İHH Nevşehir, Gazze Yararına Kahvaltı Programı Düzenlenecek

13 Ekim Cumartesi günü saat 11:00'de Monza Düğün Salonunda Migros Yanı  gerçekleştirilecek olan Hanımların katılım sağlayacağı programdan elde edilecek gelir. İsrail kuşatması altında inleyen Gazzeye gönderilecek.

Büyütmek için resme tıklayın

İHH Nevşehir tarafından Gazze yararına kahvaltı programı düzenlenecek. 13 Ekim Cumartesi günü saat 11:00de Monza Düğün Salonunda Migros Yanı  gerçekleştirilecek olan Hanımların katılım sağlayacağı programdan elde edilecek gelir. İsrail kuşatması altında inleyen Gazzeye gönderilecek.

İHH Nevşehir Başkanı Baki Öncel İHH Nevşehir Kadın Kollarınca düzenlenecek kahvaltı programına tüm hayırsever hanımların katılımını beklediklerini kaydetti.

İşgalci İsrailin saldırıları ile Gazzede yaşam her geçen gün daha da zor koşullara ilerliyor. Abluka ambargo baskı ve saldırılar altında yıllardır topraklarına sahip çıkmaya çalışan Gazze halkı acil insani yardım bekliyor.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan İHH Nevşehir İnsani Yardım Derneği Başkanı Baki Öncel Mısır cunta yönetimi ve işgalci İsrailin 2 milyon Müslümanın yaşadığı Gazzeyi adeta açık hava hapishanesine çevirdiğini bu zulmü ise insanlığın görmezden geldiğini belirtti.

Uluslararası mekanizmaların acilen Gazze için harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Öncel şunları söyledi

2 milyon nüfusu ile yüzölçümüne göre dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalışıyor. Mısır ve işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirmeleri Gazzede hayatı durdurma noktasına getirdi. Gazze Şeridine uygulanan kara hava ve deniz ablukası 12. yılında artarak devam ediyor. Bu abluka Gazze Şeridinde yaşayan 2 milyon Filistinliyi hedef almış durumda. Abluka 2006dan bu yana arkasında 4.631den fazla şehit ve 21.426 yaralı bıraktı. Bu saldırılar ve işgal planları sebebiyle toplam yerleşim birimlerinin 77sine denk gelen 292.502 ev yıkıldı veya zarar gördü.

Gazzede ambargo abluka ve saldırılara bağlı olarak yaşanan sosyal çöküntü hayatın her alanında hissedilmektedir. Ekonomik sıkıntılar altyapı sorunları ve yaşanan kısıtlamalar özellikle sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli problemler ortaya çıkarmaktadır. Gazzelilerin içinde bulunduğu ve en acil şekilde çözülmesi gereken sorunlar her geçen gün ağırlaşmaktadır.

Şehirde temiz içme suyu problemi büyük boyuta ulaşmış durumda. Gazzede su kirliliği yüzde 95 seviyelerine ulaşmıştır. Çocukların 40ı yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları yaşamakta. Abluka nedeniyle düzenli yardım alamayan yardıma muhtaç durumdaki 17.000 yetim çocuk büyük mağduriyetler yaşamaktadır.

Gazzenin sosyal ve ekonomik kurumlarının işleyebilmesi için gerekli olan özellikle enerji yakıt ilaç ve gıda malzemesi gibi birçok ürünün abluka nedeniyle bölgeye alınmaması sonucu Gazzedeki insani kriz her geçen gün derinleşmektedir. Zaten bölgedeki kötü olan insani durum 2018in ilk aylarından itibaren daha da kritikleşmiştir. İsrail ablukası sebebiyle Gazzede hayatın çeşitli alanlarında tam bir çöküş yaşanmaktadır.

Ekonomik ve sosyal krizlerin başlıca sebeplerinden biri olan elektrik yokluğu Gazzede son yıllarda görülen en temel sorunlardan biridir. Yıllardır devam eden ve günde 20 saate kadar varan elektrik kesintileri Gazzede hayatı doğrudan ve dolaylı olarak oldukça zorlaştıran belki de en önemli krizdir. İsrailin sistematik bombardımanları sebebiyle Gazzedeki fabrikaların 80i kapanmıştır. Gazzede elektrik açığı yüzde 65 seviyelerine ulaşmıştır. Memurlar ise maaşlarının büyük bir kısmını alamamaktadır ve ekonomik krizden dolayı iş yerlerine yürüyerek gitmek zorunda kalıyorlar. Bölgede alım gücünün düşmesinden dolayı insanlar çok zor şartlar altında yaşamak zorunda kalıyor. Gazzede gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 60dayken yoksulluk altında yaşayanlar yüzde 65 aşırı yoksulluk yüzde 30 yardımlara bağımlılık ise yüzde 80lerdedir.

Abluka altında zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanlar dışarıdan gelecek yardımlara ihtiyaç duyuyor. İlaç tıbbi malzeme içme suyu ve mazot gibi ihtiyaçların karşılanabilmesi için  dışarıdan yapılacak nakdi yardımlar çok önem arz ediyor. Gazzede sağlık alanında yaşanan sorunlar da Gazzeyi yaşaması zor bir yer haline getiriyor. Şu anda Gazzede ilaç açığı yüzde 45 tek kullanımlık tıbbi malzeme açığı yüzde 26 bozuk cihaz sayısı ise 350dir. Kanser hasta sayısı 17 bin 530 olurken yeterli ilaç bulunamadığından bir çoğuna müdahale edilememektedir. Bir çok tıbbi malzemeye ulaşılamadığı için 4 bin civarında ameliyat ileriki tarihlere ertelenmiş ama ne zaman yapılacağına dair bilgi yoktur.

Öte yandan unutmamak gerekir ki Birleşmiş Milletler raporlarında eğer ablukayı hafifletmek için bir şeyler yapılmazsa Gazzenin 2020ye kadar yaşanamayacak bir yere dönüşeceğivurgulanıyor.

Filistin Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre Mart 2018den bu yana devam eden barışçıl Büyük Geri Dönüş Yürüyüşünde şu ana kadar İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucunda 190dan fazla sivil şehit olurken 427 kişi de ağır yaralandı. Saldırılar sonucunda bir çok kişi sakat kaldı. Saldırılar sonucunda toplamda 19.640 kişi zarar gördü. İşgalci İsrail askerleri silahsız sivillere çocuklara ve kadınlara gerçek mermiler kullanmış gazetecileri öldürmüş kalabalığın üzerlerine gaz ve duman bombaları atmıştır.

Bugün burada ve tüm Türkiyede Gazze dostlarıyla birlikte Siyonist İsrailin bu hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Gazze sevdalıları olarak tüm bu hakikatleri haykırmaya devam edeceğiz. Her geçen gün Filistindeki zulmünü artıran İsraile karşı bizler de mücadelemizi sürdüreceğiz.

Acilen bütün İslam ülkeleri Gazzeyi gündemlerine almalı ve bölgeye ablukanın kalkması ve insani yardımın girişine izin verilmesi noktasında çaba sarf etmelidir. Ülkemiz bu konuda öncülük etmelidir. Necip milletimizin yıllardır olduğu gibi Gazzelilere olan desteği her anlamda sürmeli ve yardımlar artırılmalıdır.

Son olarak Türkiyeyi uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrailin attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya ve tüm Gazzeli kardeşlerimize yardıma çağırıyoruz diye konuştu

10 Ekim 2018 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?