Nevşehir Ülkü Ocakları Anket Düzenledi

Nevşehir Ülkü Ocakları 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması ile geçtiğimiz günlerde yeni eğitim dönemine, vatandaşları da dahil etmek hedefiyle, dönemin ismini vatandaşlarca belirlenmesi için anket düzenledi. 

Büyütmek için resme tıklayın

Nevşehir Ülkü Ocakları 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması ile geçtiğimiz günlerde yeni eğitim dönemine, vatandaşları da dahil etmek hedefiyle, dönemin ismini vatandaşlarca belirlenmesi için anket düzenledi. 

Ocak Başkanı Ali Türker tarafından yeni eğitim yılı isminin ne olacağı sosyal medyada anket şeklinde vatandaşa şu şekilde sunuldu:

“Öz evladınız Ülkü Ocakları bu yılki eğitim programına vereceği ismi sizin seçmenizi istiyor. Akademik bir eğitim programı içerisinde planlanan 2019 - 2020 yılının ismi ne olsun?” sorusunun altında Hacı Bektaş-ı Veli, Akşemseddin, Şeyh Edebali ve Tabtuk Emre isimleri yer aldı.  Seçime yaklaşık bin 800 kişi katılım gösterdi.  Oylama sonucunda ise “Taptuk Emre” yüzde 64 oy alınca yeni döneme ismi verildi. 

Konu hakkında açıklamada bulunan Ocak Başkanı Ali Türker, “Tabtuk Emre yılı tüm camiamıza hayırlı olsun” dedi.

“Yol göstericilerimiz ve milli değerlerimiz, zamanında olduğu gibi bu gün de yolumuzu aydınlatmaktadır. Gençlerimiz bu vesile ile de büyüklerimizi tanıma fırsatı bulacak vehayatlarını örnek alacakları yüce abidelerin gölgesinde şekillendirecektir” açıklamasında bulunan Başkan Türker, ‘Tabtuk Emre Eğitim Yılı’nın akademik bir şekilde, uzman eğitimcilerle tasarlandığını ve dönemin verimliliğinin, dönem sonunda yine uzmanlarca bilimsel olarak değerlendirip vatandaşlarla paylaşılacağını belirtti.

  Peki Tabtuk Emre Kimdir?

“Tabtuk Emre, Anadolu’ya Türklüğü ve Türk Milliyetçiliğini getiren ve kültürümüzün gelişmesine katkı sağlayan büyük bir mutasavvıftır. Ahmed Yesevi’nin mürşidlerinden olup, en bilinen mürüdi Yunus Emre’dir. Yunus Emre, onun görüşlerini Anadolu, Şam, Mezopotamya gibi önemli coğrafyalara yaymış ve Milli Kültürümüzün yerleşmesine katkıda bulunmuştur.

Türk-İslam sentezini büyük coğrafyalara ilmik ilmik işlemiş, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ile İslam Dünyasına ve Türk Milliyetçiliğine katkıda bulunmuştur.” şeklinde Tabtuk Emre’yi kısaca tanıtan Nevşehir Ülkü Ocakları Başkanı Ali TÜRKER, “Yunus Emre’yi Yunus Emre yapan değerli hocası Tabtuk Emre’dir.

Milletimiz hem Tabtuk Emre’yi, hem de Yunus Emre’yi o kadar benimsemiştir ki , meclislerde hala Yunus’un ‘Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı, söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz’ mısralarıyla söze başlarken, çocuklarımız dışarıda bu mısraların gölgesinde ‘Yağ satarım, bal satarım, ustam ölmüş ben satarım’ tekerlemesiyle oyunlar oynamakta, ‘yağ ile bal satmak’ deyimiyle güzel söz söylemeye atıfta bulunup, ‘ustam ölmüş ben satarım’ söyleminde ise, hoca talebe ilişkisinin devam ettiğini vurgulamaktadır.

Biz de ‘ustalarımızdan’, hocalarımızdan, büyüklerimizden aldığımız değerli mirasa sahp çıkmaya devam edecek ve yeni nesillerimize doğru bir şekilde aktaracağız” dedi. 

24 Eylül 2019 Nevşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?