Nevşehir’de Makam Aracı Saltanatını Bitirse Bitirse Vali Aktaş Bitirir !

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, tüm kamu kurum ve kuruluşları, Belediyeler ve İl Özel İdarelerinden 14 Eylül´e kadar sahip oldukları ve kiraladıkları araçların envanterini istemiş idi.

Haber albümü için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, tüm kamu kurum ve kuruluşları, Belediyeler,Kamu kurumları ve İl Özel İdarelerinden 14 Eylül´e kadar sahip oldukları ve kiraladıkları araçların envanterini istemiş idi.

Müspet bir adım olsa da Kamu kurumlarında yaşanan araç israfı ve harcama kapasitesinin israfı, önü alınamaz derecede başını almış gidiyor, düzelir gibi de durmuyor. Ülkemizin ekonomik sıkıntılar yaşadığı bu zor günlerde, başta Valiler olmak üzere tüm yöneticilerimize büyük görev düşüyor.

Bu durumda devlet oldukça ciddi adımlar atıp halka bu konuda müsrif olmadığını uygulamada göstermelidir. 

Halkı geçim sıkıntısı ile mücadele ederken kamuda da tüyü bitmemiş yetimlerin ve hatta doğmamış çocukların, kısacası yarınlarımızın hakkının olduğu, kamu mallarının tasarrufunda dikkat etmek gerek. Kemer sıkması gereken sadece sesi çıkmayan gariban halk olmamalı.

237 sayılı Taşıt  Kanununa baktığımızda kimlere araç tahsis edildiği, hangi makamların araç kullanabileceği açık ve net bir şekilde belirtilmiş iken; kamu kurumlarında her şube müdürünün, her il müdürünün, hizmet aracı olarak kiralanmış araçları makam aracı olarak kullanmaları ile veya kamunun kendi envanterindeki araçları ile öğle yemeğine gitmeleri, sabah şoförün evden almaları akşam eve bırakmaları ekonomimizin bu zor günlerinde hiç de hoş görünmüyor.

VATANDAŞ TASARRUF YAPSIN SİZ KAMU KURUMUNDA KEYF YAPIN ! 

Nevşehir'de geçtiğimiz günlerde CT haber olarak ilginç bir olaya daha denk geldik. Nevşehir Kamu Kurumunda müdürler bir birlerine çay içmeye gittikleri zaman bile makam arabaları ile hemde ayrı ayrı 3 makam aracı ile ziyaretler gerçekleştiriyorlar. Özel işleriyle kullanmayıp tasarruf yapması gereken kamu kurumu müdürleri birbirlerini çay içmeye ziyaret ettikleri zamanda bile makam araçlarını kullanıyorlar.  

Nevşehir’de ise Müdürlerinin kurumlarının başında yazan “Özel” kelimesini yanlış anladıkları görülüyor. Mesela; sabah evden özel şoför alıyor, öğle yemeğine eve götürüyor, şoför yemeğe gidip tekrar mesai saatinde müdürü evden alıyor, akşam tekrar eve bırakıyor vs… derken, Bir Müdürün Makam aracı gün içinde hiç yapmasa özel hizmetine 8 sefer yapıyor, 10 km olsa günlük en az 80 km eder. 

Şöyle kaba bir hesap ile 1 Müdürün Makam aracı masrafı = şoför maaşı ve diğer ödemeleri + araç amortismanı + araç bakım maliyeti + yakıt toplamı 12-13 bin lirayı geçiyor. 15 - 20 Müdür olsa siz hesaplayın israfın boyutunu… 

Türkiye´de yaklaşık 115 bin kamu aracı olduğu ifade ediliyor, buna karşın Fransa´da 2 bin, İtalya´da da 29 bin araç var. Avrupa´nın makam araçları olarak en yoğun ülkeleri Fransa ve İtalya olduğu için verilerde bu iki ülke esas alınmış.  Dolayısıyla; tüm tasarruf genelgelerine, önlemlerine rağmen Türkiye´deki bu israfın halkın ve basının diline pelesenk olması çok da anormal olmasa gerek. 

Bu konunun Nevşehir Valimiz İlhami Aktaş’ın da gözünden kaçtığını düşünüyor, hatırlatmak ve dikkatine sunmak istiyoruz.

 

08 Ekim 2018 Nevşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 453 50 40
Reklam bilgi

Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?