Geçmişten Bugüne Ethereum Fiyatı ve Tüm Gelişim Detayları

Ethereum fiyatı itibariyle Bitcoin’den sonra en değerli kripto para birimidir. 2013 yılında temelleri atılan bu dijital varlık, hazırlık sürecinin ardından ilk olarak 2015’te piyasaya giriş yapmıştır.

Ethereum fiyatı itibariyle Bitcoin’den sonra en değerli kripto para birimidir. 2013 yılında temelleri atılan bu dijital varlık, hazırlık sürecinin ardından ilk olarak 2015’te piyasaya giriş yapmıştır.

Ethereum sahip olduğu teknolojiyle; stake yöntemiyle varlıkların faizle değerlendirilmesi, NFT’lerin saklanması, kullanılması, kripto para ticareti, oyun oynama gibi birçok işleme imkân tanır. Geniş bir kullanım alanına sahip blockchain ağı ile saymış olduğumuz tüm bu işlemlerin dışında da farklı amaçlarla tercih edilebilir. Merkezi olmayan bir web teknolojisi olarak tanımlayabileceğimiz Ethereum; akıllı sözleşmelerin ve herhangi bir merkeze bağlı olmayan uygulamaların oluşturulmasını sağlar. Güvenlikli, açık kaynaklı ve kullanıcılara dağıtılmış yapısıyla dikkat çeken bir bilgi işlem platformu olarak tanımlanması mümkündür.

Ethereum Nedir?

Blockchain teknolojisiyle akıllı uygulamaların çeşitli faaliyetleri sanal ortam üzerinden, herhangi bir merkeze bağlı olmadan ve açık kaynak kodlu bir şekilde gerçekleştiren dijital para birimine, Ethreum adı verilir. Bitcoin’den sonra ortaya çıkmış kripto para birimlerinden biridir ve Ethereum fiyatı bakımından BTC’ye en yakın dijital varlıktır. ERC-721 ve ERC-20 gibi çeşitli token standartlarının oluşmasını sağlamıştır. Blok zincir üzerinde akıllı sözleşme elde edilmesini sağlayan bir blok zincir projesidir.

Ethereum Neden Ortaya Çıktı?

Ethereum en temelde, kripto varlıkların daha kapsamlı ve daha fazla alanda kullanımı adına geliştirilmiş bir blockchain sistemidir. Ortaya çıkmasına dair nedenleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

· Merkezi yapıya bürünmüş herhangi bir hizmet veya aracın, Ethereum kullanılarak bağlı olduğu yapıdan tamamen ayrılması

· Varlık alım- satım işlemlerinde aracılık yapan merkezlerin ortadan kaldırılıp bu işlemlerin daha güvenli bir hal alması

· Decentralized Autonomous Organizations (DAO) yani, merkezi olmayan özerk organizasyonların oluşturulması

· Farklı kripto varlıklarının oluşturulması ve bu noktada Ethereum’a ait olan ERC20 token standartlarından yararlanılması

· Dijital varlıkların sahipliğinin kanıtlanması ve daha güvenli bir şekilde bu işlemin gerçekleştirilmesi

· Çeşitli sanal gerçeklik içeren oyunlarda dijital varlıkların oyunculara ait olması ve bu varlıkların değerinin fiziksel varlıklarla da eşleşebiliyor olması

Temel olarak Ethereum’un ortaya çıkışı, yukarıda saymış olduğumuz amaçlar doğrultusunda gerçekleşmiştir. Gelişen teknoloji ve kripto para birimlerinin hayatımızda giderek daha da fazla yer edinmesiyle birlikte kullanım amaçlarının fazlasıyla genişleyeceği öngörülmektedir.

Ethereum’un Gelişimi

Ethereum, 2015 yılında ilk olarak kripto para borsalarında boy göstermeye başlamış olsa da 2013 yılından itibaren tasarlanmaya başlanmış olan dijital varlıklardan biridir. 2013’ten günümüze dek sürekli olarak çeşitli geliştirmelerle birlikte çok daha geniş bir kapsama yayılmış, aynı zamanda daha çevre dostu bir hale gelmiştir.

Ethereum’un Kuruluşu (2013-2014)

Ethereum Vakfı tarafından açıklanan resmi bilgilere göre Ethereum ilk olarak 2013 yılında hayata geçirildi. Vitalik Buterin tarafından yayınlanan Ethereum Whitepaper belgesine göre, ilk olarak bu dönemde yapısı ve diğer kripto para birimlerinden ayrılmasını sağlayacak olan detaylar belirlendi. Özellikle DApp’ın (merkezi olmayan uygulamalar) oluşturulması adına akıllı sözleşmelerin blockchain aracı olarak nasıl kullanılacağına dair protokoller netleştirildi.

Her ne kadar Buterin, Ethereum’un kurucusu olarak kabul edilse de 2013 yılında kurulum aşamalarında birçok bilgisayar bilimci yer aldı. Özellikle Dr. Gavin Wood ve Charles Hoskinson gibi isimler, Ethereum’un ortaya çıkışı sırasında en çok dikkat çeken isimler oldular.

Gelişim Süreci (2014)

Ethereum’un yazılım geliştirilme süreci 2014 yılında başladı ve Ethereum Switzerland GmbH olarak bilinen İsviçre şirketi bu konuda önemli bir aracılık rolü üstlendi. Akıllı sözleşmelerin blockchain teknolojisine dahil edilmesi fikri, yazılım geliştirme süreçlerinin öncesinde hayata geçmesi gerekiyordu. Bu noktada Gavin Wood, büyük bir özveriyle bu konudaki çalışmaların yürütülmesinde öncü oldu. Nihayetinde bu fikir uygulamaya geçti ancak ölçeklenebilir ve güvenlik gibi detaylar çerçevesinde bazı soru işaretleri bir süre kamuoyunu meşgul etti.

Lansman ve DAO Etkinliği (2014-2016)

Ethereum’un kavramsal olarak kanıtlanması adına Ethereum Vakfı tarafından 18 ay boyunca geliştirilme süreçleri sürdürüldü. Daha sonrasında “Olympic” adı verilen halka açık beta sürümü duyuruldu. Olympic ağı özelinde beta sürümüne erişebilen kullanıcılara stres testi konusunda tespit ettikleri sorunları bildirmeleri adına 25.000 ETH değerinde ödül açıklandı. Bu beta sürecinin ardından resmi lansman gerçekleştir ve Ethereum “Genesis Block” oluşturuldu.

Lansmanın ardından kısa süre içerisinde Ethereum’un protokollerinde de geliştirilmeler yapıldı. Projenin finanse edilmesi adına DAO isimli merkezi olmayan özerk bir kuruluş, toplu satış çerçevesinde 150.000.000 USD civarında bir tutar topladı. Sonrasında ise 50.000.000 USD değerinde DAO token kimliği belirsiz bir hacker tarafından çalındı. Bu durum Ethereum’da yeni bir çağın ortaya çıkmasına neden oldu.

Birleşme Öncesi Büyük Çaplı Geliştirmeler (2017-2021)

DAO hack saldırısının ardından Ethereum blockchain yapısında köklü değişikliklere gitti. Yapılan değişiklikler neticesinde direkt olarak blockchain yapısının, Ethereum üzerine inşa edilmesini kolaylaştıran farklı bir yapı tanıtıldı. Özellikle Ethereum NFT’leri bu dönemde öne çıkan geliştirmelerden bir diğeri oldu. CryptoKitties olarak adlandırılan NFT oyunu, Ethereum blockchain teknolojisi üzerindeki etkinliklerin zirve noktaya çıkmasına yol açtı.

Ethereum 2.0 (2022)

Seneler içerisinde yapılan geliştirmeler ve atılan adımlar neticesinde 2022 yılında Ethereum’un gelişimine dair önemli bir adım atıldı. Beacon Chain ile PoW Block Chain teknolojilerinin birleştirileceği duyuruldu. Bu kapsamda Ethereum, 2022 yılında 15 Eylül sabah saatler 06:43’ü gösterirken PoS zincirine geçişini sağladı. Yapılan bu yükseltme işlemi kripto tarihinin en büyük gelişmelerinden biri olarak kayıt altına alındı. En önemli detaylardan biri ise Ethereum fiyatı ve işlem hızları konusunda herhangi bir olumsuz etkinin olmamasıydı. Aynı zamanda bu geliştirme, Ethereum’un daha uygun ve daha hızlı hal alabilmesi adına önemli bir zemin hazırladı.

Yapılan bu geliştirmenin en önemli dikkat çekici yanı ise Ethereum’un karbon ayak izi konusunda %99,95 oranında verimlilik sağlamasıydı. Özellikle çevreci kitleler tarafından bu durum büyük beğeni topladı. Sağlanan PoS mutabakatı, Ethereum’un en çevre düşmanı kripto yapılardan biriyken birdenbire en çevreci yapıya dönüşmesine neden oldu.

Ethereum Fiyat Geçmişi

Ethereum fiyatı, belirli dönemlerde dalgalanma yaşıyor olsa da geçmişten günümüze dek istikrarlı bir yükselişi gözler önüne serer.

Ethereum’un genel fiyat geçmişine dair detaylar aşağıdaki gibidir:

· Piyasaya sürüldüğü ilk günlerde fiyatı 2 USD civarındayken 2017 yılının Aralık ayının ilk çeyreğinde 500 dolara kadar yükselmeyi başardı. Bu durum 2 yılda Ethereum fiyatı konusunda yaşanan gelişmeyi net bir şekilde ortaya koydu.

· Daha sonrasında tarihler 2018 Ocak ayını gösterdiğinde artık ETH’nin 1400 USD bandına çıktığı görüldü. Sonraki dönemde ise Ethereum cephesinde ciddi bir düşüş trendi meydana geldi.

· Bu noktada küresel anlamdaki ekonomik olaylar ve en temelde pandemi, büyük etkili oldu. 2019 yılında Ethereum fiyatı tüm bu detaylar çerçevesinde 200 doların altına kadar geriledi.

· 2021 yılına gelindiğinde ise geçmişteki 2 yılın acıları çabuk sarmış görünüyordu ve 4800 USD dolaylarında işlem gördüğü dönemlerde oldu.

· Sonrasında ise tekrar bir düşüş trendine girerek 2022 yılının Haziran ayında 1.000 USD’nin altında işlem görmeye başladı.

· 2023 yılında ise kademeli bir şekilde artış göstererek öncelikle 1.500 USD’nin üzerine çıktı. 2023’ün sonlarına gelindiğinde ise 2.300 USD dolaylarında seneyi tamamlamayı başardı.

Ethereum’un geliştirmeleri ve yapısı özelindeki düzenlemeleri halen daha devam etmektedir. Bu nedenle gelecekte değerini koruması ve çok daha üst noktalara çıkması, yatırımcılarının genel beklentileri olarak tanımlanabilir. Ancak kripto para fiyatları üzerine kesin bilgiler sunmak mümkün değildir. Genel olarak piyasa takibi ve analizler kapsamında öngörüler ortaya atılsa da Ethereum’un gelecekte ulaşacağı fiyat seyrine dair ortaya atılan spekülasyonlara inanmamak ve ciddi riskler almamak son derece önemlidir.

29 Ara 2023 - 15:05 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir SAADET Partisinde Kimi Milletvekili Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler