DSİ 12. Bölge Müdürlüğü Nevşehir Son 21 Yılın Yatırımları

DSİ Genel Müdürü son 21 yıldaki Nevşehir yatırımlarını açıkladı: “Nevşehir’e 2 Milyar 851 Milyon 646 Bin TL değerinde 59 Tesis inşa ettik. Nevşehirliler için üretmeye devam edeceğiz.”

DSİ 12. Bölge Müdürlüğü Nevşehir Son 21 Yılın Yatırımları
DSİ 12. Bölge Müdürlüğü Nevşehir Son 21 Yılın Yatırımları
+6
Haber albümü için resme tıklayın

DSİ Genel Müdürü son 21 yıldaki Nevşehir yatırımlarını açıkladı: “Nevşehir’e 2 Milyar 851 Milyon 646 Bin TL değerinde 59 Tesis inşa ettik. Nevşehirliler için üretmeye devam edeceğiz.”

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

“Su Vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta:"Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir." dedi.

Nevşehir’de, 50 Bin 699 Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk

Nevşehir’e yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Nevşehir’de inşa ettiğimiz 11 sulama tesisi ile 50 Bin 699 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.” dedi.

Nevşehir’imize 3 Baraj, 2 Gölet ve 8 Adet Yeraltı Depolaması Kazandırdık

Nevşehir’de refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 59 adet Tesis ile 2 Milyar 851 Milyon 646 Bin TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Nevşehir’de son 21 yılda 3 baraj, 2 gölet ve 8 yeraltı depolaması inşa ederek 50,24 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

Nevşehir’e Menba Kalitesinde İçmesuyu

Diğer taraftan son 21 yılda tamamladığımız 4 adet içmesuyu tesisi ile yaklaşık 155 bin 968 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 5,14 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.

Taşkın Koruma Tesisleri ile Vatandaşlarımızı ve Toprağımızı Koruyoruz

Ayrıca; Nevşehir’de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 24 adet taşkın koruma tesisi ile Nevşehir şehir merkezi, 24 adet yerleşim yeri ve 1.200 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 6 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Kıymetli

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Nevşehir’de 1 adet işin tamamlanarak 172 bin 520 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif Balta, “Nevşehir’de 6 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.” dedi.

Nevşehir Tarımını Bereketlendiren “Su” Türkiye’nin Enerjisine Katkı Sağladı

Nevşehir’de son 21 yılda 6 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 357,93 milyon kiloWatt.saat enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Kurulu gücü 87,33 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 815 Milyon TL katkı sunuyoruz.

31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 148 Bin 750 hanenin enerji ihtiyacını Nevşehir’de kurulu olan HES’lerle karşılıyoruz” dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Nevşehirlilerden, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

28 Mar 2024 - 09:36 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir SAADET Partisinde Kimi Milletvekili Olarak Görmek İstersiniz?