Eğitim-Bir-Sen Başkanı Özdemir, Engelliler Haftasını Kutladı

Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Özdemir, Engelliler Haftasının, bir kutlama değil, farkındalık oluşturma günleri olduğuna dikkat çekerken, engelli vatandaşların sorunlarının sadece bir gün ve haftada değil, sürekli ele alınması gerektiğini ve gündemde tutulması gerektiğini de söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Eğitim-Bir-Sen NevşehirŞube Başkanı Mustafa Özdemir, Engelliler Haftasının, bir kutlama değil,farkındalık oluşturma günleri olduğuna dikkat çekerken,engellivatandaşların sorunlarının sadece bir gün ve haftada değil, sürekli elealınması gerektiğini ve gündemde tutulması gerektiğini de söyledi.

Eğitim-Bir-Sen NevşehirŞube Başkanı Özdemir, “Engellilerimizin hatırlanması, onların sorunlarınınçözümlenmesi ve seslerinin duyurulması aşamasında bu hafta oldukça önemlidir.Ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız, çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsalhayatın içerisinde yer almaktadır. Bu sorunların çözümü kadar engelliliğiortadan kaldıracak tedbirleri almak da önemlidir. Bu konuda devletin yanı sırasivil toplum örgütlerine de büyük görevler düşmektedir. Ülkeleringelişmişlikleri, vatandaşlarına verdiği değerle ölçülmektedir. Bir devlet,bütün vatandaşlarını kucaklayabiliyor, onların hayat kalitesini yükseltiyor vesıkıntılarını giderebiliyorsa, sosyal devlettir. Devlet, özellikle dezavantajlıvatandaşlarına pozitif ayrımcılık yapmalı, onların hayat şartlarınıkolaylaştırmalı ve üretime katkıda bulunmalarını sağlamalıdır. Eğitimde fırsateşitliğinin olması, engelli vatandaşlarımızın daha rahat ve kaliteli eğitimalmaları olmazsa olmazdır. Eğitim kurumlarının engelli vatandaşlarımıza uygunhâle getirilmesinin, eksikliklerin giderilmesinin ve çalışan engellilerimizinyaşadığı sorunların takipçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz. Çalışmaortamlarının uygun hâle getirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi vekullanacakları materyallerin temini konusunda üzerimize düşeni yapmanın çabasıiçerisindeyiz.

Engellilerin kamusalhayatın her alanına tam ve bağımsız kişiler olarak katılımı, çalışma alanında fırsateşitliğinin sağlanması, kişisel gelişim imkânlarından istifade edebilmeleri,eğitim-öğretim hizmetlerine erişimlerinin kalıcı olarak temini, yapılandüzenlemelerin engelli vatandaşlarımız da düşünülerek planlanması veuygulanması; engellilerini dört duvar arasına kapatmayan, sosyal alanda imkânve kamusal alanda istihdam oluşturan bir Türkiye ve dünya için herkes duyarlıolmalı ve elinden geleni yapmalıdır. Engelli kardeşlerimiz sadece insanlarıniyilikseverliğine terk edilmeden ayrımcı olmayan iyi kanunların imkânına dakavuşturulmalıdır. İnsan onuruna yaraşır ve toplumla kaynaşan bir hayat tarzı,engellilerin en tabii hakkı ve devletin de öncelikli görevidir. Anayasa vekanunlarımız, engellilerle ilgili olarak evrensel değerlerle düzenlemeleri öngörmüşve devleti engellilerin sorunlarına yönelik olarak yükümlü kılmıştır. Devlet,bu yükümlülüğünü yerine getirmelidir. Eğitim-Bir-Sen olarak, engellilerimizinsorunlarının çözümü ve kazanımların daha da artması için, şimdiye kadar olduğugibi, bundan sonra da her türlü mücadeleyi vermeyi, sorunların üzerinekararlılıkla gitmeyi sürdüreceğiz. Engelliler Haftası’nın, sorunların gündemegelmesine ve çözüm üretilmesine vesile olmasını; tüm engellilerimize ömür boyusağlıklı ve mutlu yarınlar diliyoruz” dedi.

14 Mayıs 2018 Nevşehir- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak CT Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan CT Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket CT Haber Sitemizin Yeni Görünümünü Beğendiniz mi ?