Nevşehirli Büyük ve Küçük Esnaflar Banka Hesaplarınızı Kontrol Edin

Nevşehirlilerden devlete borcunu ödeyemeyen esnafların banka hesabına e-haciz konması uygulamasında başladı.

Nevşehirlilerden devlete borcunu ödeyemeyen esnafların banka hesabına e-haciz konması uygulamasında başladı. CT Haber Merkezimize 0505 453 5040 whatshaap ihbar hattında ulaşan esnaflar e-haciz işlemleri nedeniyle sıkıntılar yaşadıklarını söylediler. 

Türkiye genelinde 1.5 milyondan fazla kişiyi kapsayan e-haciz sonrası, vatandaşlar hem paralarını çekmek hem de borç ödemek için bankalara akın ediyor.

Nevşehir'de Esnaf ve Vatandaş Hesaplarına E-Haciz Gönderiliyor!

Hesabınızı Kontrol Edin

Nevşehirlileri de kapsayacak şekilde, Motorlu Taşıtlar Vergisi, mahkeme harç borcu, trafik cezası, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borcu, sigara cezası, köprü kaçak geçiş dahil hemen hemen tüm borç ve cezalar için e-haciz yapıldı.

Devlete borcu olan vatandaşın hesabında bakiye olsun ya da olmasın e-haciz gönderildi.

Tahsilata dönük olarak illere görevlendirilen SGK ve Maliye müfettişleri başta olmak üzere yapılan çalışma ve inceleme neticesinde kişi şuan çalışsın veya çalışmasın, hesapta bakiye olsun ya da olmasın e-haciz gönderiliyor.

Dul ve yetim aylığı alanlarla birlikte, KYK borcu olup henüz çalışmayanların da hesaplarına e-haciz işlemi yapıldı.

Geçmişte çok uygulanmayan ve bir çok esnafın yeni tanıştığı bu uygulama hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz. E-haciz ile normal haciz arasındaki tek fark ise icra dairesi değil vergi dairesi personeli tarafından yapılıyor olması.

İşte e-haciz hakkında bilinenler:

E- haciz nedir?

E-haciz uygulaması, 6183 sayılı yasanın 62. maddesine eklenen hüküm gereğince ve yine aynı yasanın 79. maddesi hükmü gereğince borçlu mükelleflerle ilgili bunların banka hesaplarına uygulanan bir haciz yöntemidir.

E-haciz uygulanan borç kalemleri neler?

Hesaplara bloke koyulmasına neden olan borç kalemleri şöyle:

* Trafik para cezaları

* Askerlik, seçim, nüfus para cezaları

* Karayolu taşıma kanununa göre kesilen para cezaları

* Motorlu taşıtlar vergisi

* RTÜK idari para cezaları

* Karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları

* Öğrencilerin, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) olan ve vergi dairelerine intikal eden katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları

* Ecrimisil borçları

* Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payları

* Gümrük vergileri ve idari para cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamları

* Sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları ve bu alacaklara ilişkin her türlü gecikme zammı ve gecikme cezaları

* Mahkeme cezaları, yargı harç borçları ve tüm vergi borçları

E-haciz nasıl kaldırılır?

Kesinleşen ve ödenebilir safhaya gelen bir kamu borcu hakkında ödeme emri tebliğ edilmeden bu konuda mükellefin banka hesaplarına elektronik haciz uygulanamaz.

E-haciz işlemi gerçekleşmeden önce bu süreci durdurmak için size bildirilen 7 günlük süre içinde ödeme yapabilir ya da borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Eğer banka hesabınızdaki mal varlığınıza haciz geldiyse banka ile anlaşarak taksitlendirme yapabilir ve bu şekilde haczi kaldırabilirsiniz. Herhangi bir ödeme yapmadığınız takdirde borcunuza istinaden haciz işlemi gerçekleştirilir. E-haciz uygulaması ile gayrimenkullere de haciz konulabilir.

04 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Korona Virüsü Psikolojinizi Bozdu mu ?