45 Kamu Kurumunun Parası Bir Çatı Altında Toplanacak !

113 devlet üniversitesi ile YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, DSİ, GAP, ÖİB gibi kurumların da aralarında bulunduğu 45 kamu kuruluşunun parası Hazine’de toplanacak.

Büyütmek için resme tıklayın

113 devlet üniversitesi ile YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, DSİ, GAP, ÖİB gibi kurumların da aralarındabulunduğu 45 kamu kuruluşunun parası Hazine’de toplanacak.

Uygulama ile kamunun nakit kaynaklarının etkin şekildekullanılması ve borçlanma faizinin düşürülmesi hedefleniyor.

ERBAKAN 1 YILDA 10 MİLYAR $ TASARRUF ETMİŞTİNecmettin Erbakan’ın Refah-Yol Hükûmeti’ndeki ilk icraatlarından biri olan ‘Havuz Sistemi’nden (parası olan kamu kurumununihtiyacı olana finansman sağlaması) devlet 1 yılda 10 milyar dolar tasarruf etmişti. 28 Şubat’ın ekonomik analizini yapan MeclisDarbe Araştırma Komisyonu’nun raporuna göre havuz sistemiyle iç borçlanma faiz oranların da yüzde 2,1 düşüş sağlanmıştı.

Ancak darbe girişimiyle uygulamaya son verilmiş, bankaların da 46 milyar doları hortumlanmıştı.

Necmettin Erbakan’ın Refah-Yol Hükûmeti’nde uygulamaya konulan ancak 28 Şubat darbesi ile sonlandırılan “Havuz Sistemi” yeniden hayata geçiriliyor.

Hükûmet’in TBMM’ye önceki gün sunduğu torba tasarı ile genel bütçeli kamu idarelerinin nakit akışınınyönetildiği ‘Tek Hazine Hesabı’ uygulaması 45 kamu kuruşu ve 113 üniversiteyi kapsayacak şekilde genişletildi. Böylece, tüm kamuidarelerinin mevcut banka hesapları kapatılarak, Merkez Bankası nezdinde Hazine adına açılacak ‘Tek Hazine Kurumlar Hesabına’aktarılacak. Burada biriken para bankalarda nemalandırılacak. Uygulama kapsamında kurumların idari ve bütçe süreçlerinde iseherhangi bir değişikliğe gidilmiyor. Ancak sistem ileride diğer kurumları da kapsayacak şekilde genişletilebilecek.

Havuzdatoplanacak kamu kurumları arasında devlete ait 113 üniversitenin tamamı yer alıyor. YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK, Savunma SanayiiMüsteşarlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, kamudaki bazı genelmüdürlükler ve başkanlıkların da aralarında bulunduğu 45 özel bütçeli tüm kuruluşun nakit akışı da Hazine’nin kontrolündeki ‘Tek hesapta’ toplanacak. Üst kurullar ve yerel yönetimler ise kapsam dışı tutuluyor.

Uygulama ile kamunun nakit kaynaklarının etkin şekilde kullanılması ve faizlerin düşürülmesi hedeeniyor.Düzenlemeningerekçesinde, bazı ülkelerde tüm merkezi yönetim sektörünün sisteme dahil edildiği, bazı ülkelerde ise mahalli idarelerin, bütçedışı fonların, yurt dışı menşeili proje hesaplarının bile ‘Tek Hazine Hesabı’ kapsamında değerlendirildiği vurgulandı.

Türkiye’deuygulanan sistemin kapsamının sadece genel bütçeli idarelerin bütçe ödeme ve tahsilat hesapları ile sınırlı olduğuna dikkat çekilerek, kamu kaynağının büyük bir kısmının tek hazine hesabı kapsamı dışında yönetildiği, bu durumun kamu nakit yönetimiaçısından büyük verimsizliğe neden olduğu hatırlatıldı. Yeni yapılan düzenleme ile sistemin kapsamının genişletilerek, kamununnakit kaynaklarının Hazine Müsteşarlığı tarafından tek bir hesapta etkin bir şekilde takip edilmesi ve yönetilmesi sağlanarak, kamunakit yönetiminin etkinliğinin artırılmasının amaçlandığı belirtildi.

İŞTE O KURUMLAR

Yüksek öğretim KuruluÖlçme, Seçme ve YerleştirmeMerkezi Başkanlığı113 üniversiteSavunma Sanayii MüsteşarlığıAtatürk Kültür, Dil veTarih Yüksek KurumuAtatürk Araştırma MerkeziAtatürk Kültür MerkeziTürk Dil KurumuTürk Tarih KurumuTürkiye ve Orta Doğu Ammeİdaresi EnstitüsüTürkiye Bilimsel veTeknolojik Araştırma KurumuTürkiye Bilimler AkademisiTürkiye Adalet AkademisiYükseköğrenim Kredi veYurtlar KurumuKarayolları Genel MüdürlüğüSpor Genel MüdürlüğüDevlet Tiyatroları Genel MüdürlüğüDevlet Opera ve Balesi Genel MüdürlüğüOrman Genel MüdürlüğüVakıflarGenel MüdürlüğüTürkiye Hudut ve SahillerSağlık Genel MüdürlüğüMaden Tetkik ve AramaGenel MüdürlüğüSivil Havacılık Genel MüdürlüğüTürk Akreditasyon KurumuTürk Standartları EnstitüsüTürk Patent ve Marka KurumuUlusal Bor Araştırma EnstitüsüTürkiye Atom Enerjisi KurumuKüçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi BaşkanlığıTürk İşbirliği ve KoordinasyonAjansı BaşkanlığıGAP Bölge Kalkınma İdaresiÖzelleştirme İdaresi BaşkanlığıKamu Denetçiliği KurumuCeza ve İnfaz Kurumları ileTutuk evleri İş Yurtları KurumuMeslekî Yeterlilik KurumuYurt dışı Türkler ve AkrabaTopluluklar BaşkanlığıTürkiye Yazma Eserler Kurumu BaşkanlığıDoğu Anadolu Projesi BölgeKalkınma İdaresi BaşkanlığıKonya Ovası Projesi BölgeKalkınma İdaresi BaşkanlığıDoğu Karadeniz Projesi BölgeKalkınma İdaresi BaşkanlığıDevlet Su İşleri Genel MüdürlüğüTürkiye Su EnstitüsüTürkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz KurumuTürkiye İnsan Hakları ve Eşitlik KurumuTürkiye Sağlık Enstitüleri BaşkanlığıHelal Akreditasyon Kurumu

07 Şubat 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?