Kalın Bağırsak Kanserine Dikkat

İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan açıklamada kalın bağırsak kanseri, teşhis ve tedavi yönetmeleri konularında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Büyütmek için resme tıklayın

İl Sağlık Müdürlüğünceyapılan açıklamada kalın bağırsak kanseri, teşhis ve tedavi yönetmelerikonularında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Kolorektal kanserler hemkadınlarda hem de erkeklerde Türkiye’de üçüncü sırada yer almakta. Erkeklerde yüzbinde 22,8 ve kadınlarda ise yüz binde 13,8 sıklığında görülmekte.

Risk Faktörleri:Kolorektal kanserin kesin sebebi bilinmemekte olup en bilinen risk faktörlerişunlardır;

* Aşırı kilolu veya obezolmak* Fiziksel olarak aktif olmamak

* Fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı ettüketimi

* Alkol Kullanımı

* Sigara

* İleri yaş

* Ailede benzer kanser öyküsü bulunması

Bazı Genetik Hastalıklar:* Belli genlerdeki değişiklikler Kolorektal kanser riskini arttırır. Herediternonpolipozis kolon kanser (HNPCC) kalıtımsal (genetik) Kolorektal kanserin enyaygın tipidir.

* Familyal adenomatöz polipozis (FAP) kolon verektumda kalıtımsal poliplerle karakterize nadir bir durumudur. APC adında özelbir gendeki değişiklikler sonucu olur.* Daha önceden Kolorektal kanser geçirmiş olmak: Kolorektal kanser öyküsü olanbir kişide tekrar Kolorektal kanser gelişebilir.* Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı: Bağırsakta adı geçen iltihabi hastalığıolanlarda Kolorektal kanser riski artmıştır.

Kalın bağırsakkanserlerinden korunmada tarama yöntemlerinin yanı sırariskiazaltıcıbazı basamaklar da mevcuttur. Örneğinfiziksel egzersiz,aşırı kilolardan kurtulmak, sigara ve alkol kullanmamak, yüksek lifli, düşükyağ içerikli gıdaları tüketmekbunlardan birkaçıdır.

Belirtiler:Kolorektal kanserlerde en sık görülen belirtiler şunlardır;

* Bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibideğişikliklerin meydana gelmesi ve bu değişikliklerin birkaç günden uzunsürmesi

* Bağırsakta tam boşalmama hissi

* Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı), veyadışkı renginde koyulaşma

* Karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veyagaz şikâyeti

* Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı

* Sürekli yorgunluk

Tanı:Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kansertaramalarına yönelik, ülke genelinde yerleşik ve mobil Kanser Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuştur.

Diğer kanserlerde olduğugibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenleamaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır. Belirtilergelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması poliplerin ve kanserin erkentanınmasında yardımcı olur. Poliplerin erkenden tanınıp çıkartılması, Kolorektalkanseri önleyebilir. Erken tanı konulduğunda, Kolorektal kanserin tedavisi dahaetkin olabilir. Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli ve Kolorektalkanser için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır.Taramada ülkemizde “gaitada gizli kan testi” uygulanmakta ve bu testi 50–70 yaşarasındaki herkesin 2 yılda bir yaptırması önerilmektedir.

Dışkıda gizli kan saptanıpkolonoskopi yapılan kişilerde henüz kanserleşmemiş polip halindeki tümörlertespit edilerek kanser gelişmesi önlenebildiği gibi kanser gelişmiş olanolgularda da erken teşhis ile ölüm oranları azaltılmaktadır.

Ülkemizde de KETEM’lerde veAile Sağlığı Merkezlerinde 50–70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa; kalınbağırsak kanseri taraması gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik vegüvenilir şekilde ücretsiz olarak 2 yılda bir yapılmaktadır. 50 yaşından sonraher 10 yılda bir de kolonoskopi önerilmekte. Taramalarınızı yaptırmak içinKETEM, TSM ve Aile Hekimlerine başvurunuz.

13 Mart 2018 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?