Diyanet, Faiz Haram Dedi Faiz Geliri Ortaya Çıktı

Nevşehir'de bir takım ziyaretler için gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma namazı için Alibeyde yerini alırken Diyanet Başkanlığının faiz haramdır sözleri sonrası sayıştay raporundaki faiz açıklaması ile adeta bu ne perhiz bu ne lahana dedirtti. 

Nevşehir'de bir takım ziyaretler için gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma namazı için Alibeyde yerini alırken Diyanet Başkanlığının faiz haramdır sözleri sonrası sayıştay raporundaki faiz açıklaması ile adeta bu ne perhiz bu ne lahana dedirtti. 

Sayıştay denetiminde Diyanet İşleri başkanlığı kötü yakalandı.. Cami hutbelerinde yaptıkları her konuşma ve vaazlarda “FAİZ HARAM” diyen diyanete bağlı Müftü İmam, müezzin ve hocalar vatandaşlara nasihatlerde bulunuyorlar. Ancak, Diyanet işleri başkanlığının 2 milyondan fazla faiz geliri elde ettiği Sayıştay tarafından yapılan denetimlerde resmen ortaya çıktı.

Şimdi bu haberi duyan Müslüman vatandaşlarımız Diyanetin verdiği öğüt ve nasihatler çerçevesinde “FAİZ HARAMDIR” sözlerine artık itibar etmeyeceklerdir.

Sayıştayın  yaptığı denetimler sonucu 'Faiz haramdır' diyen Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi'nin geçen yıl 2 milyonun üzerinde faiz geliri elde ettiği ortaya çıktı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi 2018 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu’nda faize karşı olan kurumun geçen yıl 2 milyon 109 bin 76 TL faiz geliri elde ettiği ortaya çıktı. Kurum bir önceki yıl ise 60 bin TL daha fazla faiz geliri kaydetmişti. Dini Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kitap, takvim, dergi gibi yayınlarını hazırlıyor.

NET KÂRI 7 MİLYONUN ÜZERİNDE..

Sayıştay raporunda , kurumun satışlardan ettiği net kârın ise 7 milyon 18 bin TL olduğu belirtildi. Sayıştay raporunda, kurumun elde ettiği kâr ile ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

“Dini Yayınlar Döner Sermaye İşletmesinin 2018 yılı faaliyetlerinden elde edilen toplam 30 milyon 657 bin 403 TL gelirden 55 bin 583 TL red ve iade düşüldükten sonra, kalan tutar 30 milyon 601 bin 819 TL olup giderler toplamı 23 milyon 421 bin 24 TL'dir. 2018 yılı net kârı ise 7 milyon 180 bin 794 TL olup Hazineye yatırılmıştır.” deniliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda ayrıca faiz geliri bulunuyor. Başkanlık, 2015'te 197 bin TL, 2016'da 255 bin, 2017'de ise 256 bin 806 TL faiz geliri elde etmişti.

27 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Salandalı - Yaptığınız haberlerin ciidyeti olsun, Diyanet işleri başkanlığının ayrı bir bütcesimi var onlarda bu bütceden maaş alıyor. Bu bütcede faiz geliride var cezada var var var ha birde Diyanet işleri Başkanın resmi eski başkan bu haber yaparken dikkat!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 21:08

Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?