NEVÜ'deki Enkazı Kim Temizleyecek?

NEVÜ Rektörü Semih Aktekin ve ekibinin yıllardır yürüttüğü Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesindeki Yönetim anlayışı artık iyice rayından çıkmış durumda. Kin ve garez iddiası ile insanların haklarını vermeyen yönetim yine mahkeme salonlarında...

Büyütmek için resme tıklayın

NEVÜ Rektörü Semih Aktekin ve ekibinin yıllardır yürüttüğü Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesindeki Yönetim anlayışı artık iyice rayından çıkmış durumda. Kin ve garez iddiası ile insanların haklarını vermeyen yönetim yine mahkeme salonlarında...

Gelenin gideni arattığı Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğünde göreve gelen ve geldiği dönemde hayata bakışı ile çok şeyin değişeceği yönünde ümit beslenen Semih Aktekin'in şimdiye kadarki en acımasız ve akraba, dost, siyasetdaş ve ticari bakış açılarıyla yönetilen dönemler olarak Nevşehir tarihindeki yerini alıyor.

Eğitim sendikalarından sonra hakları verilmeyen personeller tarafından “KİN VE GAREZ!” iddiasıyla bir çok kamu davası açıldı. Görevden el çektirilen bir çok akademisyen teker teker göreve dönerken Rektör Semih Aktekin'in kişisel garezi yüzünden işlerinden ettiği bir çok kişi devletten tazminat aldı. 

AKADEMİSYENLER MUTSUZ VE HUZURSUZ

NEVÜ Rektörü ve ekibinin bir çok akademisyen, doçent, profesör ve öğretim görevlisini yıldırmak için bir çok konuda mobing uygularken elde ettikleri özellikle akademik kadroları vermeyerek intikam alma yolunu seçerken bu hak mağdurlarının hem maddi hem de manevi olarak büyük bir kayıp yaşamasına sebep olmaktalar.

HABERLERİMİZE YAPILAN YORUMLAR ASLINDA HERŞEYİ GÖSTERİYOR

Yıllardır doçentlik ve özellikle profesörlük hakkını elde etmesine rağmen kadro açmayarak ünvanlarının almalarına engel olan üniversite yönetimi ayrıca bu ünvanlar alındığında hak mağdurlarının elde ettikleri ünvanlarla bölümlerinde bölüm başkanı, dekan gibi haklar elde etmelerinin de önüne geçmiş olmaktalar.

Özenle seçtikleri bölümlerde ve yine belirli isimlere kadrolar açılırken hem öğrencisi az olan bölümlerde hem de bir çok profesörün bulunduğu bölümlerde ilan açılırken hiç profesör bulunmayan bölümlerde hak elde eden isimlerin yıllardır kadrolarını açmayarak elde ettikleri özlük haklarına da engel olmuş oluyorlar.

Bunun yanında özellikle vekil dekan olarak atanan isimlerin ne kadar döner sermayeden para aldıklarının da açıklanması bekleniyor. Profesör ünvanı verilmeyen ve profesör bulunmayan bölümlere hangi bölümlerden dekanların atandığı ve rektörlükle olan yakınlıklarının da yine irdelenmesi gerekiyor.

Hiç öğrencisi olmayan kaç bölüme kaç akademik kadro açıldığı da mevcut Rektör Semih Aktekin tarafından cevaplanmayı beklenen soruların başında geliyor. Üniversite hakkında yerel , ulusal hatta sosyal medyada çıkan bir çok konuda hakkında daha bir kere bile olsa basın açıklaması yapmaktan çekinen Rektör Semih Aktekin'in yarın çekip gitmesi durumunda kalan enkazı temizlemenin çok zor bir hal alacağı gözüküyor.

NEVŞEHİR'İ SİYASİLER Mİ YOKSA REKTÖR MÜ YÖNETİYOR

Eğitim anlamında git gide düşüş gösteren Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesindeki bu durumuna düşmesinin baş müsebbibi olan Semih Aktekin ve ekibinin eğitim camiasında açmış oldukları kara deliği tespit edecek olan Nevşehir Milletvekilleri Süleyman Özgün , Emre Çalışkan ve Filiz Kılıç'ın şehri ne kadar düşündüğünün de ortaya çıkacağı bir çok konu ile birlikte bu konuda da kolları sıvaması bekleniyor.

17 Eki 2023 - 12:48 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Cesur ve Tarafsız Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Cesur ve Tarafsız Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Cesur ve Tarafsız Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Cesur ve Tarafsız Haber değil haberi geçen ajanstır.

16

Öğr - ders kayıt sisteminiz hala çalışmıyor, ders kayıtlarımız hala eksik, bazı derslerde yoklama listesinde adımız hala çıkmıyor, neredeyse dönem ortası oldu nasıl iş ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 13:46
15

Haklının Yanında - Bu olaylar Mazhar Bağlı zamanında başladı bunu herkes biliyor, soruşturmalar sümen altı yapıldı deniliyordu, yaptıklarının cezasını çekmeyenler de işlem yapılmayanlar da bunun hesabını Allah katında verecekler!!! Okullar, bankalar ne çabuk unutuldu???

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 19 Ekim 12:05
14

Ayıboğan - aman işte klasik Nevşehir hikayeleri sahipsizlik dizboyu dışardan gelen adam kadar kıymetli bir ritüel yok başka şehirde de yok

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 10:30
11

Kin Ve Garez - Haberde yazanları bizzat yaşayan biriyim. Haksız bir şekilde verilen disiplin cezası, hem yerel hem de bölge mahkemesi tarafından iptal edildi, 3 yıla yakın bir süredir profesörlük kadrosu için bekliyorum, bu üniversiteye 22 yıldır hizmet ediyorum, bu mu olmalıydı karşılığı… sebep ne? Yanlış ve haksız kararlara karşı çıkıp doğruları savunmak… başka hiçbir sebebi yok. Tam bir kin ve nefretle karşı karşıya kalıyorum ve ben bu kadar süredir kadro beklerken benim anabilimdalına dışarıdan emekli bir doçent için kadro açılıyor… en acısı da kimse bu haksızlıklara dur demiyor..

Yanıtla . 7Beğen . 5Beğenme 18 Ekim 18:54
13

Önce Saygı - @Kin Ve Garez 11 nolu yoruma cevabı: Makamda akşam raporu veren pek muhterem eğitimci akademikler ve rektör yardımcıları istedikleri gibi manipüle edebiliyorlar ise ve hatta senato üyeleri "böyle olmaz" diyemiyor ise, söylenecek söz yok demektir. şu yönetici profillerine bakın, sesi çıkmayan ve istenilenleri sorgulamadan yapan tipler özellikle idareci olarak seçiliyor. Sonuç ?

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 18 Ekim 21:58
10

Atama Kriteri - Rektör istediklerini doçent, profesör olarak atadı, şimdi istemediklerini atamamak için atama yönergesini değiştiriyor. Bu resmen kin ve garez kurnazlığıdır. Senato üyeleri de benle uğraşırlar şimdi diyerek sesini çıkaramayıp, korkularından kabul etmişler maalesef. Bir akademisyen rektör kendinde olmayanı başka bir akamisyenden niye ister?

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 18 Ekim 13:24
12

Utanmak Nedir - @Atama Kriteri 10 nolu yoruma cevabı: En trajikomiği de SSCI yayını olmayan senato üyelerinin, yine çalışma arkadaşlarının (!) doçent ve profesör olarak atanabilmeleri için SSCI şartının koyulmasına oy birliği ile "EVET" demeleri (?) ve hatta bazı bölümlerde doktor öğretim üyesi olarak 1 yıllığına bile yeniden atanabilmek için SCI yayın şartının getirilmesi (?) Peki bugün atama şartlarını sağlayanlar, 2 ay sonra bu yeni kriterleri sağlayamazsalar ne olacak? Allah aşkına kendinizde misiniz, yoksa (aman görevden almasın diye) gözünüzü makam bu kadar mı kararttı (?) Senatoda onaylanan yeni kriterler çoğu bölümde paylaşılmadı bile. Daha üniversitenin çoğunluğu görmedi bunları, bilmiyor insanlar (?)

Yanıtla . 6Beğen . 3Beğenme 18 Ekim 21:52
09

Avanoslu - Yazık memleketin haline ,her taraf çürük elmayla dolmuş.

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 17 Ekim 23:13
08

Nevşehir Turkbey - Nevşehir'e sanayi gerek turizm yatırımları gerek gerçekten nevşehir sevdalısıysan seçim vaadi olan projeleri sor. Bürokratlar la uğraşma hizmet talep et

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 17 Ekim 21:43
06

Muallim - Sayin Semih Aktekin; lütfen gittiginiz Çin'den geri gelmeyin..birazda ordaki univetsitelere level atlatın!!

Yanıtla . 6Beğen . 3Beğenme 17 Ekim 20:50
05

Yalaka Düzeni - Rektör kadar, ona olayları farklı aksettiren yanlış bilgilendiren yardımcıları, danışmanları ve akşamcı tayfası da bu haberdeki yanlışlara ortaktır. Şimdi üniversitenin atama kriterlerinin değişeceği, senatodan çıktığı ve yök te onay da olduğu konuşuluyor. Ve onaylandığı zaman da geçerli olacak. Eyyy rektör yardımcıları, senato üyeleri ve koca koca dekanlar müdürler bunu nasıl kabul ettiniz. Kimler bu kriterlerdeki değişimden mağdur olacak, tartışıldı mı, kimlerden görüş alındı!? Atama için ssci yayın istemek nedir? Rektörün ve rektör yardımcısının kaç SSCI sı var, derler ?? bilim insanlarını beğenmemek için atamamak için bahane uyduruyorsunuz. Adamınız değilse, taşlıyorsunuz. Adamınızında da eşini akrabasını atıyorsunuz.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 17 Ekim 18:20
04

Senatoo - Siz Yakında atama kriterlerini değiştiğinde görün?!?

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 17 Ekim 16:50
03

Yazık Oldu - Rektör kendi İstediğine doçentlik ve profosörlük kadrolarını veriyor, sevmediği insanlara vermiyor. Bu bazen hemşehri olur, bazen yakini olur, bazen konuşmayan sevdikleri olur. Oysa bu kadrolarda yükselme yapacak akademisyenlerin atamaları Nevşehir Üniversitesinin atama ve yükselme yönetmeliğindeki kriterlerdir. Bu kriterlerin dışında rektörün şahsi duygu ve düşüncelerini işine karıştırması doğru mudur? Bu bir rektöre bir bilim insanına yakışır mı? Bu ne akla ne vijdana sığmaz. Yazıklar olsun senin gibi rektöre.

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 17 Ekim 16:45
07

Yılmaz - @Yazık Oldu 03 nolu yoruma cevabı: yürüttükleri soruşturmalarda ısmarlama rapor yazan sözde profesörlerin hiç mi günahı yok?

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 17 Ekim 21:01
02

Akıl Ve Vijdan Sahibi - Nevşehir Üniversitesi Rektörü verilen görevini resmen kötüye kullanıyor, kin ve garezle devlet kurumu yönetilemez. Rektörlük makamında oturanların hak, adalet ve merhamet içinde olması gerekir. Olayları kişiselleştirerek şahsi kin ve garezle akademisyenlerin hak ettiği doçentliğini profösörlüğünü vermemek de nedir. Cumhurbaşkanı, YÖK başkanı ve milletin vekileri geregini yapacaklardır inşallah. Bu kadar kibir gurur garez olmaz, o makamlar da kibir gurur garezle yönetilemez, Allah ıslah etsin.

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 17 Ekim 16:33
01

Garip Şehir Nevşehir - Rektörü getiren Filiz Kılıç'mı hesap soracaksanız iktidar vekillerinden sorun

Yanıtla . 7Beğen . 8Beğenme 17 Ekim 14:31
17

Garip Şehir Nevşehir - @Garip Şehir Nevşehir 01 nolu yoruma cevabı: Bu yorumu Beğenmeyen 5 Kişi Sizlere tekrar söylüyorum Rektörü getirenler kimse gidin onlardan hesap sorun ayrıca sana bir çift lafım var Can Bey Filiz Kılıç ne alaka resmini ve ismini haberde geçiriyorsun hesap soracaklar belli değilmi ?

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 20 Ekim 14:03

Kapadokya'nın Marka İşletmeleri

Kapadokya Bölgesindeki Marka İşletmeler Burada

+90 (384) 213 50 40
Reklam bilgi


Anket Nevşehir SAADET Partisinde Kimi Milletvekili Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler