Reseller Hosting Nedir? Bayi Hosting Hizmet Sağlayıcısı Nasıl Seçilir?

Reseller hosting yani bayi hosting, gelir elde etmek isteyen kullanıcıların bir web hosting hizmet sağlayıcısından toplu olarak çeşitli web hosting planları satın aldığı ve bunları başka kullanıcılara sattığı bir web hosting türüdür. Satın alma yapan kullanıcı daha sonra web hosting planını parçalara bölerek bunları kendi müşterilerine yeniden satar.

Reseller hosting yani bayi hosting, gelir elde etmek isteyen kullanıcıların bir web hosting hizmet sağlayıcısından toplu olarak çeşitli web hosting planları satın aldığı ve bunları başka kullanıcılara sattığı bir web hosting türüdür. Satın alma yapan kullanıcı daha sonra web hosting planını parçalara bölerek bunları kendi müşterilerine yeniden satar.

Bayi planını sağlayan web hosting şirketi, satıcı şirkettir. Bayi olarak siz, bayi hosting sağlayıcı olarak adlandırılırsınız.

Bayi hosting olarak çalıştığınızda, müşterilerinize güvenilir bir web hosting firması gibi görünebilirsiniz. Çünkü gerçekte, iyi bilinen bir web hosting şirketinin hizmetlerini "yeniden satıyor" olursunuz.

Bayi Hosting Nasıl Çalışır?

Hosting bayisi, bir hosting sağlayıcısından sunucu alanı, kontrol paneli ve diğer isteğe bağlı hizmetleri satın alır. Bayi daha sonra bu sunucu alanını kendi müşterilerine pazarlar.

Müşterilere hosting sağlayıcının web sitesinde bireysel giriş hesapları sağlanır ve web sitelerini yönetmek için bu hesapları kullanabilirler. Birçok web hosting hizmeti, müşterilerin ana hosting sağlayıcının arayüzüne giriş yapmak yerine çevrimiçi bir arayüz aracılığıyla kendi sitelerini yönetmelerine olanak tanıyan içerik yönetim sistemlerini de sunar.

Bayiler genellikle yeni müşteriler için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli ek kaynaklar sağlar:

Web tasarım hizmetleri

Alan adı kaydı

Web hosting

Reseller Hosting'in Avantajları Nelerdir?

Bayi hosting’in avantajları aşağıdaki şekildedir:

1. Maliyet

Bayi hosting planları oldukça ucuzdur. Bu nedenle web hosting işine girmek isteyen kişiler için iyi bir seçenektir. Ayrıca, web hosting hizmet sağlayıcısı olmak için genellikle gereken teknolojiyi, altyapıyı ve ekipmanı satın almanız gerekmediğinden işleri basitleştirir.

2. İşe Odaklanın

Bayi hosting’i seçtiğinizde, bir web hosting işi yürütmenin teknik yönleri yerine pazarlamaya odaklanabilirsiniz. Çünkü güncellemeler, sunucu bakımı, bağlantı, güvenlik ve benzeri konularla ilgili tüm görevler, satın alma yaptığınız web hosting hizmetinin sorumluluğundadır.

3. Genişletilebilir Özellikler

Çok fazla trafik alan bir web siteniz varsa veya işletmenizin birden fazla sitesi varsa, bayi hosting size daha fazla sayıda özellik ve alan sağlar. Örneğin, ek hosting planları satın almak zorunda kalmadan sitelerinizin farklı bölümlerini farklı URL'lerde ve farklı sunucularda çalıştırabilirsiniz.

4. Ek Özellikler

Temel hosting planlarına kıyasla bayi hosting daha fazla sayıda özelliğe sahiptir. Web sitesi için kontrol paneli de daha güçlü olur ve sitenizi daha etkili bir şekilde yönetmenizi sağlar. Ayrıca, birçok şirket Cpanel gibi özelliklerin yanı sıra sınırsız SSL sertifikası sunar.

5. Markanızı Oluşturun

Başka bir web hosting hizmeti sağlayıcısının kaynaklarını satıyor olsanız da, bayi hosting kendi kimliğinizi ve markanızı oluşturmanıza olanak tanır. Temel olarak bu, müşterilerin başka bir web hosting şirketinden kiralama yaptığınızı bilmeyeceği anlamına gelir.

6. Gelir Fırsatları

SSL sertifikaları, dedicated hosting, VPS, dedicated IP, alan adı kayıtları gibi ürünler satarak bayi barındırmadan ek kar elde etmek mümkündür.

Reseller Hosting'in Dezavantajları

Bayi hosting çok sayıda avantaj sunabilirken, kullanmaya karar vermeden önce göz önünde bulundurulması gereken bazı dezavantajlar da vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Web Hosting Sağlayıcıya Bağımlılık

Bayi hosting, web hosting sağlayıcısına bağlıdır. Web hosting sağlayıcısı kesinti yaşarsa, bayi ve müşterilerinin web siteleri de kesinti yaşar. Müşterilerinizin web sitelerinin her zaman erişilebilir olmasını sağlamak için güvenilir bir web hosting sağlayıcısı seçmeniz önemlidir.

2. Müşteri Hizmetlerine Zaman Ayırmanız Gerekecek

Bir web hosting hizmeti sağlıyorsanız, bayi hosting olsa bile, yine de müşterilerden gelen soruları yanıtlamaktan sorumlusunuz. Bu soruları doğru yanıtlamak için zaman ayırmazsanız, işinizi mahvedebilirsiniz.

3. Yüksek Zorluk Seviyesi

Bir web sitesini yönetme konusunda uzman değilseniz, bayi hosting’in özelliklerini ve kontrol panellerini zor bulabilirsiniz.

4. Sağlayıcıları Değiştirmek Müşterilerinizi Etkileyecektir

Web hosting sağlayıcınızı değiştirmeye karar verdiyseniz, müşterilerinizden gelen tüm verileri değiştirmeniz gerekir. Bu inanılmaz derecede zor olabilir, bu nedenle özel bir sunucuya veya Sanal Özel Sunucuya (VPS) sahip olmanız önerilir. Özel bir sunucuya veya VPS'ye sahip olmak sağlayıcıları değiştirmeyi kolaylaştırır, ancak işleri daha pahalı hale getirir.

5. Sunucuya Sınırlı Erişim

Çoğu şey için web hosting hizmeti sağlayıcınızdan geçmeniz gerekir, çünkü bayi hosting sunucuya yalnızca sınırlı erişim sunar.

6. Sınırlı Kontrol

Bayi hosting sağlayıcıları genellikle bayilerin sunucu üzerinde sahip olduğu kontrolü sınırlar. Bu, bayinin belirli yazılımları yükleyemeyeceği veya belirli sunucu yapılandırmalarını yapamayacağı anlamına gelir. Bu yüzden müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli kontrol sunan bir bayi hosting sağlayıcısı seçmek önemlidir.

Hosting Bayisi Olup Para Kazanmaya Başlayabilir miyim?

Bir hosting bayisi olabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Sadece herhangi bir web hosting sağlayıcı ortamı hakkında doğru becerilere ve bilgiye sahip olmanız gerekir. Hosting bayisi olmanın ilk adımı, bayi planları sunan bir hosting sağlayıcıdan kendi sunucu alanınızı satın almaktır.

İkinci adım ise, bir hosting şirketi tarafından sağlanan sunucu alanı, bant genişliği ve diğer hizmetleri, kendi web siteniz veya diğer pazarlama yöntemleriniz aracılığıyla bir paket anlaşmasının parçası olarak pazarlamaktır. Bu tür bir işte yeniyseniz ve hosting sağlayıcı ile çalışmak istiyorsanız, istediğiniz hizmeti sunan güvenilir bir hosting şirketi seçmeniz gerekir.

Bayi Hosting Olmak İçin Bir Hosting Uzmanı Olmam Gerekiyor mu?

Bu işte başarılı olmak için bir hosting uzmanı olmanıza veya web hosting ortamı hakkında herhangi bir şey bilmenize bile gerek yoktur. Bilmeniz gereken en iyi şey, web sitenizi veya hizmetlerinizi bayi olarak nasıl pazarlayacağınızdır.

Bu işte başarılı olabilmeniz için yapmanız gerekenlerden bazıları aşağıdakileri içerir:

Çevrimiçi pazarlamanın nasıl işlediğini bilin.

Ürün ve hizmetlerinizi potansiyel müşterilere nasıl pazarlayacağınızı öğrenin.

Web tasarımının temellerini öğrenin, böylece yeniden satış için kendi web sitelerinizi tasarlayabilirsiniz. Ancak hosting sağlayıcınız müşterilerinin kullanımı için standart şablonlar sağlıyorsa, bu sizin için bir avantaj olabilir.

Bayi Hosting Kimler İçin Uygun?

Dijital medya ajansları, web geliştiriciler ve web tasarımcılar reseller hosting kullanabilir. Fakat bayi hosting satın almadan önce aklınızda bulundurmanız gereken şey, en az 10 web sitenizin olması gerektiğidir. Ancak o zaman buradan iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

En İyi Bayi Hosting Hizmet Sağlayıcısı Nasıl Seçilir?

Birçok büyük hosting şirketi bir bayi hosting paketi sağlar, ancak her şey yolunda görünse de, daha derinlemesine araştırma yapmanız gerekir. İlk olarak düşündüğünüz herhangi bir bayi programının sözleşmesini tamamıyla okuyun. Erişilebilir materyalleri inceleyin ve mevcut olabilecek kısıtlamalar hakkında bilgi alın.

Aşağıda en iyi bayi hosting sağlayıcısını ararken göz önünde bulundurulması gereken bazı temel ipuçlarını bulabilirsiniz:

1. Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri, birçok kişinin göz ardı ettiği bir diğer hayati faktördür. Son müşterilerinizin destek için birincil temas noktası kim olacak? Onlara kim yardım sağlayacak? Çoğu bayi hosting şirketi, daha sonra kendi müşterilerini desteklemesi gereken bayilerine yardım sağlar.

2. Web Sitesi Taşıma

Ücretsiz bir web sitesi taşıma hizmeti yeni müşteriler çekmenize yardımcı olabilir, bu nedenle mevcut hosting sağlayıcınızın bunu sunması bir artıdır. Bu noktada satıcı hosting sağlayıcınızın bunu sunduğundan emin olun.

3. Kullanılan Yazılım

Sunucu yazılım mimarisine bakmak ve uygulamalarınızı orada çalıştırıp çalıştıramayacağınızı belirlemek çok önemlidir. ASP komut dosyalarını çalıştırmanız gerekiyorsa bir Windows sunucusu edinmeniz gerekir. Ancak, LAMP yığını (Linux, Apache, MySQL ve PHP) en yaygın seçenektir.

5. E-posta Hesapları

Müşterileriniz için açacağınız hosting hesaplarına e-postanın dahil olup olmadığını veya bunun için ekstra ödeme yapmanız gerekip gerekmediğini sorun.

6. Yedeklemeler

Müşterilerinizin planlarının günlük yedeklemeleri içerip içermediğine veya bunlar için ekstra ücret almanız gerekip gerekmediğine bakın.

Bayi Hosting Planına Neler Dahildir?

Bayi hosting’de aldığınız kaynaklar aşağıdakileri içerir:

cPanel, Plesk Hesapları

SSD Disk Alanı

Sınırsız Alan Adı Hosting

Bant Genişliği

SSL Sertifikası

cPanel + WHM

Softaculous

MySQL DB'leri

E-posta Hesapları

Plesk Onyx 17.x

1-Tıkla Uygulama Yükleyici

Windows Server 2016

Kaynak sınırı web hosting hizmet sağlayıcılarına göre değişmektedir.

19 Oca 2024 - 09:07 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir SAADET Partisinde Kimi Milletvekili Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler