Nevşehir Ekonomisi Çıkmazda

NEVŞEHİR(MHA) CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin ve Nevşehir Milletvekili Av. Faruk Sarıaslan, CHP Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle Nevşehir’e adeta çıkarma yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

NEVŞEHİR(MHA) CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin ve Nevşehir Milletvekili Av. Faruk Sarıaslan, CHP Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle Nevşehir’e adeta çıkarma yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin ve Nevşehir Milletvekili Av. Faruk Sarıaslan, CHP Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle Nevşehir’de yoğun bir çalışma programı gerçekleştirdi.

Nevşehir’de, oda, borsa, sivil toplum örgütleri, belediye, işletme, sendika, esnaf ve vatandaş buluşmaları ile dikkat çeken Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin ve Nevşehir Milletvekili Av. Faruk Sarıaslan’a Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Merkez İlçe Başkanı Semasi Yücel, Kadın Kolları Başkanı Yeliz Topraktepe, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Yaşar Aydoğan ve Mustafa Dirikoç da eşlik etti.

Nevşehir programında sırasıyla şehir merkezindeki esnaf ve sanatkarlar ile vatandaşlarla buluşan CHP heyeti Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştükten sonra Nevşehir Ticaret Odası Başkanı M. Arif Parmaksız ve yönetim kurulu üyeleri, Nevşehir Sanayici ve İşadamları Derneği (NESİAD) Başkanı Mustafa Ertaş ve yönetim kurulu üyeleri, Türk Kızılay’ı Nevşehir Şube Başkanı Ercan Civelek ve çalışma arkadaşları, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mahmut Çalışkaner ve yönetim kurulu üyeleri, Eğitim-İş Nevşehir İl Temsilcisi İbrahim Demir ve yönetim kurulu üyeleri, Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Ahmet Çelik ve yönetim kurulu üyeleri, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Aydın ve Meclis Başkanı Kemal Öğütlü ile yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş’la da bir araya geldi.

Kentin sosyoekonomik yapısı, siyasi tercihleri, beklentileri, görüş ve önerilerinin yanı sıra taleplerini de masaya yatıran CHP heyeti Nevşehir ekonomisinin tarım, ticaret ve turizm üçgeninde şekillendiğini ancak görüşmelerden elde ettiği verilere göre tarım teşviklerinin yetersizliği, ulusal tarım politikasının belirsizliği nedeniyle üreticinin uzaklaştığını belirledi. Özellikle üzüm üreticisinin pazar kaybının üretimi gerilettiğine, üreticinin bağını-bahçesini sökmek zorunda kaldığını dile getiren Müzeyyen Şevkin ve Faruk Sarıaslan, “Çiftçi temsilcileri, çiftçi, ziraat odaları ve siyasilerin ortak noktada buluşarak çiftçiyi küstüren girdi maliyetlerine acil bir önlem alması yönünde görüş bildirmiştir. Nevşehir Merkezi’nde yaklaşık 1000 kişinin istihdam edildiği ve tekstil sektörüne hizmet eden Sümerbank Pamuklu Sanayi Müessesesinin kapatılması da ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Fabrika binalarının çarşı merkezinin tam orta yerinde atıl durumda bırakılması ayrı bir trajedi olarak göze çarpmaktadır” dedi.

Nevşehirli esnaf, sanayici ve iş adamının ağır borç ve vergi yükü, enflasyon, döviz kuru dalgalanmaları, faizlerin yüksekliği nedeniyle yeni üretim sahalarına yönelemediğini iş dünyasının ve vatandaşların enflasyonun düşürülmesi yönünde çalışma beklediğini ifade eden Dr. Şevkin ve Sarıaslan, “Tarihi ve turistik zenginlikle öne çıkan Nevşehir’de turizm teşviklerinin yetersizliği, ulusal turizm politikasının etkisizliği nedeniyle uluslararası piyasada daha çok öne çıkması gereken kentin bu alanda istenen seviyeye ulaşmadığı yaptığımız görüşmelerde öne çıkmıştır. İlçede daha çok kalifiye personel yetişmesi için Turizm Meslek Yüksek Okuluna merkezi idarenin yeterli hassasiyeti göstermesi de elzemdir” diye konuştu.

CHP heyeti, Nevşehir çalışmalarını rapor halinde CHP Genel Merkezi’ne sundu.

30 Eylül 2019 Nevşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?