Kapadokya Üniversitesi Fuat Sezgin Dersliği Açtı

Kapadokya Üniversitesi, yerleşkelerinde tarihte iz bırakan aydınların isim ve fikirlerini yaşatmak amacıyla başlattığı çalışmaya devam ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

 Kapadokya Üniversitesi, yerleşkelerinde tarihte iz bırakan aydınların isim ve fikirlerini yaşatmak amacıyla başlattığı çalışmaya devam ediyor.

Kapadokya Üniversitesinin kısa bir süre önce başlattığı “Öncülere Vefa Projesi” kapsamında en büyük İslam bilim tarihçilerinden birisi olan Prof. Dr. Fuat Sezgin dersliği açıldı.

Bilim ve fikir hayatına katkılarıyla tarihte iz bırakan aydınların gelecek nesiller tarafından daha iyi tanınması ve fikirlerinin özümsenmesi amacıyla oluşturulan dersliğe üniversite tarafından İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılması ve sonraki nesillere aktarılması hususunda sayısız çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Fuat Sezgin’in adı verilirken, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in biyografisini ve fikirlerini yansıtan sözlerini görsel destekli panolarla dersliğe asan Kapadokya Üniversitesi, ünlü bilim insanının başta "Aklınızla, bedeninizle masanın başında oturup okumanızı tavsiye ediyorum" ve "Tecrübe, eğer kendisinden evvel bir teori tarafından desteklenmiyorsa ilmi hiçbir neticeye ulaştıramaz" sözlerine de derslikte yer verdi.

Öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla açılışı gerçekleştirilen dersliğin girişine Fuat Sezgin’in özgeçmişinin yer aldığı pano asılırken, dersliğin farklı yerlerine ise Prof. Dr. Fuat Sezgin’in başyapıtı olan Geschichte des Arabischen Schrifttums (GAS) isimli 17 ciltlik eserinin işlediği konular ve aldığı ödüller, Sezgin’in Frankfurt’ta ve İstanbul’da kurduğu alanında ilk olma özelliği taşıyan İslam Bilim Tarihi Müzesi ilgili panolar yerleştirildi.

Bilindiği üzere 2018 yılı Eylül ayında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2019 yılı “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmişti.

08 Mart 2019 Nevşehir- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?