CHP Milletvekili Yeşil “Yerinde Eğitim”  “Yerinde İbadet” Gibidir Dedi

CHP’li Nihat Yeşil Üniversiteler ve Eğitim sistemi üzerine basın açıklamasında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP’li Nihat YeşilÜniversiteler ve Eğitim sistemiüzerine basın açıklamasında bulundu.

CHP’li Nihat Yeşil basın açıklamasında şunları söyledi ; Okul, cami, cem evi, köy kahvesi bir köyün ve beldenin namusu şerefi, itibarı ve varlık alanıdır.

Dolayısıyla nasıl ki; yeteri kadar cemaati olmayan bir yerde, taşımalı ibadet yapılamıyorsa ve camiler kapatılmıyorsa,“yerinde temel eğitim”içinde durum aynıdır. İbadet yerlerimiz dini mekânların olması yanında, yerleşim sosyolojisi açısından da;yere(le) aidiyet bağıaçısından, mikro sosyokültürel uzantılı yerel olgular ile de ilişkilidir.

Merkez köyler modeli ile eğitim alanlarının planlanması ve yer secimi öncelikle tekrardan ele alınmalıdır. Kamu hizmetlerinin vatandaşa en yakın yönetim birimlerince karşılanması ise uluslararası ve evrensel bir ilke gereğidir. Taşımalı eğitimin bir sonraki durağı köyleri de taşımaktır.

Keza büyük üniversitelerimizin bölünmesi konusu ise;iki rektör uygulaması ile çözülebilirdi.Bir rektör akademik olan ile 2. rektör idari ve hukuki olanla ilgili alanlarda görev paylaşımlı model ile çözülebilir.

Tek başına YÖK Başkanlığının kaldırılması üniversiteler sorununu çözmez. Önemli olan demokratik zihniyet ve çıtanın nerede durduğunuzdur. Bu bağlamda; YÖK kalkarsa Türkiye'de üniversite sayışı kadar pıtrak gibi yeni“YÖK”-ler oluşabilir.

Akademik yönetim dükalığına son verecek tek yol:akademik özerklik, hukuk devleti ve hesap verilebilirlikten geçer. Maalesef YÖK başta olmak üzere, üniversite yönetimleri, akademik mobbing ve hukuksuzluğun korunaklı kaleleri haline getirilmişlerdir. İdari açıdan ise,“Üniversiteler Bakanlığının"Kurulmasını, kamuoyunda uzman kişiler rehberliğinde tartışılmasını öneriyorum.Üniversiteler“akademik”alanda özerkliğine kavuşmalıdır. İdari ve hukuki anlamdapersonel rejimi anlamında genel bir özerklikleri ve ayrıcalığı olmaksızın hesap verebilir bir yapıya kavuşmalıdırlar. dedi

13 Haziran 2018 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?