CHP Nevşehir Kadın Kolları Başkanı Özsoy’dan İstiklal Marşı Kutlama Mesajı

CHP Nevşehir Kadın Kolları Başkanı Kadriye Özsoy, 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümü ve Milli şairimiz M. Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Nevşehir Kadın Kolları Başkanı Kadriye Özsoy, 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümü ve Milli şairimiz M. Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

CHP Nevşehir Kadın Kolları Başkanı Özsoy, “İstiklal Marşının Kabulü (97. Yıl) Bugün; Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık Mücadelesi verdiği "Kurtuluş Savaş'ı" sürecinde vatan şairimiz, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Milli Marşı'mız olarak ayakta alkışlanarak kabul edilen; Türk milletine ve Kahraman Ordumuza ithaf edilen; Millet olarak var oluşumuzun, özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın; Birlik, beraberlik ve bütünlüğümüzün, Türkiye Cumhuriyeti olarak, devletimizin, En önemli simgesi ve değeri olan İstiklal Marşı'mızın TBMM tarafından kabulünün 97. yıldönümüdür. Bu eşsiz Marşı'mızı var eden Mehmet Akif Ersoy'u saygıyla ve onurla anıyoruz. "Allah Bir Daha Bu Millete Yeni Bir İstiklal Marşı Yazdırmasın" İstiklal Marşı'mız hakkında Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk şu sözleri söylemiştir: “Bu marş bizim inkılabımızı anlatır, inkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır. İstiklal Marşında, istiklal davamızı anlatması bakımından büyük bir manası olan mısralar vardır. Benim en beğendiğim yeri de burasıdır: ‘Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet; Hakkıdır Hakk'a tapan milletimin istiklal!' Benim, bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar, işte bunlardır. Hürriyet ve istiklal aşkı bu milletin ruhudur. Tarihe bakın, bütün milletlerin bir esaret ve hürriyetsizlik devri geçirdikleri bir hakikattir. Dünya tarihinde, fasılasız, hürriyet ve istiklalini muhafaza ve müdafaa etmiş bir millet vardır: Türkler İstiklal Marşının bu pasajını oluştururlar. Asırlar boyunca söylenmeli ve bütün yar ve ağyar anlamalıdır ki; Türk'ün Mete hikayesinde olduğu gibi her şeyi hatta en mahrem hisleri bile tehlikeye girebilir; fakat hürriyeti asla! Bu pasajı her vakit tekrar ettirmek, bunun için lazımdır. Bu demektir ki efendiler, Türk'ün hürriyetine dokunulamaz” Mustafa Kemal Atatürk” açıklamalarında bulundu.

12 Mart 2018 Nevşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?