Başkan Urgenç'ten İnsan Hakları Gününde Gazze Vurgusu

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Başkan Urgenç; İnsan hakları evrensel beyannamesinde her şahsın çalışmaya, işini serbestçe seçmeye, adil ve elverişli çalışma şartlarına ve işsizlikten korunmaya hakkı vardır. Herkesin hiçbir fark gözetilmeksizin, eşit iş karşılığında eşit ücrete hakkı vardır. Bu bağlamda “Sendikacılık, aynı zamanda insan haklarını koruma ve yüceltme mücadelesidir.” Bizim mücadelemizde de İnsana yaraşır bir yaşam için mücadele etmek vardır. Tüm İnsan hakları ihlallerine karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Daha onurlu, hakkaniyetli ve erdemli bir yaşam için sendikal istikametimizde hak mücadelemize devam edecek, hakkımız olan daha güzel yarınları hep birlikte inşa edeceğiz. Dedi.

Başkan Urgenç; İnsanı yaşat ki devlet yaşasın! Anlayışı bir İnsan hakkı ifadesidir. Dedi.

Tes. Nevşehir Şube Başkanı Urgenç; Tarih boyunca medeniyetimiz ve kültürümüz insana önem vermiştir. Türkler hükmetme ve yaşam felsefesini İnsanı yaşatma anlayışına temellendirmiştir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın! anlayışında İnsanın temel hak ve özgürlüklerine sahip refah düzeyi yüksek insan şeref ve haysiyetine yakışır bir şekilde toplum için özgür ve hür birey olarak yer alması vardır. Bu bağlamda İnsan hakları evrensel sözleşmesini ilk imzalayan ülkelerden biri Türkiye olmuştur. İnsan hakları ihlallerinin yoğun bir şekilde yaşandığı II. Dünya savaşından sonra dünya devletleri bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasını sağlayan 10 Aralık 1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini yayınladılar. Bugünü İnsan Hakları Günü olarak anlamlandırdılar. İfadelerini kullandı.

Başkan Urgenç açıklamasında Doğu Türkistan ve Filistin'e dikkat çekti.

Tes. Nevşehir Şube Başkanı Urgenç; Herkesin hukuk önünde eşit olduğu, hiç kimse ve zümreye ayrıcalık tanınmayacağı, sosyal devlet anlayışıyla insanı temel alan bir anlayışla sözleşmenin hükümleri yerine getirilirken egemen güçlerin bulundukları yerlerde İnsan Haklarını ihlal eden anlayışları sürdürdükleri de apaçık ortadır. İnsana saygı üzerine temellendirilmiş bir anlayış ile ülkemizde ve dünyada İnsan Haklarının korunduğu bir anlayışın yaşam felsefesine dönüştürülmesi büyük önem arz etmektedir. Öte yanan özellikle Çin’de Doğu Türkistan Türklerinin yaşadığı insanlık dışı muamele İnsan hak ve hürriyetlerine vurulmuş en büyük darbedir. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde #Gazze’de #Filistin’de #Kudüs’te #MescidiAksa’da yaşanan insanlık ötesi katliama dünya vicdanı ses vermelidir.

Bugün İnsan hakları evrensel bildirgesinin yayınlanışının yıldönümünde Filistin'de insan hakları ve onuru ayaklar altında 17 binden fazla masum insan terörist ve katil İsrail devleti tarafından katledildi. Katledilenlerin %70'i sivil, 6 bin'i kadın ve 7 bin'i çocuk. 50 bin yaralı var... Gazze açık hava hapishanesine dönüşmüş durumda. İnsanlığın vicdanı harekete geçmeli bu katliamı durdurmalıdır. İfadelerini kullanarak İnsan haklarına dikkat çekti.

11 Ara 2023 - 10:14 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir SAADET Partisinde Kimi Milletvekili Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler