Online Dil Kursları Sunan Preply’den Türkiye İstihdam Araştırması!

Avrupa’nın ikinci büyük işgücüne sahip olan Türkiye, imalat ve ticaret sektörleriyle istihdamda yeni rekorlar kırıyor.

Online Dil Kursları Sunan Preply’den Türkiye İstihdam Araştırması!
Haber albümü için resme tıklayın

Avrupa’nın ikinci büyük işgücüne sahip olan Türkiye, imalat ve ticaret sektörleriyle istihdamda yeni rekorlar kırıyor. Neredeyse her büyükşehirde bu sektörlerde iş açığı varlığını korurken, istihdam ve işe yerleştirme rakamları da pozitif seyir izliyor. Online yabancı dil kursları platformu Preply, çalışanlara ipuçları sunan yeni incelemesinde Türkiye’nin istihdam şampiyonu şehirlerini ve Türkiye’de geleceğin mesleklerini inceledi.

Almanya’dan sonra Avrupa’nın ikinci en büyük işgücüne sahip ülkesi unvanını taşıyan Türkiye, bu başarıyı her yıl daha ileriye taşıyor. Peki, Türkiye’nin hangi şehirleri, hangi sektörlerde daha çok iş imkanı sunuyor? Türkiye’nin istihdam şampiyonu şehirleri hangileri? Online dil kursları sunan Preply, İŞKUR verilerini inceledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren İŞKUR’un aylık ve yıllık istatistiklerini inceleyen online yabancı dil öğrenme platformu Preply, 34 milyonu aşkın işgücü nüfusuyla Avrupa’nın Almanya’dan sonra en büyük işgücüne sahip olan Türkiye’nin 2022 istihdam karnesini çıkardı. Çalışmaya göre 2022’de Türkiye genelinde 1,4 milyona yakın işe yerleştirme gerçekleştirildi. Bu rakamın 1,38 milyonunu özel sektör oluştururken, 17 bin işe yerleştirme de kamuda gerçekleştirildi. Online dil kursları sunan Preply, Türkiye’nin istihdam şampiyonu şehirlerini açıkladı ve çalışmanın ayrıntılarını paylaştı.

Türkiye’nin istihdam şampiyonu şehirleri belli oldu

İl bazında incelenen rakamlar, Türkiye’nin 2022 istihdam şampiyonunun, 234 bin 344 işe yerleştirmeyle İstanbul olduğunu ortaya çıkardı. İstanbul’da kamu istihdamı oldukça kısıtlı kalırken, İstanbul’u takip eden başkent Ankara, kamuda 11 bin 683 istihdamla Türkiye’nin en çok işe yerleştirme yapılan ikinci şehri oldu. İstanbul ve Ankara’yı sırasıyla İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Adana, Konya ve Mersin izledi.

İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi şehirler sanayinin merkezli olarak öne çıkıyor. Mersin, Antalya gibi şehirler ise hizmet, ticaret sektörleriyle öne çıkıyor. Başkent Ankara’yı da bu listede ikinci sıraya yerleştiren en önemli faktörlerden biri, sanayi ve teknoloji potansiyelinin yanı sıra, kamu sektörü olduğu görüldü. İstanbul 2022’de de Türkiye’nin en çok işe yerleştirme yapılan şehri. Milyonları çeken, dünyanın pek çok ülkesinden yoğun nüfusuyla eğitim, finans, turizm, ticaret ve iş dünyası merkezi olan İstanbul, iş açığının da en yüksek olduğu il.

İstihdam artışının yüksek olduğu şehirlerde işgücü arzı talebi karşılamıyor

Ardahan, Bayburt, Gümüşhane, Kilis gibi iller, Türkiye’nin en az nüfuslu illeri. Tam da bu sebepten 2022’de en az istihdam gerçekleştirilen iller arasında yer alıyorlar. Öte yandan istihdam artışının yüksek olduğu şehirlerde işgücü arzı, talebi karşılamakta yetersiz kalıyor; bu şehirler Türkiye’deki ortalama istihdam artışı rakamının altında bir seyir izliyor. İstanbul’da, bilgi ve iletişim sektörlerindeki istihdamın, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak önümüzdeki 10 yıl içinde %28,4 oranında artması bekleniyor. Ankara ve İzmir’de de benzer bir trend gözlemleniyor. Bu şehirler yüksek öğrenimini tamamlamış nitelikli göç alıyor ve Türkiye’de geleceğin mesleklerine de yön veriyor. İşverenlere göre önümüzdeki yıllarda en çok yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, bilişim personeli, siber güvenlik personeli gibi iş açıkları oluşacak, en çok bu kategorilerde çalışana ihtiyaç duyulacak.

Yabancı dil ve iletişim becerilerine sahip adaylar bir adım öne çıkıyor

İŞKUR tarafından yayımlanan işgücü piyasası verileri işverenlerin beklentilerini de vurguluyor. İşverenlerin beklentileri arasında iyi iletişim becerileri ve yabancı dil başlıkları öne çıkıyor. Zira her işletme bir biçimde uluslararası iş yapıyor. Ya uluslararası iş ortaklarıyla çalışıyor, ya küresel operasyonlar yönetiyor ya da ihracat gibi yollarla yurt dışına ürün ve hizmet satıyor. Bu da akıcı iş İngilizcesi konuşan veya mesleki dil yeterliliği olan çalışanlara duyulan talebi artırıyor. Pek çok büyük şirket dil tazminatı gibi yan haklarla çalışanlarının yabancı dil öğrenmesini de teşvik ediyor.

Sektör fark etmeksizin, yabancı dil öğrenmek çalışanlara işgücü piyasasında rekabet avantajı sağlıyor. Preply, kullanıcılarının dil konusundaki potansiyellerini açığa çıkarmak misyonuyla “50 dilde 32 binden fazla öğretmeni bir araya getiriyor. Bunu yaparken pratiği öncelemek, dil öğrenmenin sanıldığı kadar zor olmadığını vurgulamak ve herkesi dil öğrenmeye cesaretlendirmek için çalışıyor. Platformda online İngilizce dersi, online Fransızca dersi, online İtalyanca dersi,

online İspanyolca dersi gibi pek çok seçenek bulunuyor. Başarılı bir kariyerin ön koşuluna dönüşen dil öğrenme ve profesyonel dil becerileri kazanma süreçleri, Preply’nin kullanıcı dostu platformu sayesinde kolaylaşıyor.

02 Ara 2023 - 11:04 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir SAADET Partisinde Kimi Milletvekili Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler