Tüm Eğitim Yöneticilerini Sınavdan geçmeli

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-İş Sendikası Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, Milli Eğitim Bakanlığının tüm eğitim yöneticilerini sınavdan geçirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Büyütmek için resme tıklayın

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-İş Sendikası Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, Milli Eğitim Bakanlığının tüm eğitim yöneticilerini sınavdan geçirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Demir, “21.06.2018 tarihinde yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Değişikliğe göre MEB yazılı sınavları ÖSYM’ye de yaptırabilecek, yazılı sınav konuları arasına 35 puan ile Eğitim Bilimleri ekledi ve yazılı sınavın görevlendirmede etkisi yüzde 60’dan yüzde 80’e çıkarıldı. Böylece sözlü sınavın etkisi yüzde 20’ye inmiş oldu. Bu değişiklikler olumlu görünse de yazılı sınavdan yüz tam puan alan bir adayın sözlü sınavda 59 puan verilerek sistem dışına alınabileceği unutulmamalıdır. Bakan Ziya Selçuk’un mülakatlarda eleme olmaması noktasında en azından bugüne kadar hassas olduğu görülüyor fakat mevzuat niyetlere ya da kişilere göre değil kamu işleyişine göre hazırlanmalı ve bakan değişimi durumu etkilememelidir. Kaldı ki özellikle 2014 yılında bir gecede yapılan yönetici kıyımı sonrasında yapılan atamalar eğitimi adeta felç etmiştir. İşin ehli olmayan liyakatsiz yöneticilerin elinde bulunan okullarımızda sorunlar bitmemektedir. MEB küçük bir çalışma yaparak en basitinden 2014 sonrası ve öncesinde okul içi ve yönetimsel sorunlardan kaynaklı açılan soruşturma sayılarını karşılaştırsa gerçeği daha net görecektir. Bu nedenle sözlü sınav sevdasından vazgeçilsin ve bugün görevde olan tüm yöneticiler de ÖSYM tarafından yapılacak yazılı sınavdan geçirilsin. Elbette ki liyakati ölçmenin tek kriteri yazılı sınav değildir ama sözlü sınav hiç değildir” dedi.

12 Ocak 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?