NASA'nın Küresel Ortaklarla Aya Dönmek İçin Kampanya Başlattı

Ay, Dünya'nın geçmiş ve geleceğinin temel bir parçasıdır - bize kendi gezegenimiz hakkında daha fazla bilgi verebilecek uzay aktivitesini ve bilimsel hazineleri desteklemek için değerli kaynakları barındırabilecek dünya dışı bir konum. Amerikalılar neredeyse 50 yıl önce yüzeyinde yürüdüler, ancak bir sonraki ay keşif dalgası temelde farklı olacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Ay, Dünya'nın geçmiş ve geleceğinin temel bir parçasıdır - bize kendi gezegenimiz hakkında daha fazla bilgi verebilecek uzay aktivitesini ve bilimsel hazineleri desteklemek için değerli kaynakları barındırabilecek dünya dışı bir konum. Amerikalılar neredeyse 50 yıl önce yüzeyinde yürüdüler, ancak bir sonraki ay keşif dalgası temelde farklı olacak.

Ticari ve uluslararası ortakları içeren yenilikçi görev kombinasyonları sayesinde NASA'nın robotik ay yüzeyi görevleri, 2020 gibi erken bir zamanda başlayacak, ay kaynaklarını bilimsel olarak anlamaya odaklanacak ve ay yüzeyini sürekli bir insan varlığı için ay oksijeninin kullanımını içerecek şekilde hazırlayacaktır. ve gelecekteki ay araçları için hidrojen. Ay yüzeyi, Mars ve diğer destinasyonlarda gelecekteki insan misyonlarına hazırlanacağımız çok önemli bir eğitim alanı ve teknoloji gösteri test alanı olarak da hizmet verecek.

Görevinin başlangıcından bu yana, NASA'nın Lunar Reconnaissance Orbiter'ı (LRO) ayın yüzeyini etkileyen nesneler görüntülemiştir . Bu tür gözlemler bilimsel olarak ilgi çekici çünkü NASA'nın, su ve diğer uçucu maddelerin, ay kutuplarının yakınındaki kalıcı gölgeli kraterlere nasıl taşınabileceğini anlamak için kullanılan modelleri test etmesini ve kısıtlamasını sağladı.

Önümüzdeki aylarda, ilk İsrail uzay aracı Ay'a inecek ve NASA ile ortaklık bunu mümkün kıldı. NASA, görev sırasında yalnızca LRO ve iletişim desteğinden gelen gözlemlere yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda İsrail topraklarında uçacak bir lazer retroreflektör geliştirdi.

Geçtiğimiz ay, NASA, LRO LAMP aletini kullanarak ay topraklarında yer alan Chang'e 4 iniş pili imzasını görme ihtimalini araştırmak için Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) ile görüşmelerde bulundu. NASA, bazı nedenlerden dolayı, NASA LRO'nun yörüngesini iniş sırasında en uygun konumda olacak şekilde ayarlayamadı, ancak NASA hala inişten hemen sonra tüyleri tespit etmekle ilgileniyordu. Bir uzay aracının inişi sırasında ay tozunun nasıl dışarı atıldığına dair toplanan bilim gelecekteki misyonları ve ay yüzeyine nasıl ulaştıklarını bildirebilir.

Çin inişinden bu yana, LRO enstrümanları şu anda analiz edilen verileri topluyor . LRO'nun Chang'e 4 iniş sahasını 31 Ocak'ta Chang'e 3'te yapılanlara benzer şekilde görüntülemesi bekleniyor . Bu koordinasyon faaliyetinden kaynaklanan herhangi bir önemli bulgular 56 küresel araştırma topluluğu ile paylaşılacaktır olduğu NASA ve CNSA kabul etmiş inci Viyana, Avusturya Dış Mekan toplantının Barışçıl Kullanımı BM Komitesi'nin Bilimsel ve Teknoloji Alt Komitesi toplantısı oturumunda , 11-22 Şubat 2019. Bu etkinlikle ilgili tüm NASA verileri halka açıktır. İdare ve Kongre rehberliğine göre, NASA'nın Çin ile olan işbirliği şeffaf, karşılıklı ve karşılıklı olarak faydalıdır.

Ticari tarafta, NASA Kasım ayında, dokuz ABD şirketinin artık ay yüzeyine NASA teslim hizmetleri için teklif vermeye uygun olduğunu açıkladı. Bu şirketler, NASA'yı ve diğer müşterilerin yüklerini ay yüzeyine taşıyacak robotik arazileri geliştirecek ve inşa edecek.

NASA, aya sürdürülebilir şekilde geri dönme planına çalıştığı için, hem ticari hem de uluslararası ortaklarla işbirliği yapmak kritik öneme sahip olacak. Bu yaklaşım, güneş sisteminde insan genişlemesini sağlayacak ve Dünya'ya yeni bilgi ve fırsatları geri getirecektir.

Tabikide burdan bunuda söylemek istiyorum yeni Teknolojinin gelişmesi ile bu sefer NASA'nın Ay'a çıkıp çıkmadığı komplo teorilerinide ortaya çıkartacak.

Haber: Muhammed Mustafa Özdemir

24 Ocak 2019 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Nevşehir Markaları

CT Haber, Nevşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket Nevşehir İçin Hangi Milletvekili Daha Çok Çalışıyor ?