Alperen Ocakları'ndan Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

Nevşehir Alperen Ocakları Eğitim Kültür Ve Dayanışma Vakfı Başkanvekili Alper Kama, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü mesajı yayımladı.

Nevşehir Alperen Ocakları Eğitim Kültür Ve Dayanışma Vakfı Başkanvekili Alper Kama, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü mesajı yayımladı.

"Yüce Allah kadını ve erkeği aynı nefisten yaratmış birbirleriyle ülfet edecekleri bir fıtrata sahip kılmıştır. Allah insanlığın ilk atası ve ilk Peygamber olan Hz. Âdemi tek başına değil eşi ile birlikte aynı nefisten yaratarak dünya hayatını sürekli olarak birlikte paylaşacaklarını irade ettiğini insanlığa hissettirdi.

İslamiyette de kadına her zaman önem verilmiş onların hakları gözetilmişti. Hz. Peygambers.a.v bir hadisinde: Ey insanlar Kadınların haklarına riayet ediniz Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz Onlar hakkında Allahtan korkmanızı tavsiye ederim. buyurur. Peygamberimiz Hz. Muhammeds.a.v bir başka hadisinde de şöyle buyurmuştur: Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allahtan korkunuz Zira siz onları Allahın bir emaneti olarak aldınız.

Türk Tarihi boyunca da kadınlar her zaman el üstünde tutulmuş ailede söz sahibi olduğu kadar siyasi ve ekonomik ilişkilerde devlet yönetiminde de söz sahibi olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da yasal düzenlemelerle kadınların sosyal ve siyasal hakları iyileştirilmiştir.

Ancak bütün bunlara rağmen günümüzde kadınların haklarını hiçe sayanların şiddet uygulayanların istismar edenlerin çalışmasını düşüncesini açıkça ifade etmesini engelleyenlerin sayısı az değil maalesef. Her gün basına yansıyan kadına şiddet ve cinayet haberleri bunların sadece ufak bir göstergesidir.

Toplum olarak kadınların dini vicdanı ve yasal hususlarda belirtilen haklarına her zaman saygı duymalıyız ve en önemlisi de en doğal hakları olan yaşama haklarını ellerinden almamalıyız. Nevşehir Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı olarak tüm kadınlarımızın haklarına her zaman saygı duyduğumuzu belirtiyor 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyoruz" dedi.

04 Aralık 2019 Nevşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?