Çocuklara Kelime-i Tevhid Öğretilmeli

ALLAH Subhânehû Ve Teâla'dan başka İlâh Yoktur ve işte biz göklerde ve yerde tek İlâh olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya sığınıyoruz.

Büyütmek için resme tıklayın
 

ALLAH Subhânehû Ve Teâla'dan başka İlâh Yoktur ve işte biz göklerde ve yerde tek İlâh olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya sığınıyoruz.

Müslümanın her fırsatta söylediği Kelime-i tevhidin faziletleri çoktur.

"Benim ve diğer Peygamberlerin dediği en üstün şey, La ilahe illallah sözüdür." (Tirmizi)

"İhlâsla Lâ ilâhe illallah diyeni Allah ateşe haram kılmıştır." (Buhari, Müslim)

"Lâ ilâhe illallah diyene, işlediği günahlardan dolayı kafir demeyiniz! Buna kafir diyenin kendisi kafir olur." (Buhari)

"Günde yüz defa La ilahe illallah diyenin yüzü kıyamette dolunay gibi parlar." (Taberani)

Ebu Hureyre (ra);
Resulullah (s.a.v.); "İmanınızı tazeleyiniz." buyurdu.
“Ya Resulallah! İmanımızı nasıl tazeleyeceğiz?”
"La ilahe illallah'ı 
çok söyleyiniz." buyurdu. (Ahmed bin Hanbel)

"Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir." (Buhari)

" La ilahe illallah " ne demek

"La ilahe illallah" yani "Allah'tan başka ilah yoktur" anlamına gelen Allah'ı birleme cümlesidir, bir zikirdir. Dolayısıyla "Kelime-i tevhid" yani "La ilahe illallah" zikrini okumak sevap kazandıran bir ameldir. Peygamer Efendimiz'in hadis-i şerifinde dediği gibi zikirlerin en güzelidir.

"Zikrin (Allah’ı anmanın) en faziletlisi " La ilahe İllallah " demektir." (Tirmizi)

Allah, kelime-i tevhidi yaşamamızı istemektedir. Bu nedenle de "Lâ ilâhe" diyerek, bilhassa kalpte putlaşmaya başlayan her ne var ise reddetmek ve kalbi onlardan bütünüyle boşaltmak gerekiyor. Rabbimiz, nefsimizin veya başkalarının putperesti olmaktan, yani zâhir ve batın bütün putperestliklerden sıyrılmamızı istiyor. "İllallâh" diyerek de kalbin yalnız Cenabı Hakk’a tahsis edilmesi gerektiğini bizlere hatırlatıyor. 

"Bir kimse son nefeste (halis bir kalp ile) kelime-i tevhid getirirse, Cennetʼe girer…" buyrulmuştur. (Hakim)

Kelime-i Şehadet

Kelime-i Şehadet de Kelime-i Tevhid gibi imanın ve islamın özünü teşkil eden iki ifadedir. Kelime i şehadet islamın 5 şartından ilkidir. Anlam olarak baktığımızda Kelime-i Şehadet ve Kelime-i Tevhid de aynı manaya gelmektedir. Ama Kelime-i Şehadette,  “Ben şehadet ederim ki, (Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki)” anlamına gelen bir ifade vardır.

Çocuklara Kelime-i Tevhid öğretilmeli

Biz müslümanlar olarak çocuklarımıza ilk öğreteceklerimiz; Kelime-i Tevhidi ve Kelime-i Şehadet olmalıdır. İnsan yaşamında bu zikiri devamlı söylemeli çocuklarına anlatmalıdır. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyururlardı:

"İlk söz olarak çocuklarınıza güzel bir şekilde "Lâ ilâhe illâllah" demeyi öğretiniz!" (Beyhaki)

ALLAH'tan başka sözünü dinleyeceğiniz İlâhınız yoktur. ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan başka hayat programı kabul edilmeye lâyık Rabb ve İlâh yoktur.

14 Mart 2019 Nevşehir- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?