Cezaevinde Zafer Bayramı Konferansı Verildi

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 85 hükümlü/tutukluya Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde görevli Doç. Dr. Seyhun Şahin tarafından konferans verildi.

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 85 hükümlü/tutukluya Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde görevli Doç. Dr. Seyhun Şahin tarafından konferans verildi.

Seyhun Şahin konuşmasında; Türklerin Anadolu'nun kapısını aralaması anlamına gelen 26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan Muhaberesinin bugün yıl dönümü.

Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan'ın ordusuyla birlikte Cuma namazını kıldıktan sonra "Ölürsem kefenim olsun" dediği beyaz bir elbiseyle askerin karşısına çıkıp ünlü konuşmasını yaptıktan sonra ilk hücum başlatıldı ve Bizans ağır yenilgiye uğratıldı. Bizans ordusu dağıtıldı ve Türkler bu zaferin ardından Anadolu içlerine akarak, Ege ve Marmara kıyılarına kadar ilerledi. Bizans İmparatorluğu'na karşı kazanılan bu savaş, 1453 yılında İstanbul'un fethine kadar yeni devirler açmaya devam etti. 

Bugünün diğer bir önemi ise Türk Ordusunun 26 Ağustos 1922’de Türk Kurtuluş Savaşı esnasında taarruza geçerek Yunan saldırısına karşı genel bir saldırı başlatması yani Başkomutanlık Meydan Muharebesinin yıl dönümü. 30 Ağustos 1922 Çarşamba günü Türk Ordusu bu taarruzu kesin bir zaferle sonlandırdı.

Büyük Taarruzun son safhası da Türk askeri tarihine  Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçti diye belirten Seyhun Şahin bize bu cennet vatanı bırakan Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, bütün şehit ve gazilere minnet duygularını dile getirerek konferansı sonlandırdı.

31 Ağustos 2019 Nevşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?