Tarım Danışmanı Yeşil'den Bağlarda Toprak İşleme Uyarısı

Ürgüp Ziraat Odası Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Birimi Tarım Danışmanı Emre Yeşil Bağlarda Toprak İşleme hakkında bilgi verdi.

Ürgüp Ziraat Odası Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Birimi Tarım Danışmanı Emre Yeşil Bağlarda Toprak İşleme h

 Tarım DanışmanıYeşil konuşmasında;

"Bağ topraklarını işlememizdeki amaç, yabancı otların yok edilmesi ve bağ toprağının iyi bir şekilde havalanmasının sağlanmasıdır.
Bağ bozumundan sonra bağlarda 20-25 cm derinliğinde bir sonbahar toprak işlemesi yapılmalıdır. Bu işleme ile hasatta çiğnenen toprağın kabartılarak kış yağışlarından azami faydanın sağlanmasına çalışılır. İlkbahardaki toprak işlemesindeki amaç ise yabani otların yok edilmesi ve toprağın kabartılmasıdır.
Genç bağlarda ilkbahar toprak işlemesi ile beraber boğaz köklerinin temizlenmesinde de yarar vardır. Yaz aylarında bağın otlanma durumuna göre birkaç kez çapalama yapılmalıdır.
Bağlarda Gübreleme
Bağlara verilebilecek gübre miktarı cinsi iklim, toprak, anaç, üzüm çeşidi ve sulama gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir. Bu yüzden
gübre uygulamadan önce mutlaka yaprak ve toprak analizlerinin yaptırılması gerekmektedir.
Bağlardaki çiftlik gübresi üç yılda bir dekara 3-5 ton arasında sonbaharda verilmeli ve hemen toprağa karıştırılmalıdır
Bağlarda Değişik Dönemlerde Gübreleme
Tesis Gübrelemesi: Fidanların dikimi esnasında sadece fosfor ve potas uygulamasını içerir.
Genç Bağların Gübrelenmesi: Dikim yılını takiben ilk 3 yıl yapılan gübrelemedir. Azotun yarısı şubatta yarısı nisanda, fosfor ve potasyum ise sonbaharda verilir. Gübre gövdeden 30 cm
uzakta 15 cm derinlikte açılan bantlara verilir.
Verimli Bağların Gübrelenmesi: Verim çağındaki asmalarda uygulanır. Azot ve fosfor uygulamaları öne çıkmaktadır.
Bağlarda Sulama
Her ne kadar yıllık yağış toplamı 500 mm civarında olan yerlerde sulanmadan da bağcılık yapılabileceği belirtilmişse de yazın çok kurak geçtiği yerlerde imkan bulunursa bağların sulanması gereklidir. Bağa verilecek su miktarı iklime, toprağa ve çeşide göre değişiklik gösterir. Toprağın üstten 60-70 cm’lik bölümü suya doymalıdır. Bunu anlayabilmek üzere sulama yapıldıktan hemen sonra bir demir çubuk toprağa batırılmalı ve rahatça ilerlediği derinlik suyun işleme seviyesi olarak kabul edilmelidir. Bu ilk 60 cm’lik katmanda kuruma varsa ya da sabah saatlerinde yapraklarda pörsüme ve solma başlamış ise sulama zamanı gelmiş demektir.
Yurdumuzda en çok kullanılan yöntem
karık usulü olmakla birlikte son yıllarda damla sulama sistemleri de ön plana çıkmaktadır. Damla sulamada dikkat edilecek husus damlatıcıların asma gövdesine çok yakın olmaması gerektiğidir. İlk yıllar damlatıcılar asmalara 50 cm aralıklarla sonraki yıllarda ise 1 m aralıklarla yerleştirilebilir." ifadelerini kullandı.

08 Kas 2023 - 08:01 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir SAADET Partisinde Kimi Milletvekili Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler