlik Araştırmaları Merkezinden Prof. Dr. Ali Çarkoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Selim Erdem Aytaç liderliğinde Türkiyenin 67 ilinde toplam 2 bin 502 kişinin katılımıyla hazırlandı.

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı TÜSEV tarafından yayımlanan rapor Koç Üniversitesi Sivil Toplum ve Hayırseverlik Araştırmaları Merkezinden Prof. Dr. Ali Çarkoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Selim Erdem Aytaç liderliğinde Türkiyenin 67 ilinde toplam 2 bin 502 kişinin katılımıyla hazırlandı. Bireysel bağışçılık alanında kılavuz kaynak niteliğinde olan Türkiyede Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik 2019 Raporu bireysel bağışçılık alanındaki eğilimleri bağış yapılan alanları ve bağış yapma motivasyonlarındaki değişimleri ortaya koyuyor. Raporda daha önce 2004 ve 2015 yıllarında hazırlanan raporların bulgularına da yer verilerek bireysel bağışçılık alanında gözlemlenen değişimler karşılaştırmalı olarak sunuluyor.

KİŞİ BAŞI BİREYSEL BAĞIŞ VE YARDIM MİKTARI 303 TL

Araştırma sonuçlarına göre Türkiyede bir yılda yapılan tüm yardım ve bağışların toplam kişi başı değeri yaklaşık 303 TL. 2015 yılında yapılan araştırma bulgularına göre bu miktar 228 TL olarak belirlenmişti. Aradan geçen 4 yıldaki enflasyon değeri göz önünde bulundurulduğunda bu miktarın 2019 yılındaki karşılığının 360 TL olduğu hesaplanıyor. Bu veriler incelendiğinde Türkiyedeki bir yılda yapılan tüm yardım ve bağışların kişi başı toplam değerinde reel anlamda bir azalma olduğu görülüyor.

DOĞRUDAN YARDIM EĞİLİMİ DEVAM EDİYOR

Türkiyede bir yıl içinde yapılan tüm bireysel yardım ve bağışların toplamı 176 milyar TL olarak tahmin ediliyor. Bu tutar 2018 Türkiye gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 05ine denk geliyor. Türkiyede bir yılda yapılan tüm yardım ve bağışların toplam kişi başı yaklaşık değerinin 2627 TLsi doğrudan yardım akrabalara komşulara diğer kişilere dilencilere fitre zekât olarak yapılırken 402 TLsi sivil toplum kuruluşlarına yapılıyor. Bu miktar 2015 yılında 267 TL oranındaydı. Kişiler yaptıkları yardımların miktar olarak çok küçük olması ve bu yardımları düzensiz olarak yapmaları nedeniyle bir kuruluşa bağış yapmak yerine doğrudan yardım yapmayı tercih ettiklerini belirtiyorlar.

ŞEFFAFLIK VE HESAPVERİLEBİLİRLİK ÖN PLANA ÇIKIYOR

Kişilerin bağış yapma nedenlerine ve tercih ettikleri yöntemlere dair bulgulara da yer verilen raporda aynı zamanda bireyleri bağış yapmaya teşvik eden nedenler de inceleniyor. Görüşülen kişilerin yarısından fazlası bağışının nasıl harcandığından emin olursa bağış yapacağını belirtirken Yüzde 52si de STKların şeffaf olmalarını bağış yapmak için bir neden olarak değerlendiriyor.

Tanıtım toplantısında rapor sonuçlarını değerlendiren TÜSEV Genel Sekreteri Rana Kotan TÜSEVin Türkiyede bireysel bağışçılığı artırma hedefine dikkat çekerek bu konuda yapılabilecekleri STKlarla katılımcı bir şekilde planlayabilmek için sene içinde fırsatlar yaratacaklarını aktardı.TÜSEV Hakkında

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı TÜSEV 1993 yılında vakıf ve dernekler tarafından kurulmuştur. Daha güçlü daha katılımcı ve daha itibarlı bir sivil toplum için Mütevelliler Heyeti üyelerinden aldığı destekle çalışmalarını sürdürmektedir. www.tusev.org.tr

13 Şubat 2020 Ordu- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?