Taşeron İşçiler İçin Tarihi Gün

HAK-İŞ  Konfederasyonu Öz Büro İş Sendikası İl Başkanı Muhammet Fatih Mutlu taşeron işçilere yönelik düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

HAK-İŞ Konfederasyonu Öz Büro İş Sendikası İl Başkanı Muhammet Fatih Mutlu taşeron işçilere yönelik düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu.

HAK-İŞ Konfederasyonu Öz Büro İş Sendikası İl Başkanı Muhammet Fatih Mutlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan taşeron düzenlemesine ilişkin olarak şunları kaydetti:

“HAK-İŞ’in uzun yıllar gündeminde olan taşeron sorununa köklü çözüm getirilmesi konusunda önemli bir adım atılmıştır. Bu konuda önemli katkıları olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu ve tüm bakanlarımıza teşekkür ediyorum.

Düzenleme ile yerel yönetimlerde imtiyazlı bir kamu şirketi kurularak bütün taşeron şirketler tasfiye edilecek ve buralarda çalışan arkadaşlarımız belediyelerin ve il özel idarelerinin kendi kuracağı imtiyazlı şirketinde işçi statüsünde sendikal ve diğer haklarıyla birlikte istihdam edilecektir.

Kamudaki taşeron işçiler ise şu anda çalıştıkları işyerlerinde kamuda kadrolu işçi statüsünde çalışmaya devam edeceklerdir. Yaş sınırı,eğitim şartı,asıl iş yardımcı iş vb. hiç bir ayrım olmadan kadroya geçeceklerdir.Bu arkadaşlarımızın hem statüleri değişmemiş olacak, hem de sendika hakları, kıdem tazminatı hakları, ikramiye hakları ve toplu sözleşme hakları güvence altına alınmış olacak. Böylece sendikalarıyla da ilişkilerini koparmamış olacaklar.

Hükümetimizin ön gördüğü 3-4 ay zaman zarfında geçişler tamamlanacaktır. Geçici işçi olarak çalışan arkadaşlarımız için 5 ay 29 gün zorunluluğu vardı, bu süreden fazla çalıştırılmıyorlardı. Şimdi bu süreyi işverenin talebi üzerine 9 ay 29 güne kadar çıkarabilecek bir düzenleme var. HAK-İŞ olarak, arkadaşlarımızın tamamının 12 ay süre ile çalışmalarını talep ediyorduk. Ancak bu düzenleme de önemli bir gelişmedir, önemli bir adımdır. Bu düzenlemeyi gelecekteki düzenlemeler için önemli bir adım olarak görüyoruz.

4-C statüsünde çalışanların yaşadığı bir karmaşa vardı. Bu arkadaşlarımız 4-B statüsüne alınmış oluyor. Yani mevcuttan daha iyi bir düzenleme yapılmış oluyor.

Bütün bunlara baktığımızda hükümetimiz işçi ardadaşlarımız hakkında önemli adımlar atmıştır. Yapılacak olan düzenlemeden dolayı burdan bir kez daha,başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan ‘a , Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ‘a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu’na , bu süreçte taşeron konusu hakkında bizimle devamlı istişare halinde olan Nevşehir milletvekillerimiz Sayın Mustafa Açıkgöz ‘e Sayın Murat Göktür’e Sayın Ebubekir Gizligider ‘e minnetlerimizi ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca bu kutlu davanın asıl neferleri, Konfederasyonumuz Genel Başkanı Sn.Mahmut Arslan ve Emeğe Sadakat Şerefimizdir ilkesi ile yola çıkan Öz Büro İş Sendikasi Genel Başkanımız Sn.Baki Gülbaba ve yönetim Kuruluna sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.Emekçi arkadaşlarımıza da teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Onlar bu düzenlemeleri sonuna kadar hak ettiler. Hükümetimizin destekleri ile inşaallah her şey daha güzel olacak. Diye konuştu

06 Aralık 2017 - Genel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?