Fuat Avni Her şeyi İtiraf Etti! Darısı Nevşehir’deki Sahtekara

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı´ndaki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeleri hakkında hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığındaki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeleri hakkında hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Suç tarihinde başkanlıkta İdari ve Geliştirme uzmanı olarak görev yapan ve Fuat Avni hesabını kullandığı iddia edilen sanık Mustafa Koçyiğitin, ifadesinde İDBde görevli mühendisler yardımıyla MİTin İDBye bildirdiği 20 bin kişilik paralel devlet yapılanmasına ilişkin listeyi temin ettiğini itiraf ettiği ortaya çıktı.

İddianamede, suç tarihinde Başbakanlıkta idari ve geliştirme uzmanı olarak görev yapan sanık Mustafa Koçyiğitin 20 Temmuz 2016 tarihli ifadesine yer verildi. Koçyiğit, ifadesinde, şunları anlattı:

‘3 YIL ABDDE KALDIM

“FETÖ dershanesine gittim. Üniversitede FETÖ yapısıyla tanıştım. 2003te Polis Akademisinde yüksek lisans yaptıktan sonra 2009da 3 yıllığına eşimle birlikte ABDye gittim. ABDde Yasin isimli FETÖ bağlantılı kişiyle ara ara görüştüm. 2012de Türkiyeye döndüm. Yasinin selamıyla kod adı Selman tarafından arandım. Kendisi bana teknik ve bilgi işlemdeki mühendisleri takip görevi verdi.

Kod adı olarak Akifi kullandım. Selmanın talimatıyla İDBde çalışan mühendis Burak Açıkalın ile irtibat kurarak talimatları yerine getirmeye başladım. Mühendislerle ByLock üzerinden yazıştık. Daha sonra Eagle ve Tango isimli programları da kullandık. Bu üç program yazışmaları 3 gün içerisinde silme özelliğine sahipti. İDBde teknik işlerde görevlendirmemin sebebi, hükümet ile cemaatin arasının açılması ve bu dönemde İDBden veri almanın personel alt yapısını oluşturmaktı. Selman ile son görüşmemde yanında Selahattin isimli bir kişi bulunuyordu. Selman kendisinin Ankaradaki görevinin sona erdiğini, Selahattin ile yürüyeceklerini söyledi. İstihbaratta Hayrettin kod Haşim Türker, Bekir kod Burak Açıkalın, Bülent kod, Ömer kod Özkan, Mahmut kod Akif Güngör ile tanıştım ve görüştüm. Selahattin kodun Emniyet Ankara imamı olduğunu biliyordum.

Selahattin, Furkan kodun ID numarasını bana verdi. ByLock üzerinden tanıştık ve görüştük. Bu programlar üzerinden dosya transferleri yaptık. İDB mühendislerinden Nusret Şehmuz isimli şahısla da irtibatlıydım.”

‘VERİLERİ İSTEDİM

“2013te istihbarat Dairesi Başkanlığının yönetiminin değişmesinden sonra bir bocalama, yeni duruma bir hazırlık oldu. Örgütün İDBden veriye ihtiyacı oldu. Selahattinin talimatıyla mühendislerden İDBde işe yarayacak verileri getirmelerini istedim.

Burak ve Haşim, verileri USB, SD card, hard disk ile getirmeye başladı. Ben de Furkan kod ile yazışarak açık alanda buluşarak, aldığım verileri kendisine ilettim. Biz Z Şubede görevli Mahmut Orakın Y Şubede görevlendirilmesini istedik. MİTin İDBye bildirdiği 20 bin kişilik paralel devlet yapılanmasına ilişkin listeyi de İDBden mühendisler Burak ve Haşim aracığıyla temin ettik. Hatırladığım kadarıyla Burak Özkan mail yoluyla bunu yolladı.

İnternete genelde VINN üzerinden bağlanıyordum. Fuat Avni olduğum yönündeki basında yer alanhaberler gerçeği yansıtmıyor. En son kullandığım haberleşme programı Tangoydu ve 30 bin örgüt elemanı tarafından kullanılıyordu.”

“15 Temmuz gecesini evde geçirdim. Ertesi gün telefonumu çöpe attım. İDBden temin ettiği verilerin devletin gizli bilgileri ve belgeleri olduğunu biliyorum. Bu nedenle devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin suçlamasını kabul ediyorum. Yaptığım işleri Selman kod ve Selahattin kod talimatları ile gerçekleştirdim.”

PARAYI ÇEKMEK İSTEDİ

İddianamede, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığının hazırladığı Mali Analiz Raporuna göre; şüpheli Mustafa Koçyiğitin eşi D. Koçyiğitin hesabında bulunan 26.077,63 TLyi çekme girişiminde bulunduğunun tespit edildiği de kaydedildi.

09 Ağustos 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?